Přehled výsledků českých reprezentantů na III. SP v Lucernu

10.7.2023

Od pátku 7. července do neděle 9. července proběhl poslední závod série Světového poháru ve veslování. Na množství startujících lodí předešlých závodů SP v Chorvatsku a Itálii bylo vidět, že se přiostřuje, lodí přibývá a vše směřuje k zářijovému Mistrovství světa v Bělehradě, kde se bude bojovat o místa na OH 2024 v Paříži. I v Lucernu, na posledním světovém poháru, bylo možné vidět napínavé závody, velmi těsné dojezdy a četné obsazení jednotlivých disciplín.

Posledního závodu SP v Lucernu se zúčastnilo více jak 700 veslařů z 52 zemí. Na start se postavil rekordní počet skifařů, 46 závodníků, ale i dvojek, 31 startujících lodí nebo 30 skifařek. Pozornost byla věnována disciplínám jako je dvojskif lehkých mužů, ve kterém startovala i česká loď Miroslav Vraštil a Jirka Šimánek. Papírovými favority byli Irové, kteří jsou úřadujícími mistry světa a olympijskými vítězi, ale celou sezónu se velmi dařilo švýcarské posádce. Velkým překvapením nakonec bylo vítězství Francouzů, kde Hugo Beurey vyhrál na ME na Bledu lehkovážného skifa, ale takový úspěch na dvojskifu se nečekal.

Určitě velmi zajímavou podívanou nabízel skif žen, kde startovala úřadující mistryně světa Holanďanka Florijn. Nás tento závod zajímal především kvůli českému souboji skifařek Lenky Lukšové a Anny Šantrůčkové. Velmi zajímavý závod poskytla i disciplína dvojskifu mužů, kde tradiční vítězové bratři Sinkovicovi dojeli druzí a zvítězili Holanďané, kde se Twellaarovi loni dařilo na skifu (mistr Evropy z Mnichova, stříbrný z MS v Račicích).

2x MLV Miroslav Vraštil, Jiří Šimánek

Vyhráli rozjížďku časem 6:15 a bylo jasné, že patří mezi špičku světových závodníků. Díky vítězství pokračovali rovnou do semifinále. Tam narazili na velmi těžké soupeře, mimo jiné na Francouze, kteří nakonec zvítězili. Ze čtvrtého místa spadli do finále B. Vítězství v FB potvrdilo, že jsou to opravdu špičkoví závodníci a jsou připraveni bojovat o místo na OH. Dvojskif zvítězil v čase 6:17 a opravdu tvrdý boj se odehrál na dalších 5 místech. Druhé místo obsadili Novozélanďani v čase 6:20,27, třetí Belgičani 6:20,75, čtvrté Norové 6:20,84, páté Poláci 6:20,89 a šesté Němci za 6:21.

2x M Jakub Podrazil, Jan Cincibuch

V rozjížďce dojeli muži třetí v čase 6:30, pokračovali do opravné jízdy, kterou vyhráli Rumuni za 6:08 a Jakub s Honzou ze třetího místa s časem 6:17 pokračovali do finále C. V tomto finále zvítězila loď Belgie (6:21), druzí dojeli Němci (6:23) a třetí česká posádka (6:27).

Celkové vítězství ve finále A si odváží Holanďané časem 6:04.

2- M Lukáš Helešic, Tomáš Šišma

Vzhledem k vysokému počtu startujících lodí se jela první jízda o postup do čtvrtfinále, muži postupovali z druhého místa za Srbi Mackovic, Vasic. Ve čtvrtfinále dojeli na 4. místě, a to je kvalifikovalo do finále C. Technické problémy však posunuly loď do finále D. V tomto finále zvítězila posádka Uruguaye v čase 6:36, druzí dojeli Slovinci za 6:38,03 a v těsném dojezdu pak Lukáš s Tomášem v čase 6:38,80.

