Česká univerzitní osma dobyla Nantes. Konečně Double !

13.5.2004

Po mnoha pokusech, kdy univerzitní osma ČR přivážela z velké mezinárodní univerzitní veslařské regaty v Nantes (Fr.) pouze druhá místa, se letos stalo něco fantastického. Česká posádka dokázala zvítězit v Nantes po oba dny, na obou tratích – 1 000 i 500 m !

Reprezentační osma byla tvořena veslaři pražských univerzit (UK, VŠE a ČVUT) a jela v sestavě Kubrycht Martin, Kubrycht Libor, Martínek Jáchym, Romaniak Jakub, Kučera Vít, Vondra Vítězslav, Kozák Martin, Lukš Josef, korm. Soukupová Olga, náhradníkem byl Stejskal Dalibor (VŠB-TU Ostrava). Základ této posádky startoval v Nantes již potřetí a tentokrát z něj čišela obrovská touha zopakovat částečný úspěch z loňského roku, kdy česká osma vyhrála závod na 500 m. Letos byla posílena o výborně sveslované bratry Kubrychtovy a Kozáka; v této sestavě neokusila hořkost porážky ani v jedné ze šesti jízd, které v Nantes jela.

Osma zahájila famózní vítěznou sérii již doma v Praze, kde se v týdnu od 2.května jelo na Vltavě Akademické mistrovství ČR v rámci 3.Českých akademických her. Osma i tam zvítězila a ukázala svou vnitřní sílu, navíc někteří veslaři vyhráli titul akademického mistra ČR i v jiných disciplínách. Nejúspěšnějším veslařem se stal háček osmy Josef Lukš (UK Praha) se třemi tituly, sekundoval mu Jakub Romaniak (ČVUT Praha – 2 tituly).

V sobotních bojích na trati 1 000 m startovalo celkem 16 osem, naší osmě byli největším soupeřem Italové, velmi dobře se také ukázaly francouzské posádky Supaero Toulouse a ECP Paris. Ty odsunuly do finále „B“ další zahraniční lodě z Polska a Velké Británie. Naši ve finále odrazily nápor soupeřů a dokázali zvítězit o loď před druhými Italy. Na platě vítězů převzali krásnou trofej – Velkou cenu regionu Pays de la Loire.

Tyto nejsilnější osmy se probojovaly do nedělního finále na 500 m a očekával se tvrdý souboj, neboť všechny lodě zajely v semifinále vyrovnané časy. Tak se také finále vyvíjelo, na 300 m byly všechny lodě „v lajně“. Právě v tomto okamžiku se projevila síla české osmy, během pěti záběrů nastoupila ke strhujícímu finiši a do cíle přijela s náskokem půl délky lodě! V neděli se jelo o velkou cenu města Nantes, a tu předal našim veslařům primátor města.

Úspěch Čechů byl silně aplaudován početnými diváky a také zástupci Univerzity Nantes, města i regionu. Naše univerzitní osma si odvezla z Nantes nejen dva krásné poháry, ale i pozvání na příští – již 23.ročník této prestižní francouzské univerzitní veslařské regaty.