VT 24. - 26. 2. 2018 hodnocení

28.2.2018

Soubor:
výsledky_běh_únor_2018.pdf
Formát:
pdf
Velikost:
192kB

 O víkendu 24. – 25. 2. jsme absolvovali výcvikový tábor širšího družstva juniorské reprezentace. Vzhledem k nepřízni počasí a z toho vyplívající nemožnosti veslování na vodě jsme VT ukončili již v neděli v podvečer (místo plánovaného pondělí). Upřednostnili jsme účast závodníků ve škole před třetím tréninkem na veslařském bazéně.

Závodníci absolvovali test ANP, 2x veslování na veslařském bazéně, kompenzační cvičení v posilovně, test v běhu na cca 2900 metrů a strečink s fyzioterapeutkou                      

U velké části účastníků se projevuje kvalitní kondiční příprava ze zimního období. Za zimní přípravu si tedy většina závodníků zaslouží pochvalu a povzbuzení k dalšímu tréninku.


Rezervy máme v hlubokém stabilizačním systému a v pohyblivosti. Nedostatky jsou pro většinu účastníků podobné a prakticky stejné jako na podzim.

U juniorů:  

  • svaly zkrácené - hlavně svaly dolních končetin (lýtkový sval, ohybače kolenního kloubu - svaly zadní strany stehna, bedro-kyčlo-stehenní sval, čtyřhlavý sval stehenní, adduktory kyčelního kloubu), dále pak čtyřhranný sval bederní, svaly prsní a svaly šíjové 
  • svaly oslabené - hlavně mezilopatkové
  • hluboký stabilizační systém - povšechně junioři svaly HSS posilují, ale neumí je automaticky při daném pohybu zapojit
  • !!!! alarmující pánev - při cvičení mají fixní postavení, z toho vyplývá mizivá možnost mobility (u veslařského pohybu velmi omezená možnost překlápění)

Velká část juniorů má problém s fixním postavením pánve z čehož vyplývá limitace v technice veslování. U některých závodníků je tato limitace tak velká, že může znamenat komplikaci při zařazování daného závodníka do posádky.

       U děvčat:

  • zkrácené svaly - na dolních končetinách (ohybače kolenního kloubu - svaly zadní strany stehna, bedrokyčlostehenní sval, čtyřhlavý sval stehenní),  dále spíše                                               individuální  záležitosti
  • oslabené svaly - mezilopatkové a břišní
  • hluboký stabilizační systém - povšechně jsou svaly HSS na dobré úrovni, i práce s nimi je lepší nežli u chlapců (ale i zde se najdou výjimky)
  • !!!!! v poměru ke svalům dolních končetin mají dívky velmi slabé svaly horních končetin - hlavně triceps

 

U techniky veslování se jedná již o individuální záležitosti. Do značné míry je technika ovlivněna výše uvedenými nedostatky (např. zkrácené svaly zadní strany stehna nedovolují chlapcům dobře provést odhoz, slabé svaly horních končetin pro některá děvčata znamenají rezervu v dotažení atd.).

 

Většinu z nás čekají první tréninky na vodě. Do začátku závodní sezony lze v technice udělat velký pokrok a následně si do sezony zabudovat správnou techniku veslování. Držím všem palce, aby se jim v příštích týdnech povedlo zabudovat správnou techniku veslování a udělat hodně práce v objemové přípravě.

 

Vít Kučera

 

Český veslařský svaz (ČVS) > Repre > Junioři > 2018 > VT 24. - 26. 2. 2018 hodnocení

Buďte v obraze

příhlaste se k odběru novinek, ať Vám nic neunikne         

  

 

 

 


Kategorie


Důležité


Kontakty

  • +420 233 313 352