Foto Detlev SeybFoto Detlev Seyb
Foto Detlev Seyb
Foto Dušan MacháčekFoto Dušan Macháček
Foto Dušan Macháček

Česká dvojka bez kormidelníka lehkých vah se výborně vypořádala s těžkými podmínkami i se všemi svými soupeři a dojela si pro vítězství ve III. kole SP v Rotterdamu. Jiří Kopáč s Janem Hájkem nedali svým soupeřům šanci a brzy dalším lodím ujeli. Ve vlnách neustále navyšovali svůj náskok a s jistotou mířili pro zlaté medaile. Druhé Portugalce nakonec porazili o 4,51s. Zajímavostí je, že Jiří Kopáč zvítězil v závodě SP na dvojce lehkých vah již potřetí v kariéře. Předchozí dva triumfy vybojoval v roce 2011 a 2014 společně s Miroslavem Vraštilem.

III. kolo SP v Rotterdamu vychází českým veslařům výborně. Ze sobotních semifinálových jízd se do nedělního boje o medaile probojovaly další tři posádky. Lodě, do kterých jsme vkládali největší naděje už před začátkem tohoto kola světového poháru, potvrdily své kvality a využily nasazení do výhodnějších drah, které si vybojovaly díky dobrému výkonu ve včerejších rozjížďkách, které proběhly formou jízdy na čas. Rozhodčí se totiž rozhodli nasazovat nejlepší veslaře z pátečního programu od první dráhy, jelikož závodiště Willem-Alexanderbaan opět trápil silný vítr.

Jako první uspěla dvojka bez kormidelníka mužů. Lukáš Helešic s Jakubem Podrazilem se celý závod drželi na druhé postupové pozici. Čtvrtí bratři Onfroy z Francie jeli daleko za českou dvojicí, takže o postupu veslařů Dukly Praha nebylo pochyb. Vítězové celkového hodnocení SP 2018 nestačili pouze na soupeře z Nového Zélandu a zajistili si tak další společnou finálovou účast. Za poslední dva roky se probojovali mezi prvních šest posádek závodu SP již počtvrté.

Na jejich výborný výkon navázali i oba naši skifaři. Nejprve Mirka Topinková, která bude útočit na třetí medaili ve třetím závodě po návratu na skif po mateřské pauze. Olympijská vítězka z roku 2012 se na postupovou pozici propracovala ještě před polovinou závodu. Se třetím místem se však Mirka nespokojila a opět předvedla svůj mohutný finiš. Ukázala srdce bojovnice, když v posledních metrech udolala domácí Lisu Scheenaard i s trochou štěstí o pouhých 0,06s a postoupila tak z druhého místa, což může být klíčové pro nasazení do výhodnější dráhy v zítřejším finále.

Ondřej Synek se celý závod přetahoval s Robbie Mansonem o druhé a třetí postupové místo. V poslední čtvrtině závodu měl o něco více sil novozélandský skifař. Nejlepší český veslař však i tak přidá další finálovou účast do své nekonečné řady úspěchů!

Dalším dvěma lodím se bohužel zaútočit na finále nepodařilo. Čtyřka bez kormidelníka mužů i dvojskif lehkých vah budou bojovat v zítřejších finále B o co nejlepší umístění.

Dvojka bez kormidelníka žen už má své závody za sebou. Sestry Žabovy si dnes vyjely 3. místo ve finále C a tím celkovou 15. příčku.

Kompletní výsledky si můžete prohlédnout na stránkách Mezinárodní veslařské federace FISA

Více fotografií českých veslařů najdete ve fotogalerii

Český veslařský svaz (ČVS) > Repre > Senioři > Dvojka bez kormidelníka lehkých vah vyhrála SP v Rotterdamu, další 4 české lodě čeká finále zítra