4x- M Filip Zima, Dalibor Neděla, Marek Diblík, Jan Potůček

V rozjížďce dojela česká párovka na posledním místě a čekala ji opravná jízda. V opravné jízdě dojeli muži na čtvrtém místě časem 5:58 a pokračovali do finále B. Finále B vyhrála loď Ukrajiny za 5:50, česká posádka dojela čtvrtá v čase 5:57.

Ve finále A se srovnali medailové pozice: zlatá pro Holanďany (5:37), stříbrná pro Brity a bronz pro Rumuny.

1x Ž Lenka Lukšová (CZE1) a Anna Šantrůčková (CZE2)

V ženách byla upřena velká pozornost na pomyslný souboj Lenky s Aničkou. Samozřejmě i přátelé se na vodě stávají soupeři. O všem vypovídal úsměv po závodě, i když vítězství připadlo Lence.

Průběh závodů byl opravdu napínavý. Každá z žen jela v jiné rozjížďce, dostala se do jiného čtvrtfinále i semifinále, a nakonec se obě potkaly ve finále B. V průběhu závodů časově vítězila Anička. V přímém souboji dojela Lenka v čase 7:34,66 a Anička 7:35,74.

Na start závodu se postavily v konkurenci opravdu velké hvězdy jako je aktuální mistryně světa Holanďanka Karoline Florijn nebo olympijská vítězka Emma Twig. Disciplína byla našlapaná a startovalo 30 skifařek.

Finále B nakonec vyhrála Litevka Viktorija Senkute, která na loňském MS v Račicích vyhrála také finále B.

Celkově zvítězila Holanďnka, druhá dojela Australanka Tara Rigney a třetí Emma Twig.

2x Ž Alice Prokešová, Michala Pospíšilová

Ženám se na dvojskifu úplně nedařilo. V rozjížďce dojely na 6. místě (7:24) s velkým časovým odstupem na vítězné Rumunky (6:52). Opravná jízda je z 5. místa poslala rovnou do finále C. Ve FC obsadila česká posádka 5. místo.

2x ŽLV Kristýna Neuhortová, Veronika Činková

Stejný tlak jako lehkovážní muži pociťují i ženy. Jediná lehkovážná disciplína s možností startu na OH předvádí stejné výkony jako kolegyně bez rozdílu vah. V rozjížďce dojely ženy na čtvrtém místě v čase 7:07, tuto jízdu vyhrály Rumunky za 6:50. Z opravné jízdy postupovaly pouze dvě lodě do semifinále. Kristýna s Veronikou dojely čtvrté za 7:00, přičemž tuto jízdu vyhrály Polky za 6:51. Dvojskif tedy pokračoval do FC, kde dojel druhý za 7:17, pět vteřin za vítěznými Dánkami. Celkově si odváží 14. místo.

2- Ž Pavlína Flamíková, Radka Novotníková

V rozjížďce dojely Pavlína s Radkou na 4. místě, vteřinu od třetího. Vítězkami této jízdy byly Australanky. V opravné jízdě šly ze třetího místa do semifinále. Semifinálovou jízdu, kde postupují 3 lodě do FA a 3 do FB doveslovaly na 5. místě. Ve finále B svedly velký boj se sestrami Jurkovic z Chorvatska a o vteřinu rychlejší holandskou posádkou. FB vyhrála posádka Chile (7:09), druhá byla loď Holandska (7:11), třetí Pavlína s Radkou (7:12), čtvrté Chorvatky za 7:14,28, které dojely těsně s Britkami 7:14,29. Dvojka žen předvedla ve FB opravdu krásný závod!

4x- Simona Pašková, Eliška Podrazilová, Alžběta Zavadilová, Markéta Nedělová

V rozjížďce dojela posádka na 6. místě, jízdu vyhrály Číňanky. V opravné jízdě dojely na 5. místě a postupovaly do FB, kde dojely čtvrté za 6:29. Vítězkami FB se staly s časem 6:23 Kanaďanky.

Celkový seriál SP vyhrála Velká Británie, druhá byla Austrálie a třetí Švýcarsko. SP vyhlašuje vítěze i jednotlivých disciplín VÍCE.