Kristýna Neuhortová veze bronz z ME na Bledu

28.5.2023

Šampionát startoval již ve čtvrtek 25. května. Bohužel se hned v počátku vyskytly u českého týmu zdravotní problémy, konkrétně u mužských posádek. V úterý neodcestoval dvojskif Jan Cincibuch a Jakub Podrazil, pro ně to měl být první mezinárodní start v letošní sezóně. Párová čtyřka mužů zvažovala náhradníky do posádky, ale ve středu bylo jasné, že se dvěma náhradníky není rozumné vyrazit na takto významný závod.

Mužský tým tedy reprezentovaly na ME pouze dvě posádky, lehkovážný dvojskif mužů Miroslav Vraštil a Jiří Šimánek a dvojka Lukáš Helešic a Václav Baldrián. Posádka Vraštil, Šimánek dlouhodobě prokazuje skvělou výkonnost. Připomeňme 4. místo na OH v Tokiu a 5. místo na MS 2022 v Račicích. Na Bledu je čekali ti nejlepší lehkovážní veslaři, stoprocentně špičkoví Švýcaři, kteří se zde stali mistry Evropy, nově složená italská posádka Soares, Oppo, kteří získali stříbro a bronzoví Řekové. Celé pole bylo velmi vyrovnané a Češi obsadili neoblíbené 4. místo. Před Mirkem a Jirkou je letní příprava směrem ke kvalifikaci na OH. Opět se setkají na společném soustředění se světovou jedničkou, dvojskifem bratrů Sinkovičových. Věříme, že vše vygraduje na MS v Bělehradě. Dvojka Helešic, Baldrián obsadila ve finále C 6. místo a celkově si odváží 18. místo.

Ženský tým reprezentovalo 5 lodí. Párová čtyřka žen, složená z mladých závodnic, postoupila do finále B. Ovšem už v počátku finálového závodu padla na závodnice smůla. Markéta Nedělová chytla kraba a veslo se jí velmi nešťastně protočilo v havlince a vytvořilo uzel. Žádný závodník z týmu takovou věc nikdy neviděl. Markétě to znemožnilo veslovat a do cíle holky statečně dojely ve třech a odměnou jim byl potlesk z tribun.

Dvojskif žen ve složení Alice Prokešová a Michala Pospíšilová skončil na 5. místě ve FB a celkově tedy obsadil 11. místo. Dvojka Pavlína Flamíková a Radka Novotníková předvedla opět skvělý bojovný závod. Ve finále B je od vítězství dělila necelá vteřina a na první pozici se tedy usadily Irky Mogner, Long. Z ME si naše závodnice odvážejí celkově 8. místo.

Skifařský závod byl zastoupen českou těžkou i lehkovážnou závodnicí. Lenka Lukšová v neděli startovala ve finále B. V prvním kilometru držela vedoucí pozici. Na poslední pětistovce se před ní dostala Dánka Erichsenová, která projela vítězně i cílem. Lence se podařilo udržet druhou pozici před tlačící se Slovinkou, která měla velkou podporu domácího publika. Lenka si odváží celkové 8. místo.

Třešničkou na dortu byl závod, poslední s českou účastí, lehkovážné skifařky Kristýny Neuhortové. Až do poslední pětistovky držela čtvrté místo. V závěru předvedla neuvěřitelnou dravost a bojovnost a protlačila se na třetí místo. Kristýna se ze šampionátu zaslouženě odváží bronzovou medaili. Velká gratulace patří jí i trenérovi Tomášovi Kacovskému.

Český veslařský svaz (ČVS) > Novinky > Kristýna Neuhortová veze bronz z ME na Bledu