MČR v Neratovicích ukázalo, že jsou závodníci skvěle připraveni na letní sezónu

17.2.2019

JuniorkyJuniorky
Juniorky

Vrchol zimní trenažérové sezóny po třech letech vrátil do sportovní haly v Neratovicích. Pořadatelé XXVI. mezinárodního MČR v jízdě na veslařském trenažéru připravily skvělé podmínky, díky nímž se většina závodníků předvedla ve skvělém světle a zúročila tak dlouhou zimní přípravu. Kromě vylepšených osobních nejlepších výkonů byly k vidění i tři české rekordy.

O první z nich se postaral zdravotně handicapovaný veslař Milan Lískovec. Závodník z Českých Budějovic vylepšil svůj vlastní český rekord z nedávného ME v Kodani o téměř 5 sekund. V Neratovicích se jeho čas zastavil na metě 7:18,4. Jeho oddílový kolega Martin Tomka posunul hranici českých možností v další kategorii tělesně handicapovaných sportovců o 1,6s  na současných 7:43,2. Třetím českým rekordem se na závěr sobotního programu blýskl Jiří Ertel z LS Brno. Čas 7:04,6 v kategorii Masters 70 – 74 let je úctyhodný.

Z dorosteneckých titulů se radují v ČVK Praha a v Táboře. Mezi dorostenkami zvládla nejrychleji 2km trať největší favoritka závodu Tereza Vlčková, které se podařilo odrazit i skvělý závěr Dany Hůlové z Nymburka. Pro třetí místo si s bezpečným náskokem dojela Ema Starostová z Blesku. Parádní závod předvedl Jan Čížek. Veslař z Tábora se nespokojil jen s vítězstvím a v poslední fázi závodu stlačil svůj čas pod výborných 6:20. Na stupních vítězů jej doplnili Richard Krejčí z Bohemians a pardubický Tomáš Pustějovský, kterým by jejich výkony v loňském roce stačily na suverénní vítězství.

Stupně vítězů juniorek kompletně obsadily loňské mistryně světa na osmiveslici a ukázaly, že mají skvěle našlápnuto také do roku 2019, kdy se juniorské MS bude konat v dalekém Tokiu. Nejlépe se s důležitým závodem vypořádala Zuzana Štěpánková, která se nenechala rozhodit svými soupeřkami a celý závod držela své tempo. Veslařka ČVK Pardubice projela cílem v čase 7:05,8, čímž přesně o 3s posunula své maximum. Nejrychleji do závodu odstartovala Nikola Kropáčková, která tři čtvrtiny tratě atakovala hranici 7 minut. V posledních 500m ji však došly síly, i tak dosáhla času 7:10,1, čímž si výrazně vylepšila osobní rekord. I třetí v pořadí posunula hranici svých možností. Dvojnásobná juniorská mistryně světa na osmě, Marie Štefková z ČVK Praha, dokončila závod v čase 7:13,8. Mezi juniory se souboj o vítězství odehrál ve slávistické režii, které pro sebe nakonec urval bronzový medailista z juniorského MS v Račicích Jan Vacek. Druhý dojel jeho oddílový kolega Tomáš Zobal, který tak zopakoval stejné umístění jako na ME v jízdě na trenažéru v Kodani. Na třetí nejvyšší stupínek vystoupal Marek Diblík z ČVK Brno, další účastník juniorského světového šampionátu v Račicích.

V seniorských kategoriích si mezi sebe podle očekávání rozdělili všechny mistrovské tituly veslařky Slavie a závodníci Dukly Praha. Hned ze dvou zlatých medailí se radovala Marie Natálie Jurková. Vícemistryně Evropy 2019 v jízdě na veslařském trenažéru potvrdila svoji formu a s velkým náskokem zvítězila v ženské kategorii před Helenou Hlasovou z Dukly a Lenkou Antošovou ze Slavie. S ještě větším odstupem vybojovala titul mistryně ČR do 23 let, kde druhé v pořadí Josefíně Lázničkové z ČVK Praha nadělila více jak 25s. Na třetím místě se umístila Kateřina Pivková z Přerova. V závodě žen lehkých vah obhájila loňský triumf nejzkušenější veslařka z celého startovního pole, Monika Nováková. Druhým místem ji doplnila další členka Slavie Zuzana Nečasová, která ale za svůj výkon dostala ke stříbrné medaili také ocenění pro nejlepší závodnici do 23 let. Marcela Vašťáková z Uherského Hradiště dojela třetí a zároveň druhá v mladší kategorii, ve které na bronzový stupínek odsunula Zuzanu Valsovou.

Mezi muži se podařila obhajoba halového titulu Lukáši Helešicovi z Dukly. Účastník olympijských her v Riu potvrdil roli největšího favorita a osobním rekordem ukázal výbornou formu před začátkem letní sezóny. Na druhém místě dojel Petr Ouředníček ze Slavie, který si oproti loňsku o jednu příčku polepšil. Bronz patří Matyáši Klangovi z Dukly Praha. Stejně jako Lukášovi se podařilo obhájit loňské prvenství Janu Potůčkovi, který za sebou nechal svého oddílového kolegu z Dukly Matěje Macha a Slávistu Petra Pivka, jenž napodobil svoji sestru a přidal do rodinné sbírky druhý bronz.

Kategorii lehkých vah si podmanili veslaři Dukly Praha. Na prvním místě dojel Jiří Šimánek, který si výrazně posunul svůj osobní rekord. Druhé místo obsadil Jan Cincibuch, jenž také o pár desetinek sekundy posunul svůj nejlepší čas. Nejmladší z této trojice stejně jako loni získal titul mistra ČR do 23 let. Na třetím místě doplnil své tréninkové partnery Miroslav Vraštil. V kategorii do 23 let vybojoval stříbrnou medaili Jonáš Friedrich z Pardubic před Lubošem Zapletalem z ČVK Brno.

Kompletní výsledky včerejšího XXVI. MČR v jízdě na veslařském trenažéru.

Český veslařský svaz (ČVS) > Českovesluje > Halové veslování > MČR v Neratovicích ukázalo, že jsou závodníci skvěle připraveni na letní sezónu