Skifařka Anna Šantrůčková ve Varese zářila ve finále A

19.6.2023

Na Světovém poháru ve Varese bylo možné očekávat vyšší kvalitu výkonů, větší konkurenci, a hlavně více lodí v každí disciplíně. Je to trend, který můžeme čekat každým závodem směrem k Mistrovství světa v Bělehradě, kde proběhne kvalifikace na OH v Paříži.

V italském Varese startovaly čtyři české posádky. Na skifu žen reprezentovala Anna Šantrůčková, zatím závodnice do 23 let. V mužích v této disciplíně startoval „třiadvacítkový“ mistr světa na párové čtyřce Tomáš Šišma. Poprvé v letošním roce se v mezinárodní konkurenci ukázal dvojskif Jakub Podrazil a Jan Cincibuch. Otestovat si své síly mezi dospělými závodníky přijela osma U23, která bude v červenci startovat na Mistrovství světa do 23 let v bulharském Plovdivu.

Tomáš Šišma dojel ve své rozjížďce čtvrtý, pokračoval tedy do čtvrtfinále. V této jízdě zaostal o 7 vteřin za postupovým třetím místem. S časem 7:01 pokračoval do finále C, kde ho čekal boj o celkové 13.-18. místo. Finále C vyhrál Američan James Plihal v čase 6:50,59, Tomáš skončil v této jízdě na pátém místě v čase 7:00,30 a obsadil celkově 17. místo.

Anička Šantrůčková ve své rozjížďce narazila hned na dvě velmi těžké soupeřky. Její jízdu vyhrála Australanka Tara Rigney, která brala nakonec stříbro a na druhém místě skončila Číňanka Ruiqi Liu, která ve finále dojela čtvrtá. Anička skončila v první jízdě o necelou vteřinu třetí a musela pokračovat do opravné jízdy. Opravnou jízdu časem 7:31 vyhrála a postupovala do semifinále. V této jízdě předvedla skvělý výkon a svým časem neoficiálně zlepšila nejlepší světový čas skifařky do 23 let. Ten, právě z této dráhy a loňského Mistrovství světa U23, držela irská závodnice Alison Bergin v čase 7:24,89. Anička projela cílem v čase 7:24, 70 a zajistila si postup do finále A. Tento závod vyhrála německá reprezentantka Alexandra Foester v čase 7:20, 31. Anička obsadila skvělé páté místo!

Další posádkou, která se úspěšně propracovala do finále A, tedy mezi nejlepších 6 lodí, byl dvojskif Podrazil-Cincibuch. Hned v první jízdě doveslovali muži na druhém místě za italskými veslaři Rambaldi-Sartori, kteří v neděli slavili zlato. Jakub s Honzou postupovali z rozjížďky do semifinále. I v semifinále narazili na italské soupeře a americkou posádku. Ze třetího místa pokračovali do finále A mezi nejlepších 6 lodí. Ve finále se jim už příliš nedařilo a doveslovali na šestém místě. I přesto je to skvělý výkon a věříme, že pánové budou svůj výkon směrem k MS stále zlepšovat.

Osmiveslice mladých závodníků si nejprve vyzkoušela závod nanečisto. V této disciplíně startovalo pouze 6 lodí a veslaře tak čekaly dvě autentické jízdy. Bohužel, mladí veslaři nestačili na velmi kvalitní světové soupeře. V každé jízdě doveslovali na šestém místě.

Před dospělými reprezentanty je poslední Světový pohár v Luzernu, 7.-9.7. Na této regatě by mělo startovat více českých posádek.

VÝSLEDKY

Český veslařský svaz (ČVS) > Novinky > Skifařka Anna Šantrůčková ve Varese zářila ve finále A