Veslaři VŠB-TU se zúčastnili prvního MS na moři

22.10.2007

Ostravská posádka dvojskifu mužů Dalibor Stejskal, Jiří Žídek poprvé v závodní kariéře startovala na veslařské regatě na moři. Jako jediná česká loď se ve francouzském letovisku Cannes zúčastnila historicky prvního Mistrovství světa klubů v příbřežním veslování 2007.

Myšlenka veslovat na moři se zrodila ve Francii již v roce 1995, a tím vznikla nová kategorie veslařského sportu. Vedle závodního a turistického veslování na řekách a jezerech, vedle veslování na trenažérech (Indoor Rowing) se veslařské lodě prosadily i na mořské vlny (Coastal Rowing). Ve Francii se konaly nejprve jednotlivé regaty, pak různé etapové závody, vrcholem bylo pořádání mezinárodního mistrovství Francie. Mezinárodní veslařská federace (FISA) ocenila tyto snahy a zařadila do svého kalendáře poprvé MS v příbřežním veslování.

„Český veslařský svaz oslovil všechny české veslařské kluby, zda by na vlastní náklady nechtěly reprezentovat české veslování na této světové akci, ale zájem projevil pouze náš univerzitní veslařský klub VŠB-TU Ostrava," řekl k účasti „veslující“ kouč Mgr. Jiří Žídek. „Francouzští pořadatelé nám vytvořili vynikající podmínky od ubytování až po bezplatné zapůjčení speciální lodě na moře, kterou jsme tam měli možnost vyzkoušet poprvé v životě!."

Přestože ostravští závodníci jeli do Cannes získávat zkušenosti, rozhodně se v konkurenci 450 veslařů ze 16 států světa neztratili. V rozjížďce startovalo 18 lodí a pouze 10 mělo jistý postup do finále A. Naši začali na trojúhelníkové trati dlouhé 8 km velmi dobře, po startu šli na postupovou pozici a přes kolizi u první bóje s anglickou posádkou, dokázali své umístění vylepšit až na 6. místo v cíli a jistý postup. „Po závodě zasedala jury a my jsme měli strach, zda nebudeme za srážku penalizováni 1 minutou – to by nás vyřadilo a jeli bychom pouze finále B! Byly to dlouhé minuty nejistoty, ale jury rozhodla, že jsme srážku nezavinili a potvrdila výsledky z cíle! Postoupili jsme mezi 20 nejlepších lodí!"

Finále A se mělo jet v sobotu odpoledne, změnilo se však dramaticky počasí a silném bouřkovém větru a vysokých vlnách jury nepovolila start a odložila ho na neděli dopoledne. Naši neodstartovali dobře, nechali se na startu „zavřít“ a museli do první boje stahovat velkou ztrátu. U boje nakonec dokázali ztrátu smazat a dostali se na 10. pozici. Bohužel tu se jim v jízdě po větru nepodařilo udržet a prohráli přímý souboj s lodí Bordeaux, celkově tedy skončili na 11. místě. „Před finálovou jízdou jsme byli odhodláni bojovat o umístění v první desítce, ale v závěru se opravdu projevily větší zkušenosti francouzské posádky při jízdě ve vlnách a to rozhodlo o naší 11. příčce. Přesto jsme s výsledkem spokojení, nasbírali jsme řadu cenných zkušeností a ty se nám mohou v budoucnu hodit!" zhodnotil umístění české posádky Jiří Žídek.

Nutno podotknout, že domácí Francouzi postavili na start veslaře z 52 klubů (!) a dokázali zvítězit v pěti ze šesti finálových závodů! Pouze ve čtyřkách párových s kormidelnicí žen je dokázala porazit německá posádka a skončili dokonce bez medaile…

 

Z výsledků:

 

Muži:             (finále A na 6 500 m)

Čtyřka párová s kormidelníkem:

1.         Baie de Saint-Malo            (Fr.)           22:52,65 min.

2.         Crefelder RC               (Něm.)               22:57,11

3.         Bergerac                      (Fr.)                   23:29,04

 

Dvojskif:

1.        Fontainebleau-Avon      (Fr.)              24:44,57 min.

2.         Szeged                        (Maď.)             25:24,76

3.         CMS Marignane            (Fr.)                   25:29,45

-

11.       VŠB-TU Ostrava             (ČR)                26:37,12

            (Dalibor Stejskal, Jiří Žídek)

 

Skif:

1.        Harvais, Eric Rousseaux (Fr.)                    26:44,85 min.

2.        Stockholm, Paul Rosenguist (Švéd.)            26:46,66

3.         Baie de Saint-Malo,Yannick Baudelot (Fr.)    27:20,44

 

Ženy:

Čtyřka párová s kormidelnicí:

1.          Crefelder CR            (Něm.)             23:39,76 min.

2.         RWT Bydgost              (Pol.)               24:06,01

3.         Killorglin RC                (Irsko)            24:51,91

 

Dvojskif :

1.         SN Avignon              (Fr.)                 25:53,09 min.

2.        Graveline SA              (Fr.)                   25:59,42

3.         Majola RC                   (Fr.)                 26:03,64

 

Skif:

1.        Harvais SA, Perrine Maltret (Fr.)         28:04,32 min.

2.         SN Avignon, Charlotte Culty (Fr.)            28:10,96

3.         CN Talloires, Alizee Charaux (Fr.)            29:30,90

           

Český veslařský svaz (ČVS) > O veslování > Univerzitní veslování > Archiv > Veslaři VŠB-TU se zúčastnili prvního MS na moři

Buďte v obraze

příhlaste se k odběru novinek, ať Vám nic neunikne         

  

 

 

 


Kategorie


Důležité


Kontakty

  • +420 233 313 352