97. Primátorky vyhrála osma skifařů

6.6.2010

Hlavní závod měl nečekaného vítěze v podobě lodě složené ze skifařů. Ta pod vedením kormidelníka Vladimíra Havla porazila o 0,3 vteřiny favorizovanou posádku kormidelníka Oldřicha Hejduška. Veslaři Dukly Praha vyhráli tradiční závod osmiveslic již po jednatřicáté za sebou. V doplňkových závodech skifařů v 97. ročníku slavného klání na Vltavě uspěli Ondřej Synek a Jitka Antošová.

Vítězná osmiveslice Dukly Praha ve složení David Jirka, Petr Vitásek, Jakub Makovička, Tomáš Karas, Jakub Houska, Petr Buzrla, Jan Andrle a Petr Ouředníček s kormidelníkem Havlem z Berouna dojela do cíle dokonce v novém traťovém rekordu 5:04,10.

"Jsme hrozně moc šťastní a překvapení. Sami jsme to nečekali, i když včera v rozjížďce jsme kluky předjeli a dneska si tím více věřili," řekl Jirka, který si společně s Makovičkou zopakoval triumf z loňska. "Ta trať byla hrozně moc těžká, byly tam obrovské vlny. My se s tím hodně prali a jelo se nám špatně.

"Seděli jsme na tom asi jen čtyři dny, takže je to pro nás samotné překvapení. Nečekali jsme, že jsme s nimi schopní vůbec závodit. Oni byli favoriti a o to těžší to pro ně bylo, protože museli potvrdit vítězství, zatímco my neměli co ztratit," prohlásil Jirka.

Podle něj přispěl k dobrému času i větší průtok vody, než je na Vltavě obvyklý.Tradiční koupel ve Vltavě čekala po vítězném závodě hned čtveřici nováčků Housku, Buzrlu, Andrleho a Ouředníčka.

Překvapení se zrodilo již v sobotu, kdy z rozjížděk nepostoupila do finále posádka slavné univerzity Cambridge, která měla být velkým soupeřem Dukly a chtěla narušit její nadvládu na Primátorkách.

V individuálním závodě skifařů zvítězil s náskokem devíti sekund hlavní favorit Synek, jenž před týdnem opanoval ve Slovinsku úvod Světového poháru. Radost mu udělalo i dnešní vítězství. "Byla tu super atmosféra a hodně diváků, vyšlo počasí, skvěle jsem si to užil."

Trošku zalitoval, že nejel i na jedné z osmiveslic, které vyrážely na trať hodinu po skifařích. "Nejradši bych jel oboje, protože oba závody mají velkou tradici," připomněl Synek letošní stoleté výročí Primátorek.

Antošová po vítězství mezi skifařkami s obrovským náskokem téměř 12 vteřin spěchala zpět na start, aby stihla závod osmiveslic. V něm se dočkala dalšího triumfu jako členka lodi pražské Slavie s posilou z Pardubic Denisou Čvančarovou.

Primátorky, veslařská regata v Praze:

Muži:

Skif (Jarní skulérský závod Rösslera-Ořovského): 1. Synek (Dukla Praha) 6:20,19, 2. Babač (SR/Piešťany) 6:29,04, 3. Rédr (SR/Bratislava) 6:40,83.

Osma (Primátorky): 1. Dukla Praha/Beroun (Jirka, Vitásek, Makovička, Karas, Houska, Buzrla, Andrle, Ouředníček, korm. Havel) 5:04,10, 2. Dukla Praha (Gruber, Koloc, Szabó, Pilc, Melichar, Doleček, Bruncvík, M. Horváth, korm. Hejdušek) 5:04,40, 3. Dukla Praha/Neratovice/Olomouc (Altman, Srna, Klang, Vrabec, Handlovič, J. Horváth, Běhal, Slavík, korm. Bilíková) 5:12,74.

Ženy:

Skif (O stuhu Podolí): 1. J. Antošová (Slavia Praha) 7:23,62, 2. Zbořilová (Bohemians Praha) 7:35,20, 3. Merunková (Blesk) 7:55,49.

Osma: 1. Slavia Praha/Pardubice (J. Antošová, B. Vařeková, G. Vařeková, L. Antošová, Čvančarová, Stillerová, Kopecká, Pazderková, korm. Soukupová) 5:56,55, 2. Smíchov/Ústí nad Labem 6:04,63, 3. ČVK Praha/Bohemians Praha/Jindřichův Hradec/Neratovice 6:06,28.