26.6.2023

V souhrnu přinášíme přehled o všech finálových závodech MČR žactva 2023 a jednotlivých posádkách, které obsadily první tři místa. Věříme, že vás šampionát bavil a vypravíte se i na ten další, tentokrát bude patřit kategoriím od dorostu až po dospělé veslaře a startuje v pátek 30. června. Finálové jízdy vás čekají v neděli 2. července.

Finálový den mistrovství žactva odstartovaly v boji o titul žákyně starší 13 let. Bronz získala Natálie Novotná z Břeclavi, stříbro Marie Zavadilová z Lysé, která tak pokračuje v úspěšné rodinné tradici. Mistryní se stala Elen Muková z Pardubic.

Nepárová čtyřka s kormidelníkem v kategorii žákyň zažila poměrně dramatický konec závodu. Zlato si odvážela posádka ČVK Brno, stříbro loď Hodonína a boj o třetí místo svedla druhá hodonínská loď se Smíchovem. Nakonec brala bronz posádka Hodonína v čase 4:03,273 a Smíchov obsadil neoblíbenou bramborovou v čase 4:03,555.

Žákyně starší 14 let se na skifu seřadily následovně. Bronz získala jindřichohradecká Lucie Pavlíková, stříbro slovenská veslařka z Piešťan Tereza Grosová. Mistryní republiky se stala pardubická veslařka, vnučka známého veslaře a trenéra  Martina Kubrychta, Magdalena Vlastníková.

Párová osma mix mladších žákyň a žáků stanula na stupínku vítězů v pořadí třetí posádka společenství ČVK Praha a Nymburka, druhá VK Blesk a první VK Hodonín.

Po počáteční sérii žákovské dívčí kombinace, pokračovala ta samá i v chlapcích. Vítězství na skifu starších žáků 13 let si zajistil Karel Kališ z Přerova, druhý dovesloval Lukáš Hladík z VK Kondor Brandýs a bronz bral Jan Ryžík z Litoměřic.

Na nepárové čtyřce s kormidelníkem starších žáků doveslovaly na prvních třech místech lodě, bronzoví z VK Blesk, stříbrní z ČVK Brno a zlatí z Otrokovic. Pěkný závod s bojem o druhé a třetí místo.

S přehledem si dovesloval pro titul mistra republiky na skifu žáků starších 14 let mělnický závodník Michal Čvančara. Druhé místo obsadil Adam Šerc z Boletic a třetí na stupni stanul Matěj Chrástek z Uherského Hradiště.

Dvojskif žákyň mladších na prvních třech pozicích vypadal následovně: první veslařky z Tábora, druhé z Lysé a třetí z Hamru.

Párová čtyřka mladších žáků v pořadí: první společenství ČVK Brno a Přerova, druzí chlapci z Hodonína a třetí z Lysé.

Na dvojskifu starších žáků 13 let s přehledem zvítězila posádka ČVK Praha, stříbrní dojeli veslaři Lokomotivy Beroun a o třetí místo se svedl souboj mezi Hodonínem a Lysou. O sedm desetin se podařilo vybojovat bronz hodonínské lodi.

Velmi pěkný souboj předvedla děvčata starších žákyň na párové čtyřce. Od vítězné posádky až po čtvrtou loď byly necelé tři vteřiny. Největší boj se sváděl o druhé až čtvrté místo. Mistryněmi se staly hodonínské závodnice, stříbro vybojovaly Pardubice a bronz získaly dívky z Břeclavi.

Disciplína dvojskif bývá u žáků a žákyň tou nejobsazenější a nejnabitější. V kategorii žáků na dvojskifu patřilo prvenství Lodním sportům Brno, stříbro Bohemians a bronz Hodonínu.

V žákyních mladších 11 let obsadila třetí místo veslařka Eliška Křenovská z Roudnice, druhé pak Ema Žižková z ČVK Brno a první Hana Lipková z Břeclavi.

Dvojskif mladších žáků se seřadil na stupínků vítězů od třetích veslařů z Třeboně, druhých z VK Blesk až po první, chlapce z Pardubic.

Po mladších žákyních 11 let následovaly skifařky 12 let, kde se mistryní stala Denisa Dušáková z Tábora, vicemistryní Magdalena Moravcová z Hamru a druhou vicemistryní Nela Nováková z Roudnice.

V žákyních třináctiletých si na dvojskifu pro zlato dojela posádka z Neratovic, stříbro brala děvčata z Lysé a bronz z Hodonína.

Velmi obsazenou disciplínou se stala párová čtyřka starších žáků. Ve finále A si pro titul doveslovala loď chlapců z Hodonína, pro stříbro pak posádka Lodních sportů Brno a bronz vybojovali veslaři z Pardubic.

Závod s fotofinišem a skvělým soubojem připravila děvčata na dvojskifu starších žaček. Veslařkám z Bohemky se podařilo zvítězit o 6 desetin nad slovenskými soupeřkami z Piešťan. Bronz brala posádka z Jindřichova Hradce.

I další závod, skif mladších žáků 11 let, nabídnul velmi dramatický dojezd. Mezi prvním a čtvrtým závodníkem byly necelé dvě vteřiny. Chlapci poskytli divákům napínavou podívanou až do konce. Mistrem republiky se stal Tomáš Zetík z Otrokovic, vicemistrem pak Tomáš Polák z Bohemians a druhým vicemistrem Šimon Salva z Třeboně.

Klidnější závod připravily dívky na párové čtyřce žákyň mladších. Zvítězily veslařky Třeboně, na druhém místě doveslovala loď Lysé a na třetím společenství Boletic a Roudnice.

Předposlední finálový závod víkendového šampionátu patřil mladším žákům 12 let. Mladí skifaři předvedli dramatický souboj o druhé místo. Svoji loďku tam nestihl rychleji strčit bronzový veslař Šimon Matýsek z Pardubic. Stříbro tedy získal Vojtěch Lodr z Lokomotivy Beroun a mistrem se stal Dominik Vávra z ČVK Brno.

Závěr patřil mixované párové osmě starších žákyň a žáků. S přehledem vyhrálo společenství Jindřichova Hradce a Třeboně. Napínavý boj proběhl mezi olomouckou a lysáckou posádkou. O 6 desetin brala stříbro loď Olomouc, bronz patří veslařkám a veslařům z Lysé.

Výsledky, časy, ostatní finále, to vše naleznete ZDE

Český veslařský svaz (ČVS) > Novinky > České žákovské veslování má své mistry. Přinášíme přehledné informace o medailistech z MČR žactva.