Mladí veslaři míří na mistrovství Evropy do Francie

16.5.2023

Mezinárodní regata v Mnichově slouží každoročně k prověření konkurenceschopnosti našich juniorských posádek a k získávání zkušeností mladých závodníků v mezinárodní soutěži.

Nasazení a přístup k závodům našich závodníků byl velmi dobrý. Některé naše posádky trochu doplácely na málo zkušeností v mezinárodních závodech, ale právě start na regatě v Mnichově jim pomůže do dalších závodů v letošní sezoně.

Párová skupina juniorů

Sobota

2x jři – posádka složená z Jakuba Holického a Tomáše Panchártka (1. a 2. na KZ). Posádka v rozjížďce zaváhala v první části závodu a po ztrátě cca 6‘‘v první čtvrtině závodu postupně zlepšovala projev, ale stačilo to jen na 3. místo a finále C. Ve finále C kluci zvítězili. Projev i výsledek dvojskifu byl za očekáváním závodníků.

Na párové čtyřce startovali v sobotu závodníci Hynek Lambl, Adam Boldiš, Antonín Střelba a Tomáš Janeček (3. – 6. na KZ). Posádka předvedla v dělené jízdě slušný výkon a skončila 2. za posádkou Polska.

V nedělním programu závodníci Tomáš Panchártek a Kuba Holický startovali v posádce 4x- společně s Hynkem Lamblem a Adamem Boldišem. 1. – 4. závodník z KZ předvedli velmi dobrý výkon v rozjížďce a postoupili do FA. V odpoledním FA byl projev nesveslované posádky slabší a kluci skončili 6.

Dvojskif v neděli startoval ve složení Tomáš Janeček, Antonín Střelba (5. a 6. z KZ). Kluci v dělené jízdě předvedli velmi bojovný výkon a kilometr závodili s kvalitní posádkou Polska. Nakonec skončili druzí.

Celkově předváděla párová skupina juniorů slušné výkony, ale méně výrazné, než kluci očekávali.

Všech 6 závodníků se pilně připravuje na MEJ, kde budou kluci startovat na 4x- a 2x ve stejných sestavách jako v nedělním programu MR Mnichov. Velkou píli v tréninku určitě zúročí na MEJ.

Nepárová skupina juniorů

Z početně velké skupiny jsme pro MR Mnichov sestavili osmu a dvě čtyřky.

8+ jři Radim Hönig, Matěj Smejkal, Tadeáš Macháček, Miroslav Vokálek, Kryštof Bláha, Matěj Vlček, Adam Krůza, František Novotný, cox. Lucie Vyhnalová (umístění na KZ v rozmezí 7. – 15. skifař)

Posádka startovala v sobotní dělené jízdě, kde zvítězila (jediný soupeř –loď GBR).

V nedělní rozjížďce posádka bezpečně postoupila do FA, kde obsadila velmi kvalitní 2. místo za lodí GBR. Na MR Mnichov kluci všechny potěšili velmi kvalitními závody.  Posádka se na MEJ připravuje v téměř totožném složení.

4- jři Jakub Syrůček, Lukáš Syrovátka, Lukáš Suchánek, Lukáš Zadák (1. a 2. dvojka na KZ). Kluci závodili v sobotu i v neděli ve stejném složení. V sobotu si kluci čtvrtým místem vyjeli FB, kde obsadili solidní 2. místo.

V nedělním děleném závodě kluci zvítězili před druhou posádkou CZE o cca 3‘‘.

Závodníci předvedli na MR Mnichov solidní výkony a nadále se v tréninku zdokonalují. Na MEJ jsou připraveni prodat svoji tréninkovou píli.

Párová skupina děvčat:

Na základě velmi přesvědčivého výkonu na KZ se vítězka KZ Terezie Janštová směrem k MR Mnichov připravovala na skifu. Terezie byla bohužel od pondělí 1. 5. nemocná a její stav neumožňoval maximální zátěž o víkendu 6. – 7. 5.

Vzhledem k jejímu suverénnímu výkonu na KZ bude startovat na MEJ i bez startu na MR Mnichov. Aktuálně je již zdráva a v plné přípravě na závody ve Francii. Terka se těší, že již může předvést svoje závodní kvality v zahraniční konkurenci.

4x- jky – Tereza Hrbáčková, Adéla Bartáková, Evelína Mašínová, Sofie Kubátová (2. – 5. na KZ). Posádka startovala v sobotu i v neděli ve stejném složení.

V sobotní dělené jízdě skončila děvčata druhá za lodí GBR.

V neděli děvčata zvítězila v rozjížďce. Krab v úvodní části FA vyřadil posádku z bojů o čelní umístění. Po bojovném výkonu dojela 4.

Posádka je složena z velmi kvalitních závodnic. Poslední 4 dny děvčata zapracovala na zlepšení techniky a sveslování, což jim jistě pomůže k ještě lepším výkonům na MEJ.

2x jky závodila v sestavě Veronika Vachková, Eva Slepičková (6. a 7. na KZ). Svojí nejlepší jízdu děvčata předvedla hned v sobotní rozjížďce, kde v kvalitním čase zvítězila. V sobotním FA podala děvčata bojovný výkon, který stačil na konečné 5. místo.

V nedělním děleném závodě podala děvčata jejich nejslabší výkon z celého víkendu, kde po pomalejším prvním kilometru nezvládla předjet posádku složenou z CZE náhradnic a v závodě dojela na druhém místě.

4-jky/8+jky

Závodnice 8. – 17. z KZ v sobotu startovala v posádkách 4- jky a v neděli 8+jky. V sobotních jízdách podávaly obě čtyřky podobné výkony, a nakonec jedna loď skončila 5. ve FB a druhá zvítězila ve FC.

V neděli děvčata startovala společně v 8+ jky, kde po solidním výkonu dojela na 4. místě.

Skupina dále pokračuje v přípravě na osmě a na MEJ bude startovat v disciplíně 8+ jky. Do této skupiny byla zařazena i děvčata Veronika Vachková a EvaSlepičková.

Děvčata dělají veliké pokroky a mají i velký potenciál pro úspěch na MEJ.

2x jky, - Lenka Baldinusová a Adéla Mráková (16. a 17. na KZ). Děvčata jela na MR Mnichov jako náhradnice startující v disciplíně 2x jky. vzhledem k aktivnímu přístupu a solidním výkonům v tréninku s nepárovou skupinou pokračují i dvě náhradnice –, které v Mnichově startovali na dvojskifu. Děvčata podávala výkony vysoko nad očekáváním náhradnic a po sobotním vítězství ve FC dokonce v neděli předjela CZE 2x jky složený z 6. a 7. závodnice z KZ.

Po analýze výsledků MR Mnichov a zralé úvaze jsou do skupiny nepárových děvčat zařazeny oba dva dvojskify juniorek z MR Mnichov. Ze skupiny jsou sestaveny posádky 8+jky a  4+ jky pro MEJ.

Pozvánku na MEJ včetně nominace najdete ZDE

Vít Kučera

ústřední trenér mládeže ČVS

Český veslařský svaz (ČVS) > Novinky > Mladí veslaři míří na mistrovství Evropy do Francie