České veslování získalo 5 medailí na juniorském Mistrovství Evropy ve Francii

21.5.2023

Zní to jako sen, ale je to ta nejjasnější realita. Mladí veslaři U19 startovali o posledním víkendu (20. – 21. května) na evropském šampionátu ve francouzském Brive-la Gaillarde a velmi se jim dařilo. Celkově získali tři bronzové, jednu stříbrnou medaili a jeden titul mistrů Evropy. Tým byl široký, od nejmenší posádky skifu až po osmiveslici, a to děvčat i chlapců. 

A právě skifařce se podařilo získat první cenný kov v nedělní finálové jízdě. „První kilák jsem si vyjela před všechny soupeřky, ale bohužel mi nestačily síly a v druhém kiláku jsem to neudržela. Potom jsem začala finišovat s Rakušankou, kde bylo štěstí na mé straně. Být třetí nejlepší skifařka v Evropě, to je neskutečný úspěch. O tom se mi ani nezdálo,“ popisuje bronzová Tereza Janštová. 

V loňském roce se juniorská párová čtyřka stala neporazitelnou, vyhrála mistrovství Evropy i světa. Z původní sestavy v lodi zůstal pouze Tomáš Panchártek. A právě ten komentuje proběhlý závod, kde s novými parťáky získal bronz: „Hezky jsme to rozjeli s polem a byl to, zatím, náš nejlepší závod. Pořád jsme jen zrychlovali a snažili se reagovat na soupeře.“ Kolega Jakub Holický přidává: „Řekl bych, že od nás po Mnichově nikdo nic nečekal, ani my tedy ne. Ale tady nám přálo počasí. Start byl mírně rozhozený ale po 500 metrech jsme to usadili a prostřední kilometr, bych řekl, že byl náš. Pěkně to odjíždělo ale bohužel na finiš byli Bulhaři silnější.“ 

Stejně se zadařilo i párové čtyřce juniorek. Bronzové Tereza Hrbáčková, Adéla Bartáková, Evelína Mašínová a Sofie Kubátová nestačily pouze na první Italky a druhé Polky. „Finále bylo naším nejpovedenějším závodem na celém MEJ. Přestože jsme se nepohybovaly na předních pozicích od začátku, udržely jsme si velkou motivaci a mnoha nástupy jsme se propracovaly do čela závodu. Mohutným a velice dlouhým finišem jsme pak odrazily nápor Rumunek a dojely na třetí medailové pozici. Se závodem jsme velice spokojené. Předvedly jsme své momentální maximum a doufáme, že se budeme dále posouvat,“ podrobně popisuje průběh závodu Adéla. 

Šampionát nebyl pouze o medailích. Podle představ se nedařilo především dvojskifu Tomáš Janeček a Antonín Střelba. Celkově obsadili 14. místo. Závod komentuje Tomáš: „Za mě asi lepší dnešek než včerejšek. Ale pořád jsme pomýšleli na lepší umístění. Start závodu byl vždy průměrný, pokud by se nám podařilo vylepšit začátek, mohli bychom se lépe držet s polem. Střed trati asi dobrý a do finiše by to chtělo více wattů.“

Na smolném bramborovém místě skončila i nepárová čtyřka s kormidelnicí. Děvčata Markéta Forejtová, Adéla Mraková, Gabriela Snopková, Lenka Baldinusová a kormidelnice Lucie Vyhnalová nestačila na třetí Francouzky, druhé Italky a vítězné Rumunky. „První půlka závodu byla z našeho pohledu kvalitní, držely jsme se v poli. V druhém kilometru nám začaly poměrně ujíždět Rumunky s Italkami. O třetí místo jsme bojovaly s Francouzkami. Do posledních 250 metrů jsme najely před ně, ale bohužel, nestačily nám síly ve finiši,“ popisují holky ztrátu medaile. 

Čtyřka bez kormidelníka juniorů vedená Dušanem Vičíkem po rozpačitém výkonu v rozjížďce předvedla výbornou opravnou jízdu a postoupila do finále A.  Jakub Syrůček, Lukáš Syrovátka, Lukáš Suchánek, Lukáš Zadák ve finále bojovali, ale nestačili na kvalitní soupeře a obsadili šesté místo. 

Závěr šampionátu patřil osmiveslicím. Velký boj se odehrál v závodě osem juniorek. Posádka získala stříbro, ale cesta k němu byla velkým bojem s Rumunkami a Italkami. Holkám se podařil začátek závodu a v první pětistovce vedly, vedení udržely až do poslední patnáctistovky. V těsném závěsu je však už po první pětistovce pronásledovaly Rumunky. Do poslední pětistovky se přidaly i Italky a začal boj. Rumunská loď měla více sil a zvítězila, naše závodnice získaly stříbro náskokem pouhé půl vteřiny nad Italkami. „Závod se nám jel velmi dobře. Start se povedl a následně jsme se dostaly na první pozici. Dráhovka byla hezky tažená ale přitom kvalitní a švihová. Bohužel ve finiši jsme se Rumunek nedokázaly udržet. Ze závodu jsme ale celkově nadšené, vše bylo v pořádku,“ vypráví s radostí Veronika Burešová.  

Mistři Evropy, tento titul si odváží osma juniorů. Tady to byl naopak útok ze zadní pozice. První pětistovku protínali jako čtvrtí, na kilometru se dostali do vedení a naprosto skvělou a kvalitní část předvedli ve třetí pětistovce. Chlapcům se podařilo zvítězit s náskokem tří vteřin nad Rumuny, třetí místo obsadili Italové. 

Velká gratulace a obrovské díky patří celému týmu, trenérům, kteří připravují reprezentační posádky, a především osobním trenérům do mateřských klubů. Tam probíhá trpělivá celoroční práce, která se promítne do výsledků na vrcholných závodech. 

Hodnocení evropského mistrovství přidává i ústřední trenér mládeže Vít Kučera: „Český výběr juniorů a juniorek předváděl bojovné výkony a se svým vystoupením na šampionátu může být spokojen. Za český výběr startovalo 8 posádek, z nichž 7 ve finále A. Za obrovský kus práce patří díky všem trenérům, kteří se na přípravě závodníků a posádek podíleli, Radce Šindílkové nejen za excelentí fyzio a Monče Perglerové za bezchybnou organizaci.“

 

 

 

 

 

 

 

Český veslařský svaz (ČVS) > Novinky > České veslování získalo 5 medailí na juniorském Mistrovství Evropy ve Francii

Buďte v obraze

příhlaste se k odběru novinek, ať Vám nic neunikne         

  

 

 

 


Kategorie


Důležité


Kontakty

  • +420 233 313 352