Lukáš Helešic s Jakubem Podrazil si v Rotterdamu dojeli pro stříbro

14.7.2019

Foto Detlev SeybFoto Detlev Seyb
Foto Detlev Seyb

Stříbrnou medaili, dvě čtvrtá místa a jedno šesté vytěžili čeští veslaři z dnešních finálových závodů a přidali je tak k sobotnímu vítězství Jiřího Kopáče s Janem Hájkem na dvojce bez kormidelníka lehkých vah. Česká výprava se tak z Rotterdamu vrátí z bilancí jedné zlaté a jedné stříbrné medaile.

Také druhou medaili našich veslařů přinesla dvojka bez kormidelníka. O stříbrnou medaili se zasloužili Jakub Podrazil s Lukášem Helešicem. Vítězové loňského ročníku světového poháru dali zapomenout na nepříliš povedené mistrovství Evropy v Lucernu a celý víkend ukazovali skvělou formu. Ta vyvrcholila v dnešním finále! Kluci v těžkých podmínkách výborně odstartovali a usadili se na druhé pozici za vedoucími Australany. V prostřední části závodu přepustili druhé místo veslařům Nového Zélandu, se kterými včera prohráli v semifinále. Dnes však bylo vše jinak! Na úžasné zrychlení české dvojice, které přišlo na začátku poslední čtvrtiny tratě, nedokázali soupeři z Oceánie zareagovat a propadli se na třetí místo. Veslaři Dukly Praha nezadržitelně letěli k cíli pro stříbrné medaile. I náskok suverénně vedoucích Australanů se jim podařilo stáhnout o více jak polovinu. Cílovou čáru nakonec proťali o 3,21s dříve než Novozélanďané. Lukáš s Jakubem tak natáhli svoji skvělou sérii v závodech světového poháru! V posledních dvou sezónách v něm startovali čtyřikrát a nikdy nezůstali bez medaile. „Byl to velmi těžký závod díky větru! Austrálie jela na čele celý závod, ale my jsme chtěli bojovat s Novým Zélandem a Velkou Británii, proto jsme na 1000m přitlačili. Jsme velmi potěšeni s umístěním, zvláště po našem výsledku na mistrovství Evropy!" hodnotil závod Lukáš Helešic pro světové stránky Mezinárodní veslařské federace FISA worldrowing.com.

Hned v dalším závodě s českou účastí to dlouho vypadalo na další medaili. Lenka Antošová s Kristýnou Fleissnerovou se po včerejším volném dni rozjely vstříc vlnám s velkým elánem, ve kterých tyhle dvě veslařky Slavie závodit umí. V roce 2016 vybojovaly na ME v Brandenburgu bronzovou medaili v podobně obtížných podmínkách. V Rotterdamu přes polovinu trati bojovaly o vedoucí pozici s kanadskou dvojicí. Pak bohužel svěřenkyně trenéra Josefa Lukše začaly trochu ztrácet a propadly se až na čtvrté místo, na kterém také projely cílem. To je však skvělý posun startovním polem oproti minulému kolu SP v Poznani, kde Lenka s Kristýnou dojely první ve finále C.

Téměř na závěr celého finálového programu se představili oba skifaři. Mirka Topinková bohužel nenavázala na dvě bronzové medaile, které vybojovala v předchozích dvou závodech po návratu na skif. Mirce se v závodě nedařilo od samého startu, kdy ji začaly soupeřky ujíždět. Olympijská vítězka z Londýna projela cílem na šestém místě s velkou ztrátou. Už samotný postup do finále v silné konkurenci je však velmi nadějný směrem k mistrovství světa v Linci, které bude zároveň olympijskou kvalifikaci.

Ondřej Synek bohužel doplatil na výsledek sobotního semifinále, které se mu nepodařilo úplně podle představ. Díky postupu z třetího místa byl ve finále nasazen do nejméně výhodné šesté dráhy, ve které byl šikmý vítr nejvíce nepříjemný. Nejlepší český veslař i přesto však nesložil zbraně! Tři čtvrtě závodu se sice držel na posledním šestém místě. V závěru dvoukilometrové tratě však ukázal svoji sílu a velké srdce závodníka. Mohutným finišem přesprintoval dva soupeře a posunul se na za daných podmínek výborné čtvrté místo. Robbieho Mansona z Nového Zélandu odsunul na páté místo o 0,21s. „Je to možná divné, ale dneska jsem šťastný za čtvrté místo ve SP v Rotterdamu.“ sdělil své pocity po závodě trojnásobný olympijský medailista na svém facebookovém profilu.

Další dvě české posádky se představily v ranních finále B. Výborně se dařilo především čtyřce bez kormidelníka mužů! Sestava Matěj Mach, Matyáš Klang, Petr Melichar, Matěj Tikal dlouho bojovala o vítězství a držela se v těsném závěsu na druhém místě za domácí čtveřicí. V posledních 500m měli ale výrazně více sil holandští veslaři, celkově osmé místo je však pro veslaře Dukly Praha velmi nadějný výsledek! Dvojskif lehkých vah Jiří Šimánek, Jan Cincibuch bohužel ve vyrovnaném závodě svým soupeřům nestačil a dojel si pro celkové 12. místo.  

Více fotografií z celého SP v Rotterdamu najdete ve fotogalerii

Kompletní výsledky jsou zde

 

Český veslařský svaz (ČVS) > Repre > Senioři > Lukáš Helešic s Jakubem Podrazil si v Rotterdamu dojeli pro stříbro

Buďte v obraze

příhlaste se k odběru novinek, ať Vám nic neunikne         

  

 

 

 


Kategorie


Důležité


Kontakty

  • +420 233 313 352