14.11.2019

Nejen nejúspěšnější veslařky a veslaři uplynulé sezóny byli oceněni během slavnostního galavečera Vyhlášení nejlepší veslařské posádky roku 2019. Vedení Českého veslařského svazu nezapomnělo ani na bývalé veslaře, trenéry a funkcionáře našeho sportu. Nejvyšší vyznamenání, Titul Čestný člen ČVS, letos převzalo pět oceněných. Jako první in memoriam Libuše Loukotová. Ocenění za bývalou reprezentantku Československa převzal její manžel Milan. Paní Loukotová po skončení závodní kariéry působila jako činovnice, rozhodčí a úspěšná trenérka. Její svěřenci získali na mistrovství světa juniorů šest medailí. Dalším oceněným se stal Zdeněk Mejstřík. Československý reprezentant kormidloval dvojku s kormidelníkem na Olympijských hrách 1964 v Tokiu, se kterou obsadil pěkné 5. místo. Později byl dlouholetým ústředním trenérem mládeže. Třetí vyznamenaný, Richard Šach, je generálním sekretářem TJ Bohemians Praha, členem výkonného výboru ČUS a bývalým aktivním veslařem. Pro tituly Čestných členů ČVS si na pódium v Kongresovém sále Hotelu Pyramida společně přišli také legendy československého veslování, bratři Svojanovští. Oldřich a Pavel třikrát startovali na olympijských hrách. V roce 1972 v Mnichově vybojovali stříbrnou medaili na dvojce s kormidelníkem, o čtyři roky později v Montrealu pak bronz. V letech 1969 - 1974 získali na mistrovství Evropy kompletní sbírku medailí.

Čestné uznání předsedy ČVS za zásluhy o veslařský sport obdrželi dva členové Klubu veslařů mělnických 1881. Jaroslav Polák je dlouholetý člen a bývalý předseda KVM 1881. Zdeněk Krejza stále aktivně působí jako trenér v klubu u soutoku Labe a Vltavy. Zároveň jej známe jako dlouholetého moderátora veslařských regat z Račic. Čestnou plaketu ČVS převzali Zdeněk Pecka, Zdeněk Janků a Karel Bašus. Zdeněk Pecka během své kariéry získal dvě olympijské medaile a několik dalších z MS. Dlouhé roky byl předsedou VK Slavoj Litoměřice a úspěšným trenérem Václava Chalupy. Zdeněk Janků z VK Lysá nad Labem byl mezinárodním rozhodčím FISA. Také Karel Bašus je dlouholetým členem VK Lysá nad Labem a rozhodčím ČVS. Oba v letošním roce oslavili 70. narozeniny.

Čestný odznak ČVS přebralo z rukou předsedy ČVS Dušana Macháčka celkem sedm mužů. Dlouholetý činovník a předseda klubu TJ Bohemians Praha Petr Šveňha, dlouholetý činovník a bývalý předseda klubu Slavoj Litoměřice Jan Stejskal, úspěšný trenér mládeže a dlouholetý předseda klubu VK Lysá nad Labem Jan Krumpholc, členové legendární vajgarské osmy, kteří se oba podíleli na stavbě současné loděnice klubu VK Vajgar Jindřichův Hradec Josef Hrdý a Jiří Němec, český reprezentant a reprezentační trenér Petr Blecha z ČVK Praha a Tomáš Polanecký, činovník ČVK Praha.

Během slavnostního večera v Hotelu Pyramida se svých cen dočkali také tři veslařky a veslaři, kteří nasbírali nejvíce bodů v celoročním bodování soutěže TOP TEN MASTERS 2019. Poháry za první místo si odnesli Pavla Hájková z Klubu veslařů mělnických 1881, která obhájila svůj loňský triumf, a Vojtěch Černák z VK Perun Ostrava. Druhá místa patří veslařům Bohemians Praha. Zdeňce Sieberové a Jiřímu Ryšavému. Na bronzovém stupni se v celkovém hodnocení umístila další Bohemačka Marie Zeithamlová a Rudolf Hradecký z Mělníka.

Hned na úvod programu sobotního večera byly oceněny také nejúspěšnější kluby uplynulé sezóny. V celkovém hodnocení Českého poháru potřetí za sebou zvítězil ČVK Praha, následován druhým VK Blesk a třetí Slavií Praha. Veslařský klub Blesk Praha však zvítězil v bodování mládeže, takže jeho zástupce obdržel od předsedy ČVS Dušana Macháčka druhý pohár. Vyhlášeny byly také nejlepší kluby v jednotlivých kategoriích. V kategorii mladších žákyň vyhrál o více než 50 bodů VK Vajgar Jindřichův Hradec. Naopak mezi mladšími žáky se radoval oddíl ČVK Pardubice. VK Olomouc uspěl v kategorii starších žákyň. Pohár za vítězství ve starších žácích získal VK Slavoj Litoměřice. Kategorii dorostenek i juniorek dominoval VK Blesk. Kategorie dorostenců je již řadu let baštou ČVK Praha. Slavia Praha stejně jako Blesk vybojovala dva poháry za dílčí vítězství v kategoriích juniorů a žen. Poslední trofej získali muži Bohemians Praha.

Speciální ocenění obdržely také oddíly, které v letošním roce oslavily kulatá výročí od svého založení. V Táboře se vesluje již dlouhých 110 let a VK Blesk byl založen před 140 lety.

Kompletní album ze slavnostního večera si můžete prohlédnout zde.

Český veslařský svaz (ČVS) > Novinky > Během Veslaře roku byla udělena i důležitá vyznamenání Českého veslařského svazu