Snem Tomáše Nevěčného je startovat na paralympiádě, příští týden ho na této cestě čeká první velká zkušenost!

29.8.2023

Tomáše jsme vám představili po únorovém Mistrovství republiky na trenažéru. Byly to právě tři měsíce, kdy se zapojil do přípravy na zářijové mistrovství světa s myšlenkou vybojovat místo v Paříži 2024. A právě na trenažéru vytvořil nový český rekord, kdy o minutu předjel současného držitele Jana Hermana. 

Po půl roce společné práce týmu, který tvoří Tomáš, trenér Jan Gruber a trenérka a fyzioterapeutka Radka Šindílková, vyrazili i na první veslařské závody do Gavirate. U Tomáše byla ještě zásadní věc, a to klasifikace jeho postižení a zařazení do parakategorie. Zdravotně postižení veslaři předstupují před mezinárodní klasifikační radu World Rowing. Samozřejmě je nutné dodat lékařské zprávy, vyšetření a mnoho podrobných zpráv. S touto částí velmi pomohla i bývalá veslařka a lékařka Veronika Bartoňová (Škvorová), další poděkování míří k paralympijskému výboru Veronice Mackové. S WR komunikovala a díky patří i Monice Perglerové z ČVS. Celkově se může zdát, jak jednoduché vše může být! Systém veslování známe, stačí aplikovat. Ale není tomu tak. 

Stejně komplikované je i trénování a příprava.

Mohlo by se zdát, že se překlopí trénink zdravého jedince na postiženého, pouze se eliminuje nastavení a zafixování v lodi, případně se při veslování trupem uberou kilometry na vodě, ale ono je to jinak… Chyba. Pro všechny tři v týmu to nebylo jen poznávání se jako osobností a lidí, kteří v opravdu malé skupince tráví mnoho času a musí spolu vycházet. Bylo to především rozšifrování specifik paraveslování. 

A opět, každý paraveslař má svá individuální omezení a zdravotní handicap. Velkým problémem jsou u Tomáše otlaky, odřeniny nebo i obyčejné spálení od slunce. Vše si žádá delší regeneraci, jinou léčbu, a tedy i jiný přístup. Pro Radku muselo být oříškem zafixování v lodi. Díky její praxi v oboru a přátelům, byla schopna zajistit Tomášovi určitá propedeutika a pomůcky nejen do lodi, ale i na trénink do posilovny a ostatní přípravu, tady je na místě velké poděkování za vyrobení ortézy na míru špičkovému protetikovi Janu Šnytrovi z OttoBock. 

Pro Honzu Grubera je to popasování se s úseky, zatížením, prací s objemem. Přeci jen, Tomáš vesluje pouze trupem a rukama. Na druhou stranu je opravdu nutné makat. Všichni spolu hledají v těchto směrech balanc a dále posouvají Tomášovy osobní hranice. 

Tomáš doplňuje veslařský trénink basketbalem a jízdou na handbiku. Jeho odhodlání vyjet kvalifikační paralympijské místo je obrovské. Všichni ovšem vědí, jaká je realita a že se na strat se postaví 23 skifařů, z nichž 10 je v naprosto špičkové kondici. Rozhodně je mistrovství světa obrovská šance na zisk nutných zkušeností. Tomáš se posouvá každým týdnem. Aktuálně zimní rekord na trenažeru vylepšil o dalších 20 vteřin. Držte pěsti!

V Bělehradu startuje, nejen pro Tomáše, mistrovství světa 3. září. Český tým se už ve čtvrtek, poslední srpnový den, přesouvá na tento šampionát. 

Českým reprezentantům přejeme spousty sil, pevné nervy a mnoho štěstí!

 

 

Český veslařský svaz (ČVS) > Novinky > Snem Tomáše Nevěčného je startovat na paralympiádě, příští týden ho na této cestě čeká první velká zkušenost!

Buďte v obraze

příhlaste se k odběru novinek, ať Vám nic neunikne



         

  

 

 

 


Kategorie


Důležité


Kontakty

  • +420 233 313 352