Veslaře čeká ME. Zruší jim ministryně Duklu?

20.9.2007

Sport Aktualne.cz : 18.9.2007

 

České veslování se chystá na další vrchol roku.

Čtrnáct dní po úspěšném světovém šampionátu je na programu mistrovství Evropy v polské Poznani.

Evropské klání se bude konat poprvé od roku 1973, mezitím probíhaly pouze OH a mistrovství světa.

Mistrovství v Poznani získalo nový rozměr minulý pátek, kdy bylo vyhlášeno, že jeho součástí bude i dodatečná kvalifikace na olympiádu v Pekingu. Čeští veslaři odjíždějí do Polska s vysokými ambicemi, vždyť tamní kanál dobře znají ze závodů Světového poháru.

V nominaci je šest posádek a mezi největší favority ve svých disciplínách bude patřit Miroslava Knapková na skifu, ženský dvojskif Antošová, Vařeková a velmi silná osmiveslice s kormidelníkem.

 

Miroslava Knapková skončila na MS čtvrtá a i v Poznani myslí na cíle nejvyšší.

"Mirka svedla v Mnichově se svými soupeřkami velmi vyrovnanou bitvu, bohužel na ni zbyla nepopulární bramborová medaile, ale bez problémů se kvalifikovala na OH. V Poznani na jezeru Malta bude z těch tří lepších veslařek závodit pouze Bulharka Neyková, takže očekávám souboj Bulharsko - Česko," řekl šéftrenér české reprezentace Přemysl Panuška.

Překvapením na srpovém světovém šampionátu byl výkon ženského dvojskifu, který ve složení Antošová, Vařeková skončil pátý.

"Děvčata nás v Mnichově příjemně překvapila, myslím si, že je to velká naděje pro olympiádu v Pekingu. Co se týče "Evropy", na startu bude deset lodí a česká posádka bude určitě patřit mezi favority na zlato," popisoval ambice mladého páru Panuška.

Raritou v nominaci je osmiveslice, jejíž vznik byl motivován úspěšným vystoupením na Pražských primátorkách, kdy česká osma porazila německé favority.

"Jsem strašně rád, že osma na evropském šampionátu startuje. Osmiveslice je královna veslování a její vystoupení na Primátorkách bylo excelentní. Sestava lodi bude stejná jako při pražském závodě, pouze nemocného Tomáše Karase nahradí Jakub Zof. Na stroku bude Synek, dále Chalupa, Doleček, Makovička, Schindler, Hejdušek, Zof, Hanák a Friedberger," řekl šéftrenér reprezentace.

"Myslím si, že když si soupeři přečetli naši sestavu, tak museli dostat trochu strach. Mezi hlavní konkurenty budoupatřit lodě Polska, Ruska a Běloruska, které byly ve finále mistrovství světa v Mnichově," řekl Panuška.

Předseda veslařského svazu Jiří Kejval k osmiveslici dodal: "Osmiveslice je složena ze čtyř špičkových posádek, které mají všechny ambice startovat na OH v Pekingu. Je jasné, že šance na čtyři medaile je větší argument než zisk jedné medaile byť s osmiveslicí, která je považována mezi veslaři za nejtěžší disciplínu."

"Proto jsme velmi rádi, že můžeme splnit sen všech, co mají veslování rádi, a v Poznani vyzkoušíme osmiveslici v nejsilnějším složení. Očekáváme boj o medaile, a když to nevyjde, tak se nic neděje, ale když to vyjde, tak budeme mít všichni ještě více zamotanou hlavu, jestli osmu třeba nejezdit pravidelně," dodal Kejval.

Zruší ministryně Duklu?

Ministryně obrany Parkanová otevřela v poslední době veřejnou debatu o smysluplnosti Dukly jako armádního sportovního centra.

Parkanová si není jistá, zda je morální, aby na sport šly desítky milionů korun ročně, když armáda jen s obtížemi shání prostředky na nákup obrněných vozidel, které mají ochránit české vojáky v zahraničních misích.

Jiří Kejval má jasno: "Nevím, jestli mi přísluší kritizovat názory ministryně, a ač nejsem příslušníkem Dukly a v minulosti jsem některé názory jejích funkcionářů kritizoval, můžu říct jen jedno - Dukla pro veslování znamená všechno. Jsem přesvědčen, že pokud se zruší, tak kromě veslování zanikne i většina malých sportů. Názor ministryně zkrátka nesdílím."

"Armáda nemá u veřejnosti právě dobrou pověst a právě Dukla ji pomáhá svými sportovními úspěchy zlepšit. Žádný ze sportovců Dukly se za svůj dres nestydí, naopak hrdě nosí znak armádního sportovního oddílu. Byla by zkrátka škoda, kdyby armádní sport zanikl," dodal Kejval.

Ministryně Parkanová v úterý pro ČTK řekla: "Zdůrazňovala jsem, že nejde o žádný návrh, že jde pouze o můj osobní pohled, který do žádného materiálu v této fázi není promítnut. Nejsem první ministr obrany, který o tomto kroku uvažuje," konstatovala Parkanová. 

Český veslařský svaz (ČVS) > O veslování > Média > Napsali o veslování > Rok 2007 > Veslaře čeká ME. Zruší jim ministryně Duklu?

Buďte v obraze

příhlaste se k odběru novinek, ať Vám nic neunikne         

  

 

 

 


Kategorie


Důležité


Kontakty

  • +420 233 313 352