Mistrovství ČR přineslo i přes velké horko napínavé boje o cenné kovy

2.7.2019

Foto Ondřej KroutilFoto Ondřej Kroutil
Foto Ondřej Kroutil

V úmorném vedru v neděli vyvrcholilo Mistrovství ČR dorostenců, juniorů, seniorů a seniorů B 2019, které v Labe aréně Ústeckého kraje odstartovalo pátečními rozjížďkami. I přes teplotní rekordy bojovali veslaři o co nejlepší umístění s velkým úsilím do posledních zbytku sil. Většina závodníků ve dvou i ve třech závodech během jediného dne.

Největším lákadlem celého šampionátu, který přinesl mnoho překvapení, byl start reprezentační dvojky bez kormidelníka Lukáš Helešic – Jakub Podrazil. Vítězové loňského ročníku světového poháru se nenechali svými soupeři zaskočit a s přehledem si dojeli pro další společný titul mistrů ČR. I přes jisté vítězství nezapomněli ani na obecenstvo a divákům předvedli závěrečný finiš.

Skvěle se dařilo také všem nominovaným posádkám na Mistrovství světa juniorů 2019 v Tokiu. Obě párové čtyřky nastoupily do závodu seniorů a vedly si výborně. Jak chlapci, tak děvčata si v konkurenci starších veslařů dojeli pro bronzové medaile. Párovka juniorek v sestavě Barbora Mátlová, Zuzana Štěpánková, Nikola Kropáčková a Simona Pašková ztratila na vítěznou loď veslařek U23 pouhé 4 sekundy. Na stříbrnou pozici se mezi tyto dvě reprezentační skupiny vklínily ještě veslařky Slavie Praha. Stejně jako jejich kolegyně také párová čtyřka juniorů si dojela pro třetí místo. Juniorští mistři Evropy Jakub Kyncl, Jan Vacek, Marek Diblík a Tomáš Zobal snadno odsunuli z medailových pozic i veslaře pražské Dukly a zaslouženě si došli pro bronzovou odměnu. Ostře sledovaný závod ovládla Slavia Praha v sestavě Vojtěch Řimák, Jakub Paroulek, Petr Ouředníček, kterým výborně udával tempo Antonín Mařík. Na druhém místě projeli cílem Václav Baldrián, Tomáš Šišma, Jan Potůček a Filip Zima, kteří budou za pár týdnů reprezentovat Česko na mistrovství světa do 23 let v americké Sarasotě. Až na pátém místě dojela párová čtyřka lehkých vah, která se chystá na zářijové ME U23 v Řecku. V mistrovském závodě v Račicích však medailisté z loňského evropského šampionátu do 23 let nestačili na výrazně těžší soupeře.

Háček této párovky Ondřej Čermák byl však společně s Kristýnou Neuhortovou nejúspěšnější mezi veslaři lehkých vah díky čtyřem mistrovským titulům. Oběma se podařilo vyhrát na skifu i dvojskifu LV, díky čemuž získali i zlaté medaile za vítězství mezi seniory B. Kristýna potvrdila dobrou formu před nadcházejícím MS do 23 let, na kterém se chystá zaútočit na finálové umístění.

Eliška Podrazilová s Aničkou Šantrůčkovou, které se také chystají do Tokia, vybojovaly na dvojce bez kormidelnice hned tři mistrovské tituly. Úřadující juniorské mistryně Evropy nejprve zvítězily v závodě žen, díky čemuž se staly i mistryněmi republiky v kategorii do 23 let. Na tyto dvě zlaté medaile hravě navázaly také ve své kategorii, kde své soupeřky nenechaly na výhru ani pomyslet. Ve skifu juniorek suverénně zvítězila Barbora Podrazilová, která potvrdila svoji pozici náhradnice pro juniorský šampionát v Tokiu, kde bude ale zároveň závodit ve skifu. Albert Čekal z Jindřichova Hradce plní roli náhradníka juniorské párové čtyřky. Triumfem na skifu však splnil podmínku, aby si zajistil účast na Mistrovství světa juniorů 2019 v nejmenší disciplíně.

V nejmladší kategorii se nejvíce dařilo dvojici děvčat z Lysé nad Labem. Veronika Hrázská s Kristýnou Mackovou si připsaly zlatý hattrick. Vítězný den odstartovaly prvním místem na párovce, pokračovaly triumfem na osmě a vše zakončily společnou výhrou na dvojskifu! Tři medaile z Račic si a krk pověsila také trenažérová mistryně ČR Tereza Vlčková. Veslařka ČVK Praha k výhře na skifu přidala dva bronzy z dvojskifu a párové čtyřky. Mezi chlapci byla nejúspěšnější čtveřice dorostenců pražského ČVK. Samuel Ložek, Kryštof Janáč, Martin Bartek a Martin Vakoč společnými silami vyhráli párovou i nepárovou čtyřku a přispěli k druhému místu osmiveslice „lipových listů.“ Stejnou sbírku medailí si do Přerova odvezli Martin Sedlák s Tomášem Gajdůškem, kteří společně zvítězili na dvojce bez kormidelníka i jako členové osmiveslice. Na čtyřce bez kormidelníka dojeli těsně druzí za pražskou čtveřicí. Dva tituly mistra ČR vyválčil také Jiří Ingr z Otrokovic, jenž byl nejrychlejší na skifu i dvojskifu.

Mistrovství ČR dorostu, juniorů, seniorů B a seniorů 2019 s mezinárodní účastí se zúčastnilo celkem 713 závodníků, z čehož 30 jich startovalo za zahraniční kluby. Několik australských veslařů nastoupilo v dresech SK Hamr a jedna slečna z Maďarska v barvách ČVK Praha.

Kompletní výsledky najdete zde, fotky Ondřeje Kroutila ve fotogalerii.

Český veslařský svaz (ČVS) > Novinky > Mistrovství ČR přineslo i přes velké horko napínavé boje o cenné kovy