Čtyřce pomohla do finále her tajná taktika

14.8.2008

Peking (Od zvláštního zpravodaje iDNES.cz) - Tohle je velmi příjemné překvapení z pekingského veslařského kanálu. Čtyřka bez kormidelníka pojede sobotní finále. Čtveřice Jan Gruber, Michal Horváth, Milan Bruncvík a Karel Neffe, mladá veslařská parta, v semifinále porazila i německé vicemistry světa z roku 2006. Máme obrovskou radost," povídal veslovod Karel Neffe. Aby ne. Ze hry o zlato vypadly silné posádky Nizozemců či Italů. Jejich místo zabrali talentovaní Češi, loňští mistři Evropy. Doladili loď, s níž měli v rozjížďce problémy. "A jelo se nám mnohem líp," říká Neffe.

K postupu pomohla i tajná taktika, kterou vůdce lodi vymyslel. Neprozradil o ní nic ani trenérovi, ani kolegům v lodi. Varování pro ně bylo jediné: "Řekl jsem klukům, ať se neděsí," líčí Neffe, o němž se říká, že má absolutní cit pro vodu.

Naordinoval tenhle recept: "Rozhodl jsem se, že pojedeme klidný začátek a nastoupíme poprvé až před prvním kilometrem. Druhý nástup bude na 1 250 metrech," líčí Neffe.

Vyšlo mu to. "Na postup jsme ztráceli loď, ale pak jsem zavelel a tři sta metrů před cílem se to zlomilo. Šli jsme na druhé místo." A do finále.

Neffe tak navazuje na rodinnou tradici, jeho otec Karel je bronzový z her v Mnichově 1972 se čtyřkou s kormidelníkem. "Řekl mi: Máš poslední šanci být lepší nebo mě vyrovnat, protože mně tenkrát bylo čtyřiadvacet."

iDNES.cz

Skifař Synek: Drysdale koukal jak puk

 

Byl to ostrý kontrast při pohledu na dva nejlepší skifaře z loňského světového šampionátu. Novozélanďan Mahe Drysdale jen tak tak uhájil třetí postupovou příčku a po dojezdu kroutil hlavou, český vicemistr světa Ondřej Synek mu na vodě ujel o dvě sekundy a za novináři z loděnice přijel na kole a se širokým úsměvem.
Vítěz posledních tří světových šampionátů Drsydale se v Pekingu nezdá být v nejlepší pohodě. „V neděli jsem se necítil dobře, měl jsem problémy se žaludkem. Teď se mi jelo dobře, ale po 1500 metrech jako bych narazil do Velké čínské zdi,“ vykládal Novozélanďan.„Je pravda, že v cíli koukal jako puk,“ všiml si i Synek, který tak v semifinále získal skalp favorita, i když on sám jeho význam nepřeceňuje. „Byla to postupové jízda, jel jsem pořád stejně, jen jsem se ho držel, nedělal žádné nástupy. Ale on začal zpomalovat a já šel dopředu,“ popisoval Synek závěr jízdy, kdy se mezi oba vklínil Brit Campbell.

Němcovi asi hráblo

Žádný jiný skifař na první pohled nevypadá v takové pohodě. „Třeba Němec jsem myslel, že je na tom dobře, ale pak mu asi hráblo,“ popisoval výpadek bývalého mistra světa Hackera, na jehož úkor postoupili Švéd Karonen, Nor Tufte a Belgičan Maeyens. „S těmi třemi z druhého semifinále by snad neměl být problém,“ doufal Synek.

Kdo tedy podle něj ještě v Pekingu vypadá před finále dobře? „Některé holky tady určitě,“ vtipkoval. Rázem se z něj stal největší favorit, i sázkové kanceláře už kurz na něj snížily pod hranici 2:1. „On už fakt není patnáct ku jedné? Tak to mají štěstí ti, co si vsadili včas,“ smál se čtyřiadvacetiletý veslař. Dobrou náladu kolem sebe český skifař šíří pořád, rozhodně nevypadá, že by se rolí jednoho z favoritů stresoval. Když si ho při tréninku natáčel Drysdalův trenér, s chutí mu do kamery zamával.

Kromě lepší dráhy tak má nad svým největším soupeřem i psychickou výhodu. „Sám jsem zvědavý, jaké to na Mahem zanechá stopy. Psychicky byl v pohodě, ale když vyhrával. Takhle jsem ho ještě jezdit neviděl,“ přiznával Synek.

Michal Osoba (Peking),Sport.cz, Právo

 

Český veslařský svaz (ČVS) > O veslování > Média > Napsali o veslování > Rok 2008 > Čtyřce pomohla do finále her tajná taktika

Buďte v obraze

příhlaste se k odběru novinek, ať Vám nic neunikne         

  

 

 

 


Kategorie


Důležité


Kontakty

  • +420 233 313 352