Mistrovství ČR nabídlo spoustu zajímavých závodů

28.6.2022

Během týdne budeme naplňovat reportážemi o těch nejzajímavějších závodech na MČR. Nejen dospělí závodníci předvedli boj až do cílových bójek. Příroda připravila závodníkům na poslední červnový víkend těžké podmínky, i přesto české veslování zažilo tři dny plné skvělých výkonů v kategorii dorostu, juniorů a dospělých.

Souboj "dukláků" na párových čtyřkách

Disciplína mužských párových čtyřek předvedla ve svém závodě nádherný souboj až do konce.

S časem 5:46 vyhrála posádka Filip Zima, Dalibor Neděla, Tomáš Šišma a Václav Baldrián. Druhá loď v cíli byla složená z U23 závodníků Daniel Nosek, Marek Diblík, Jan Čížek a Adam Šnajdr. Odstup od vítěze byl přesně 1, 496 sekundy a výsledný čas 5:47,57. Jako třetí doveslovala loď zkušených veslařů, účastníků OH, Miroslav Vraštil, Jakub Podrazil, Jan Cincibuch a Jiří Šimánek. Na vítěze ztráceli v cílové rovince 2,29 sekundy a trať zvládli za 5:48,37. Juniorská posádka, aktuálně mistři Evropy, dojela 13 vteřin za vítězem. Ale pro tak mladou posádku je to velká zkušenost a určitě inspirace dospělými kolegy.

Osmy mužů doveslovaly v celém startovním poli pod 6 minut

I v této disciplíně byl očekáván souboj o titul. Reprezentanti, aktuálně dospělí závodníci a výběr U23, vytvořili dvě lodě. Titul mistra ČR získala čistá posádka Dukly složená z Daniel Nosek, Václav Baldrián, Marek Diblík, Štěpán Keller, Dalibor Neděla, Tomáš Šišma, Vilém Pachman a Filip Zima. Cílovými bójkami projeli v čase 5:39, 690. Druhá posádka, závodníci nominovaní reprezentovat v této disciplíně v kategorii U23, ztratila na vítěze 2, 964 sekundy a její cílový čas byl 5:42,650. Vicemistry ČR se stali Jan Chlebovský, Matouš Dočekal, Martin Sedlák, Martin Ježek, Jan Vacek, Tomáš Gajdušek, Vít Baldinus a Jan Tichý. Bronzovou medaili získala klubová posádka VK Slavia, která ztratila na vítěze 12 sekund. Slávisti doveslovali v čase 5:52, 40 ve složení Antonín Mařík, Jakub Paroulek, Vojta Římák, Ruslan Vikol, Oleg Touš, Lukáš Kobera, Přemysl Piskoř, Adam Kulhánek.

Napínavý byl i konec závodu. O čtvrté a páté místo svedly boj lodě společenství Smíchova/Lysé a Dukly s lodí VK Blesk. Čtvrté místo bralo společenství s časem 5:57,498 a páté Blesk s časem 5:57, 922. Těsně na šestém místě dojížděla čistá posádka Bohemians. Ta uzavírala pole s časem 5:59, 514.

MČR ve veslování je otevřeno i zahraničním závodníkům

Pravidelně se ho účastní slovenští veslaři. I tento rok si přijel své síly poměřit Peter Strečanský z Piešťan. Asi by to nebylo nic zvláštního, kdyby Peter nebyl juniorský závodník. Na českém šampionátu se rozhodnul startovat v mužích lehkých vah v disciplínách skif a dvojskif. Do dvojskifu usednul se svým kolegou Matúšem Vančou, který je členem VK Slavia Praha.

Vítězem skifařského závodu se stal zkušený závodník Miroslav Vraštil s časem 7:04, člen Dukly Praha. Druhý dovesloval Peter v čase 7:11 a na třetím místě pak Milan Viktora za 7:21.

Matúš a Peter vyhráli dvojskif za 6:49, druzí byli závodníci U23 Tom Masařík a Vojta Šanda (6:56), na třetím místě doveslovali Aleš Suský a Adam Lízal (6:58).

