Mistrovství ČR na trenažéru přineslo tři české rekordy

21.2.2022

Osmihodinový záznam celého šampionátu

Po roční odmlce, kdy se český šampionát v halovém veslování musel uskutečnit virtuálně, se všichni závodníci a trenéři opět sjeli pod jednu střechu. XXIX. Mezinárodní mistrovství ČR 2022 v jízdě na veslařském trenažéru, které bylo zároveň závěrečným IV. kolem Českého poháru 2021/22, hostila sportovní hala Univerzity Palackého v Olomouci. K vidění byly dramatické souboje i skvělé výkony. Během neděle padly také tři české rekordy.

První dva překonaly veslaři  kategoriích intelektuálně handicapovaných sportovců. Miloslav Malý z Paprsku Ústí nad Labem zvládl dvoukilometrovou trať v čase 8:04,0. Alena Nováková z 1. Centra zdravotně postižených, jižních Čech časem 9:31,0 vytvořila juniorský rekord, který je ale současně nejlepším českým ženským výkonem v této kategorii.

O poslední se postarala Pavlína Žižková. Domácí veslařka si v kategorii žen dojela pro bronzovou medaili za dvojicí Lenka Antošová, Alžběta Zavadilová ze Slavie Praha. Časem 7:05,7 však výrazně zlepšila český rekord v kategorii žen 40-49 let. „Chtěla jsem si na domácí půdě zkusit, za kolik to ještě umím,“ napsala novopečená rekordmanka po závodě. Pro titul si ve skvělém čase, kterým o 2,2 s překonala 7 minutovou hranici, dojela trojnásobná olympionička Lenka Antošová. Bětka Zavadilová si za nový osobní rekord z Moravy odvezla kromě stříbrné medaile také titul mistryně ČR do 23 let. Na stupně vítězů v mladší kategorii ji doprovodily Martina Zbíralová ze Smíchova a Simona Pašková z Blesku.

Na historický zápis útočil také další domácí závodník. Miroslav Vraštil ml. svedl krásný souboj se svým parťákem Jiřím Šimánkem a za 10 let starým českým maximem Ondřeje Vetešníka zaostal o pouhých 0,3 s. 6:09,2 je však nejlepší výkon svěřence Michala Vabrouška. Skvělou formu čtvrtého dvojskifu lehkých vah z olympijských her v Tokiu potvrdil i Jiří Šimánek, jenž si také posunul své osobní maximum, které má nyní hodnotu 6:11,6. Pro bronzovou medaili a zároveň zlatou v kategorii do 23 let si dojel Jakub Jech z Nymburka. Zbylé medaile si po těsném souboji mezi sebe rozdělili Martin Vakoč z ČVK Praha a pardubický Vojtěch Šanda.

Pro dva mistrovské tituly si dojela Barbora Podrazilová. Veslařka Blesku Praha s velkým náskokem zvítězila v kategorii žen lehkých vah i žen LV do 23 let.  Těsný souboj o stříbrnou medaili svedlo jihočeské duo. O 0,6 s byla v cíli rychleji Romana Illeová z Třeboně před jindřichohradeckou Annou Drnkovou. Ta k bronzu však přidala druhé místo do 23 let před Kristýnou Mackovou z Lysé nad Labem.

Nadvládu Dukly Praha v souboji mužů výrazně narušil Martin Sedlák. Osmnáctiletý závodník z Přerova posunul své možnosti na 6:04,2 a kromě třetího místa celkově vybojoval hned v první sezóně mezi muži mistrovský titul do 23 let před Václavem Baldriánem a Danielem Noskem. Ještě rychlejší ale byli dva trenažéroví matadoři. Podle očekávání zvítězil Jakub Podrazil před Janem Potůčkem.

Skvělá představená byla k vidění také v mládežnických závodech. Hned pět juniorů stlačilo svůj čas pod hranici 6:20 a jeden dokonce pod 6:10. Tím byl stříbrný medailista z ME juniorů 2021 na dvojskifu, Jakub Sprinzl. Zástupce Lodních sportů Brno dosáhl na čas 6:08,2 a suverénně zvítězil. NA druhé místě dojel nejmladší z trojice medailistů, Tomáš Panchártek. Pardubický mladík v souboji o stříbro o necelou sekundu udolal Martina Slavíka z Hodonína. Pro mistrovskou šerpu mezi dorostenci si dojel bratranec Tomáše Panchártka, Tadeáš Muk, a završil tak povedený pardubický den. Stříbro putuje díky Michalu Žemlovi na Slovensko do SVK Bratislava. O bronz se v nejpočetněji obsazeném závodě podělili dva veslaři. Martin Houska z ČVK Praha a Alex Novák z Břeclavi dokončili závod v totožném čase 6:30,6.

Také mezi dorostenkami na stupně vítězů vystoupaly čtyři závodnice. O prvním místě Kateřiny Dohnalové z ČVK Praha nebylo pochyb. Zvítězila o více jak 5 s před domácí Evou Slepičkovou. Další olomoucká naděje Michaela Uličná ale zvládla dvoukilometrovou trať ve shodném čase jako Veronika Vachková z Roudnice nad Labem. Adéla Bartáková z Berouna zvítězila v závodě juniorek před Miriam Viceníkovou z Uherského Hradiště. Třetí místo vybojovala vítězka Českého poháru 2021/22 Kamila Krpcová z Loun.

Konečné hodnocení Českého poháru 2021/22 v jízdě na veslařském trenažéru najdete zde.

Výsledky XXIX. Mezinárodního mistrovství ČR 2022 v jízdě na veslařském trenažéru

Celé album od Ondřeje Kroutila.

Fotogalerie od Tadeáše Kamínka, který stihl fotit i závodit, je zde.

Český veslařský svaz (ČVS) > Českovesluje > Halové veslování > Mistrovství ČR na trenažéru přineslo tři české rekordy