Lukáš Helešic zvládl přechod z juniorů na 1

19.5.2018

Juniorský mistr světa z roku 2014 Lukáš Helešic patří k veslařům, kteří zvládli přechod do seniorské kategorie bez sebemenších problémů. Už ve svých dvaceti letech reprezentoval společně s Jakubem Podrazilem na olympijkých hrách v Riu ve dvojce bez kormidelníka. Příslušnost k širší světové špičce tehdy potvrdili vítězstvím v malém finále. Na loňském světovém šampionátu v americké Sarasotě dojeli celkově osmí. S Lukášem Helešicem jsme se sešli ve chvíli, kdy si krátce předtím prohodili s „parťákem“ místo v lodi. Lukáš přepustil Jakubovi místo stroka a sám se zabydlel na háčkovském postu.

Koho napadlo, že se s Jakubem prohodíte a na dvojce si sedneš za něho na háčka?

Nápad přišel hlavně z Kubovy strany. Trenér Milan Doleček o něm chvíli přemýšlel a pak souhlasil, že by nemuselo být špatné vyzkoušet novou variantu. Ani já jsem nebyl proti. Na soustředění v Gavirate jsme se na jedno odpoledne prohodili na celostní trénink a kupodivu se nám hned veslovalo dobře. Loď líp seděla a jela rovně. Ubyla mi starost o kormidlování. Kuba má opravdu velkou sílu a dvojka se dá přece jenom z háčka otočit mnohem snáz. Strokovi trošku dřív přistrčíš list a když jsi šikovnej háček, děláš si s tím, co chceš, Pokud mu tempo trošku přisekneš a víc za to vezmeš, loď snadno přetočíš (směje se). Samozřejmě chceme, aby loď jela rychle - to znamená rovně. A nám teď rovně jede! Dělal jsem si trochu legraci.

Na úvod mezinárodní sezony vás čeká první závod Světového poháru v Bělehradě, kde jste loni vybojovali třetí místo. S jakými ambicemi tam pojedete letos?

Myslím si, že kvůli posunutým termínům bude letos Bělehrad nabitější než loni  Vzpomínám si, že jsme jeli ve finále A na dvě, nebo možná i tři, běloruské dvojky. Samozřejmě bychom rádi medaili zopakovali, ale už postup do velkého finále nebude snadný. Uvidíme, co přijde. Z přípravy mám dobrý pocit. V každém případě po břehu kolují pověsti, že máme „nůž na krku“.

Proč?

Kvůli kontrolním závodům, že jsme toho prý moc nepředvedli. Tyhle řeči mě ovšem nechávají klidným. Podobná atmosféra se vytváří vždycky. Člověk si musí zachovat koncentraci a soustředit se na svůj výkon, a ne na to, co říkají ostatní.

Jaká jiná varianta přichází pro vaši dvojku v úvahu?

Samozřejmě se nabízí varianta noncox. Chci ale zůstat ve dvojce s Jakubem a dělat „sparing“ Sýňovi. Pracovat na sobě raději ve dvojce než v noncoxu.

Co vám dává společná příprava s Ondrou Synkem?

Především se od něho pořád učíme! Je skvělé, že se můžeme připravovat s nejlepším skifařem světa. Ondra dokáže v tréninku absolvovat všechny úseky naplno a bez ohledu na to, kolik jich má ještě před sebou. Svým přístupem strhne i nás. Občas slyšíme, že ze společné přípravy dvojky a skifu těží především skifař, protože se musí na rychlejší disciplínu dotahovat. Ústředním trenérem Simonem Coxem nám bylo naznačeno, že bychom měli pár tréninků absolvovat s „lehkým“ dvojskifem (pozn. Vraštil – Šimánek), aby přece jenom tlačilo taky něco nás. Není to vůbec špatný nápad. Jsme jenom pro, ale myslím si, že kámen úrazu bude stejný jako loni – domluvit se na společné náplni. Náš trenér Milan Doleček má jinou představu než trenér dvojskifu Michal Vabroušek. Možná je nejschůdnější cesta domluvit se posádky mezi sebou. Ještě jsme se k tomu ale nedostali. Kluci se připravovali na regatu v Essenu a my trénujeme na Měříně. Zřejmě by připadala v úvahu dráha na čas těsně před Světovým pohárem. Rozdíl by měl být podle aktuálních světových rekordů tři vteřiny ve prospěch „lehkého“ dvojskifu. Rekordní časy jsou 6:05 a 6:08 u dvojky. Ani jedna z lodí nemá samozřejmě šanci se k těmto rekordním časům přiblížit. Nejen v Česku, ale i ve světě. V Londýně, kde to zajela dvojka, foukal strašný vítr, který zrychloval, ale nedělaly se vlny. Podmínky byly ideální, a navíc v lodi seděli dva páni veslaři z Nového Zélandu (usmívá se).

Ví se, jaké plány do budoucna mají Hamish Bond a Eric Murray?

Strok dvojky Bond jezdí na kole – loni reprezentoval Zéland na mistrovství světa v časovce! Bohužel ho v závodě postihl defekt, ale na prvních dvou mezičasech se pohyboval v Top 10, což je myslím úžasný výkon. Z Murrayho se stal taťka, asi se začal věnovat rodině. Sociálními sítěmi proběhlo, že zkoušel na mistrovství Austrálie dva kilometry na trenažéru, ale dvojku spolu jezdit asi už nebudou. Hamish Bond letos vyhrál mistrovství Zélandu v cyklistické časovce, získal bronz na Hrách Commonwealthu a vyhlásil, že chce olympijskou medaili z Tokia! Stejně dokázali neuvěřitelné věci – od roku 2009 do olympiády 2016 jeli spolu 69 závodů a ani jeden neprohráli!

Olympijské hry v Tokiu se nenápadně ale rychle přibližují. Jste prakticky v půlce cyklu...

Kvalifikace je na programu už příští rok v Linzi. Kolik je přímých postupujících ještě nevíme, ale  nerad bych absolvoval dodatečnou kvalifikaci. Jednou stačilo! V nominačním roce 2015 byl Jakub nemocný a nemohl se mnou jet mistrovství světa. Proto jsme museli o rok později startovat v dokvalifikaci. V roce 2016 postupovaly z Luzernu do Ria jen první dvě lodě z finále A. Velké nervy! Když se tam dostaneš, pořád je třeba dojet ze šesti lodí nejhůř na druhém místě. A každý tam chce být. Naštěstí jsme vyhráli. O kousek před Maďarama. Kuba už tohle zažil podruhé – před olympiádou v Londýně absolvoval dodatečnou kvalifikaci na noncoxu. Taky v ní tehdy zvítězili a sám říkal, že by tentokrát chtěl mít kvalifikaci určitě splněnou dřív.

Celý rozhovor s Lukášem Helešicem najdete na www.rowingracice.com

Text: Manfred Strnad    Foto: Pavel Myška

 

Český veslařský svaz (ČVS) > Repre > Senioři > Lukáš Helešic zvládl přechod z juniorů na 1

Buďte v obraze

příhlaste se k odběru novinek, ať Vám nic neunikne



         

  

 

 

 


Kategorie


Důležité


Kontakty

  • +420 233 313 352