Dvojka bez kormidelníka lehkých vah vyhrála SP v Rotterdamu, další 4 české lodě čeká finále zítra

13.7.2019

Foto Igor MeijerFoto Igor Meijer
Foto Igor Meijer
Foto Detlev SeybFoto Detlev Seyb
Foto Detlev Seyb
Foto Dušan MacháčekFoto Dušan Macháček
Foto Dušan Macháček

Česká dvojka bez kormidelníka lehkých vah se výborně vypořádala s těžkými podmínkami i se všemi svými soupeři a dojela si pro vítězství ve III. kole SP v Rotterdamu. Jiří Kopáč s Janem Hájkem nedali svým soupeřům šanci a brzy dalším lodím ujeli. Ve vlnách neustále navyšovali svůj náskok a s jistotou mířili pro zlaté medaile. Druhé Portugalce nakonec porazili o 4,51s. Zajímavostí je, že Jiří Kopáč zvítězil v závodě SP na dvojce lehkých vah již potřetí v kariéře. Předchozí dva triumfy vybojoval v roce 2011 a 2014 společně s Miroslavem Vraštilem.

III. kolo SP v Rotterdamu vychází českým veslařům výborně. Ze sobotních semifinálových jízd se do nedělního boje o medaile probojovaly další tři posádky. Lodě, do kterých jsme vkládali největší naděje už před začátkem tohoto kola světového poháru, potvrdily své kvality a využily nasazení do výhodnějších drah, které si vybojovaly díky dobrému výkonu ve včerejších rozjížďkách, které proběhly formou jízdy na čas. Rozhodčí se totiž rozhodli nasazovat nejlepší veslaře z pátečního programu od první dráhy, jelikož závodiště Willem-Alexanderbaan opět trápil silný vítr.

Jako první uspěla dvojka bez kormidelníka mužů. Lukáš Helešic s Jakubem Podrazilem se celý závod drželi na druhé postupové pozici. Čtvrtí bratři Onfroy z Francie jeli daleko za českou dvojicí, takže o postupu veslařů Dukly Praha nebylo pochyb. Vítězové celkového hodnocení SP 2018 nestačili pouze na soupeře z Nového Zélandu a zajistili si tak další společnou finálovou účast. Za poslední dva roky se probojovali mezi prvních šest posádek závodu SP již počtvrté.

Na jejich výborný výkon navázali i oba naši skifaři. Nejprve Mirka Topinková, která bude útočit na třetí medaili ve třetím závodě po návratu na skif po mateřské pauze. Olympijská vítězka z roku 2012 se na postupovou pozici propracovala ještě před polovinou závodu. Se třetím místem se však Mirka nespokojila a opět předvedla svůj mohutný finiš. Ukázala srdce bojovnice, když v posledních metrech udolala domácí Lisu Scheenaard i s trochou štěstí o pouhých 0,06s a postoupila tak z druhého místa, což může být klíčové pro nasazení do výhodnější dráhy v zítřejším finále.

Ondřej Synek se celý závod přetahoval s Robbie Mansonem o druhé a třetí postupové místo. V poslední čtvrtině závodu měl o něco více sil novozélandský skifař. Nejlepší český veslař však i tak přidá další finálovou účast do své nekonečné řady úspěchů!   

Dalším dvěma lodím se bohužel zaútočit na finále nepodařilo. Čtyřka bez kormidelníka mužů i dvojskif lehkých vah budou bojovat v zítřejších finále B o co nejlepší umístění.

Dvojka bez kormidelníka žen už má své závody za sebou. Sestry Žabovy si dnes vyjely 3. místo ve finále C a tím celkovou 15. příčku. 

Kompletní výsledky si můžete prohlédnout na stránkách Mezinárodní veslařské federace FISA

Více fotografií českých veslařů najdete ve fotogalerii

 

Český veslařský svaz (ČVS) > Repre > Senioři > Dvojka bez kormidelníka lehkých vah vyhrála SP v Rotterdamu, další 4 české lodě čeká finále zítra

Buďte v obraze

příhlaste se k odběru novinek, ať Vám nic neunikne         

  

 

 

 


Kategorie


Důležité


Kontakty

  • +420 233 313 352