Dvojskif žen jede do Paříže. Jak se dařilo v Lucernu ostatním posádkám?

22.5.2024

V úterý (21. května) skončil třídenní maraton olympijské dokvalifikace v Lucernu. Poprvé v historii se tato regata spojila i s paraveslařskou dokvalifikací. České veslování vyslalo na regatu paraveslaře na skifu, dvě ženské a tři mužské posádky. Počet volných míst byl dle výběrového klíče minimální a pro všechny startující to byla regata plná velkého vypětí, stresu ale i očekávání a naděje.

Svůj sen si splnila posádka dvojskifu žen Lenka Lukšová a Anna Šantrůčková. Zkušená Lenka Lukšová (Antošová) usedla do jedné lodi s mladou a talentovanou veslařkou Annou Šantrůčkovou. Anička v loňském roce získala titul akademické mistryně světa a dlouhodobě se ji dařilo na závodech U23 kategorie. Rozhodnutí společné posádky s cílem dokvalifikovat se bylo skvělou volbou. Na regatě svoji rozjížďku vyhrály a do finále postoupily jako nejrychlejší loď. Ve finálovém závodu se dostaly velmi rychle do čela a už za kilometrem nebylo pochyb, že si jedou pro vítězství a zároveň místo na OH v Paříži. Pro Lenku to bude start už na čtvrtých olympijských hrách, pro Aničku je to premiéra a určitě splněný sen.

Lenka: „Závod jsem si fakt užila. Vedly jsme, hlídaly jsme si pozici. Ve finiši jsem chtěla udržet tempo a hlavně pozici. Věděla jsem, že to zvládneme a fakt jsem si to moc užila!“

Anička: Poslední dva dny mě provázely zdravotní problémy. Jsem velmi ráda, že to dopadlo dobře. Na to, že mi poslední dny nebylo fajn tak se mi naopak jelo skvěle. Užila jsem si to, i když si ze závodu moc nepamatuji!

Posádku teď čeká příprava na OH a my budeme držet pěsti, ať se oběma vyhýbají zdravotní problémy a na start se postaví zase o něco silnější a rychlejší!

Dvojka mužů bez kormidelníka ve složení Dalibor Neděla a Tomáš Šišma dojela v dokvalifikační regatě v Lucernu na 5. místě. Pro mladé závodníky to byla první velká zkušenost s opravdu náročným závodem. Na OH si ve velmi těsném souboji zajistila místo posádka Německa a Litvy. 

Dalibor Neděla zhodnotil průběh závodu: „Myslím si, že to byl nejlepší výkon, který jsme v průběhu této regaty podali. Nemáme nejlepší první pětistovku, a i přesto si myslím, že teď jsme ji zvládli velmi dobře a pole nám tolik neujelo. Dráhovka za mě byla dobrá, můžu hodnotit i podle frekvence a času. Bohužel jsou soupeři zatím rychlejší a silnější. Celkově to pro mě byl kvalitní výkon a jsem spokojený.“

Parťák Tomáš Šišma hodnotí počátek sezóny a očekávání: „Očekávali jsme a přáli jsme si, dostat se do finále A a zároveň posunout náš výkon od Evropy. Což se nám podle mě podařilo. Určitě z Lucernu odjíždíme s dobrým pocitem.“

Oba se zamýšlejí nad dalším průběhem sezóny a společné cestě: „Rádi bychom spolu startovali na Akademickém mistrovství světa v Rotterdamu. To se tedy ještě uvidí. Po tomto výsledku víme, že chceme pokračovat ve společné posádce. Dali jsme se dohromady tento rok na jaře, testem pak byla jarní italská regata a víme, že je před námi spousta práce. Ale rozhodně po tomto výsledku chuť do tréninku ještě vzrostla a plánem je velká práce, dlouhé tréninky a zlepšování výkonu.

Součástí týmu je samozřejmě i trenér, posádku vede zkušený Jan Navrátil. Gratulujeme a držíme pěsti do další společné cesty.

Velkou nadějí byla i skifařka Alice Prokešová. Od počátku regaty se jí dařilo. Rozjížďku vyhrála a postoupila přímo do semifinále. Tam dojela na druhém místě za Španělkou a objevila se ještě větší naděje na úspěch a zisk volného místa na OH pro první tři závodnice finále A. Je nutné upozornit, že pro Alici skifařská kariéra začala tímto rokem a velmi dobře se ji dařilo na Mistrovství Evropy v Maďarsku, kde obsadila třetí místo.

Bohužel finále A pro ni skončilo na nepopulární bramborové pozici. Alice předvedla skvělý výkon a je vidět, že ji skif svědčí a věřme, že má velký potenciál a prostor pro růst.

Alice bezprostředně po závodě: „V počátku vyrazila Irka, ale já se soustředila na okolní soupeřky a vůbec jsem netušila, že před cílem zastavila. Myslela jsem si, že jsem pátá a o to víc mě mrzí, že jsem nakonec čtvrtá. Opravdu tahle regata byla velké vypětí a stres. V životě jsem tohle nezažila a je to o zkušenostech a musím se na to lépe připravit. Pokračuji tady i světovým pohárem, takže se teď vyspím, odpočinu si a v pátek začínají zase závody. Pro mě je to sbírání zkušeností a možnost vyzávodit se a být více odolná. Dokvalifikační ragata byla opravdu obrovský tlak a s trenérem se budeme soustředit i na tuto část.“

 

Skifař Jakub Podrazil skončil na celkovém 15. místě. Párové čtyřce Jan Cincibuch, Jan Potůček, Jan Čížek a Jan Fleissner se nepodařilo postoupit z opravné jízdy a tam pro ně dokvalifikační regata skončila. Paraveslař Tomáš Nevěčný ze své opravné jízdy také nepostoupil. 

 

Výsledky naleznete ZDE

 

Český veslařský svaz (ČVS) > Novinky > Dvojskif žen jede do Paříže. Jak se dařilo v Lucernu ostatním posádkám?

Buďte v obraze

příhlaste se k odběru novinek, ať Vám nic neunikne         

  

 

 

 


Kategorie


Důležité


Kontakty

  • +420 233 313 352