27.8.2023

Tým U23 vyrazil do Krefeldu v subtilnější sestavě. Ženy reprezentovala skifařka Anna Šantrůčková a dvojskif Veronika Zámostná, Eliška Švejdová. Pro tuto posádku to byla první společná mezinárodní zkušenost. V mužích se na strat postavily dvě čtyřčlenné lodě, párová a nepárová. Párová čtyřka měla za sebou strat na Mistrovství světa v Bulharsku, kde skončila v těsném souboji se Švýcary na osmém místě.

V Krefeldu byl šampionát rozložen pouze do dvou dnů. Nejvíce závodů absolvovala Anička. Do finále postupovala s druhým nejlepším časem za favoritkou Švýcarkou Aurelií-Maximou Jenzenovou, která je aktuálně mistryní světa do 23 let. Ve finále vyrazilo celé pole spolu, ale po 500 metrech se do čela dostala právě Švýcarka, Anička a Belgičanka. Janzenová si kontrolovanou jízdou dojela pro titul mistryně Evropy a pro sezónu 2023 zůstala ve své věkové kategorii neporažena. Anička získala stříbro, Belgičanka bronz.

Dvojskif žen musel ze své rozjížďky do opravné jízdy a tam se Veronice s Eliškou nepodařilo postoupit mezi 6 nejlepších lodí. V neděli je tedy v dopoledním programu čekalo FB, ve kterém dojely první a odvážejí si celkové 7. místo.

Párová čtyřka měla za sebou červencový světový šampionát a částečně své soupeře znala. V Bulharsku je o necelou vteřinu porazila loď Švýcarska a kluci mohli nastoupit do odvety. Do finále A postupovali přímo a už v rozjížďce poslali Švýcary do opravného závodu. Do finálového závodu si počasí připravilo pro chlapy zkoušku, strhl se pěkný déšť. To je vždy komplikace pro pohodlné držení vesel. Na metě prvního kilometru byly 4 lodě v těsném závěsu. Čelo závodu vedla loď Litvy a za nimi do vteřiny srovnaní Poláci, Švýcaři a Češi. Na patnáctistovce se do vedení dostalo Polsko a naše loď zaostávala o vteřiny, avšak s dalšími dvěma posádkami. Chlapy čekal sprint do poslední pětistovky. Bohužel na české reprezentanty padl černý Petr a obsadili nepopulární bramborovou pozici.

Nepárová čtyřka byla pro tuto regatu nově sestavenou posádkou. Kluci mohli pouze odhadovat své možnosti v poli ostatních lodí. Posádce se podařilo z opravné jízdy postoupit do finále A. Ve finálové jízdě všechny lodě velmi dravě odstartovaly a ani Češi nezůstali pozadu. Českému noncoxu se dařilo být ještě na metě 1000 metrů na 4. místě. U vedoucí posádky Rumunska byla vidět velká jednotnost a odhodlání udržet první pozici do cíle. Šlapat na ně začalo Polsko a Británie. Celé pole velmi zrychlilo a naše loď neudržela čelo závodu, do cíle dojeli muži na 5. místě.

VÝSLEDKY

Český veslařský svaz (ČVS) > Novinky > Anička Šantrůčková si po zlatu ze Světových univerzitních her veze stříbro z Mistrovství Evropy U23