Osmy juniorů se mohly po třech týdnech opět poměřit, medailové pozice se oproti Primátorkám obměnily

Vítězná hodonínská posádka z Primátorek brala na mistrovství bronzovou. Naopak společenství Bohemians a Pardubic, kde se na mistrovství do lodi posadil ještě závodník Lodních sportů, vybojovalo v čase 5:55,13 zlatou. Loď společenství bojovala až do cílového prostoru s druhým společenstvím (Olomouc, Lysá a Otrokovice). Tato loď obsadila na Primátorkách třetí místo, z mistrovství si odváží stříbro. Trať zvládli kluci za 5:57,73. Čistá loď Smíchova, druzí z Primátorek, skončila na čtvrtém místě. Páté místo obsadila loď společenství ČVK Praha a ČVK Brno. Finálové pole uzavřela čistá posádka VK Blesku, která ztratila na vítěze 10 vteřin.

Finálové jízdy párových čtyřek žen, juniorů a dvojky juniorů

V ženském závodě se významné drama nekonalo. Zajímavostí byla účast, aktuálně skifařky, Lenky Antošové. Ta zaskočila do třiadvacítkové posádky a zpestřila si mistrovství titulem z párové čtyřky. Druhá loď byla společenství VK Slavia a Bohemians, na třetím místě se ztrátou 16 vteřin na vítěznou loď doveslovalo společenství Pardubic, Hamru a Nymburka.

Párová čtyřka juniorů byla bez účasti aktuálních juniorských mistrů Evropy, ti si šli zabojovat s dospělými kolegy. I tak přinesl závod pěkný závěrečný souboj o první místo. Čistá posádka Hodonína zvítězila o 2 sekundy nad společenstvím Třeboně a Bohemians. Bronz brali kluci z ČVK Praha.

Hezký závod předvedli i junioři na dvojce bez kormidelníka. Zvítězila posádka Smíchova, Filip Hájek a Jakub Pleskač. O 1,7 sekundy na druhém místě doveslovala posádka Lodních sportů, Jakub Vančura a Jakub Sprinzl. Na bronzové pozici dojela čistá posádka Štětí.

Poslední ohlédnutí za MČR pro rok 2022

4- muži

V čase 6:03 vyhrála posádka Dukly a Hamru, letošní loď reprezentantů SEN A. Druhá loď na vítěze ztratila 3 sekundy (spol. Dukla, Bohemians a VK Slavia). Bronz brala čistá posádka Bohemians se ztrátou 10 sekund na vítěze.

2x dorostenky

Už na závodech oblastí byla disciplína dvojskifů žákyň, žáků, dorostenek a dorostenců velmi obsazenou. Na MČR v dorostenkách doveslovala vítězná loď Bohemians v čase 5:28. Tři vteřiny za nimi dojely dívky Lokomotivy Beroun a bronz braly závodnice z Hodonína, ty už měly v cíli ztrátu 10 vteřin na vítězky.

4+ junioři

Ve čtyřkách s kormidelníkem se drama nekonalo. Zajímavostí ovšem bylo, že zlatou vyvesloval nadějný sportovec Tomáš Panchártek z Pardubic, aktuální mistr Evropy na párové čtyřce. Tomáš startoval na párovce v kategorii mužů, o dvě hodiny později zvítězil se svou juniorskou posádkou na osmě a o další dvě hodiny později bral zlatou i v disciplíně čtyřky s kormidelníkem s kolegy z Lodních sportů a Tábora. Na druhém místě dojela loď ČVK Brno a pro bronz si doveslovali kluci z Hodonína.

4- dorostenci

První místo s jistotou získala loď ČVK Praha v čase 4:47. Drama se odehrálo na druhém a třetím místě. Jen o dvě desetiny sekundy brala stříbro loď společenství Štětí a Litoměřic. Bronz padnul na kluky z Olomouce.

4x juniorky

Párovky juniorek závodily ve společenství. Až na čtvrtém místě se objevila čistá posádka dívek z Hodonína. Za 7:05 získalo zlato společenství Hané a Uherského Hradiště, za 7:13 stříbro dívky ČVK Brna a Otrokovic, za 7:16 bronz Lysá s Mělníkem.

VÝSLEDKY

Český veslařský svaz (ČVS) > Novinky > Mistrovství ČR nabídlo spoustu zajímavých závodů