Cesta z programu ID Talent až na mistrovství světa

1.8.2022

V minulém týdnu proběhlo společné mistrovství světa pro kategorii do 19 a 23 let. Reprezentanti do 23 let byli zastoupeni v posádkách: dvojskif, párová čtyřka a osma muži. Ženské disciplíny zastupovala skifařka a čtveřice žen na párové čtyřce. Sportovci do 19 let obsadili posádky: skif a osmiveslice juniorek, mužská část pak seděla v párové a nepárové čtyřce. 

Postup do těchto reprezentačních posádek probíhá přes jarní kontrolní závody, popřípadě kontrolní závody posádek, pokud je reprezentační ředitelé vypíšou.  U mladší kategorie často část těchto reprezentantů tvoří členové SCM (Sportovní centrum mládeže) nebo projektu ID Talent. SCM má své podmínky vstupu založené na testech fyzické kondice, 6 km na trenažéru nebo vodě, 2 km na trenažéru. Členy se často stávají déle veslující sportovci, kteří mají základy od žákovských kategoriích. Ale veslování myslí i na starší sportovce, kteří se rozhodnou tomuto sportu věnovat později a často zaostávají v technice veslování či neumí svou fyzičku proměnit do testů. Stává se, že přecházejí ve věku 15–16 let z jiných sportů. Projekt ID Talent cílí výběrem na mládež, která dispozicemi, může být úspěšná, i když do veslování vstoupí později.  

A tentokráte představíme členy projektu ID Talent, kteří se propracovali až na mistrovství světa. V juniorech zastupovali projekt Martin Čihák a Jakub Vančura. 

V kategorii muži do 23 let startovali Martin Ježek a Jan Tichý na osmiveslici. Kluky jsme poprosili o pár slov, co pro ně znamenalo být členem projektu, a především vedení Jirky Kopáče, který program vede a metodicky zaštiťuje. Je dobré říct, že Jirka Kopáč byl dlouholetým reprezentantem a členem Dukly Praha. Sportovci jsou tedy v dobrých rukách. 

„Jirku jsem poprvé potkal na prvním srazu ID Talent v roce 2020. Seznámil jsem se s ním jakožto nezkušený sportovec, který věděl minimum o veslování a sportu obecně. Jirka mi postupně vysvětlil vše kolem tréninku, co mám dělat, a proč bych to měl dělat. Motivoval mě po každé porážce myšlenkou, že vrcholové veslování je běh na dlouhou trať. I přesto, že jsem teprve na začátku této cesty, tak jsem si jist, že díky programu Talent ID, který je tím, čím je jen díky Jirkovi Kopáčovi a mé skvělé oddílové trenérce Martině Součkové jsem na správné cestě,“ popisuje své zkušenosti Honza Tichý (člen VK Slavia Praha). 

Martin Ježek (člen SVK Břeclav) hovoří o programu takto: „Díky Kopymu a projektu Talent ID jsem si dokázal najít partu, která měla chuť se ve veslování zlepšit a navzájem se motivovat. Absolvovali jsme společné srazy, které byly vždy pestré (nechyběla sranda, ale k tréninku jsme přistupovali zodpovědně). Pochopil jsem, že veslování není o tom přijít 3x týdně na loděnici a myslet si, že budu hvězda. 

Celkově bych chtěl poděkovat Jirkovi, který pro nás dělal první poslední a dokázal mi otevřít cestu do tohoto sportu (a také ostatním trenérům, kteří byli součástí).“

Před juniory je regata Coupe de la Jeunesse ve Španělsku, kde se představí také dva členové projektu: Jakub Pleskač a Filip Hájek. 

Držíme pěsti celé výpravě!

 

Český veslařský svaz (ČVS) > Novinky > Cesta z programu ID Talent až na mistrovství světa

Buďte v obraze

příhlaste se k odběru novinek, ať Vám nic neunikne         

  

 

 

 


Kategorie


Důležité


Kontakty

  • +420 233 313 352