Mezinárodní veslařská federace FISA udělovala ceny za letošní rok

27.11.2019

Kim BrennanKim Brennan
Kim Brennan
Martin Sinkovič/ Valent SinkovičMartin Sinkovič/ Valent Sinkovič
Martin Sinkovič/ Valent Sinkovič
Tobias Wehr-CandlerTobias Wehr-Candler
Tobias Wehr-Candler
Jean MaillardJean Maillard
Jean Maillard
Mike Tanner/ Mike WilliamsMike Tanner/ Mike Williams
Mike Tanner/ Mike Williams

Během páteční slavnostní večeře v Londýně udělovala Světová veslařská federace FISA jako každý rok svá ocenění. Posádkami roku 2019 byly zvoleny obě dvojky bez kormidelníka, které v uplynulé sezóně dominovaly startovnímu poli. V ženské kategorii uspěla dvojka Nového Zélandu. Grace Prendergast a Kerri Gowler vybojovaly zlatou medaili na MS 2019 v Ottensheimu nejen v nejmenší nepárové disciplíně, ale byly také členkami vítězné osmiveslice. Tento ohromující úspěch pro ně ale znamenal šest těžkých závodů během osmi dnů světového šampionátu. Gary Hay získal díky dvěma zlatým medailím žen z Nového Zélandu titul Trenér roku 2019.

Mezi muži byli po právu oceněni bratři Sinkovičové, kteří podruhé za sebou zvítězili na mistrovství světa i Evropy v jednom roce. Valent a Martin již cenu pro nejlepší posádku roku v minulosti obdrželi. To však bylo za jejich triumfy na dvojskifu, letos poprvé uspěli v této anketě i za své výsledky na dvojce bez kormidelníka, které se věnují od roku 2017.

Nejlepší para posádkou byla zvolena smíšená čtyřka s kormidelníkem Ellen Buttrick, Giedre Rakauskaite, James Fox, Oliver Stanhope & Erin Wysocki-Jones. Tato nově složená sestava z Velké Británie vyhrála zlato na MS v Ottensheimu. Během cesty za svým triumfem v Rakousku ale také vylepšila nejlepší světový čas.

Nejprestižnější veslařské ocenění si z Londýna odvezla Kim Brennan. Australská závodnice zakončila svoji kariéru triumfem na Olympijských hrách 2016 v Rio de Janeiro, čímž zkompletovala svoji sbírku olympijských medailí. O čtyři roky dříve v Londýně 2012 vybojovala stříbro na dvojskifu a bronz na skifu. Vysoká veslařka je také ambasadorem Mezinárodní veslařské federace pro čistou vodu.

Cenu za udržitelnost obdržel Spring Creek Regenaration Project. Australský projekt školy Kinross Wolaroi v Novém Jižním Walesu zlepšuje ekosystém kolem nádrže, kde veslaři trénují. Ocenění přebral hlavní kouč veslování na této škole Tobias Wehr-Candler, jenž stojí v čele tohoto projektu, jenž se zaměřuje na odstraňování invazivních druhů rostlin a jejich nahrazením původními australskými druhy. Cenu Filippi Spirit Award získal Jean Maillard. Francouzský veslař, jehož oborem je aplikovaná fyzika plazmatu, pracuje jako doktorand na technologii recyklace CO2 a jeho přeměně na biopalivo.  Za význačné služby pro světové veslování byli odměněni Mike Tanner z Hong Kongu a Mike Williams z Velké Británie. Oba jsou dlouhé roky členy důležitých orgánů FISA a k rozvoji veslování přispívají svým časem, znalostmi a zkušenostmi.

Foto: Ben Tufnell/World Rowing

Český veslařský svaz (ČVS) > Novinky > Mezinárodní veslařská federace FISA udělovala ceny za letošní rok

Buďte v obraze

příhlaste se k odběru novinek, ať Vám nic neunikne


       

 

 

 


Kategorie


Důležité


Kontakty

  • +420 233 313 352