Rekordní počty účastníků na mistrovských soutěžích

14.7.2017

 

V červnu si čeští veslaři rozdávali mistrovské medaile a tituly. Oblastní mistrovství proběhly v Brně, Račicích a Praze, celostátní soutěže přivítala veslařská dráha v Račicích. Známe nejlepší posádky a tak je zajímavé se podívat, jaké byla početní účast na těchto regatách. 

 

Oblastních mistrovství se aktivně zúčastnilo 1526 veslařů, z toho 446 na oblasti Morava, 450 na oblasti Labe a 630 na oblasti Vltava. Mládežnických veslařů (11-18 let) soutěžilo celkem 1199 (Morava 351, Labe 364, Vltava 484).

 

U oblastních mistrovství lze do historie srovnat počet závodících „slajdů“. V letošním roce to bylo rekordních 2871 slajdů a např. v roce 2005 byl tento údaj na hodnotě 1855 slajdů. Přičemž nárůstu bylo dosaženo mládežnickými kategoriemi.  

 

Letošní rok přinesl v systému mistrovských soutěží novinku a tou bylo to, že se konalo samostatné mistrovství žákovských věkových kategorií. Jedním z důvodu tohoto kroku bylo i to, aby se s rostoucím počtem veslařů v mládežnických kategorií ulevilo časovému programu, kdy společný šampionát žactva a dorostu v minulých letech končil v pozdních odpoledních hodinách.

 

Na Mistrovství ČR žactva startovalo 623 závodníků a to celkem ve 415 posádkách. Na MČR dorostu, juniorů a seniorů startovalo 676 závodníků ve 471 posádkách. Přičemž dorosteneckých posádek bylo 170.

 

Rekordních počtů startujících posádek bylo dosaženo v řadě disciplín. Nejvíce diskutováno bylo startovní pole disciplíny párových čtyřek s kormidelníkem starších žáků. Těch startovalo 46 !! Další rekordní počty: 4x+ žcim  30 posádek, 4x+ žkys  23 posádek, 4x- dky  18 posádek, 4x- dci  25 posádek

 

Lze jen doufat, že finanční podpora sportu bude opět plnohodnotná, a že kluby budou mít nadále motivaci pracovat s mládeží. Toto může být jednou z cest, jak zvýšit sportovní kvalitu i v seniorských věkových kategoriích.

 

Český veslařský svaz (ČVS) > Novinky > Rekordní počty účastníků na mistrovských soutěžích