Michal Vabroušek: Na sto procent! Nebo veslujte jen rekreačně...

27.6.2018

Česká republika získala v Michalu Vabrouškovi prvního veslařského mistra světa ve své samostatné historii. Stalo se v roce 2000 v Záhřebu. Osm roků předtím vybojoval Michal v posádce párové čtyřky zlatou medaili na juniorském šampionátu v Montrealu. Patří k osobnostem našeho veslování, které na vlastní kůži poznaly, jak obtížná je cesta od juniorských k seniorským úspěchům. Od skončení aktivní kariéry závodníka se věnuje trenérské práci.

V kolika letech jsi začal veslovat a proč sis vybral právě veslování?

S veslováním jsem začal v deseti letech, rodiče mě a moje dva bratry chtěli mít pod dohledem na jednom místě a veslařský klub v Otrokovicích měl velmi dobrou pověst a reference.

Absolvoval jsi předtím jinou sportovní průpravu?

Vyrůstal jsem na vesnici a jako všechny děti jsme s bratry po škole běhali, skákali, lezli po stromech a hráli si venku. V zimě se bruslilo na rybníku, v létě plavalo na Štěrkáči, dopravním prostředkem bylo nejčastěji kolo.

S Petrem jste společně závodili na dvojskifu. Jak se ti s bratrem veslovalo?

S bráchou jsme ročníkově neměli moc šancí se potkat, je o dva roky starší, a tak jsme spolu závodili jen krátce. Když jsem po zisku dorosteneckého titulu na skifu byl na zbytek sezóny ostaršený a sešli jsme se na dvojskifu. Nejsem si jistý, jak náš bratrský dvojkif vypadal ze břehu, ale společně jsme vyválčili stříbro na Mistrovství ČSFR, tak to snad úplně špatné nebylo.

Petrovi bude letos v září pětačtyčicet, ale jeho kariéra v triatlonu stále pokračuje. Co tomu říkáš?

Je to obdivuhodné, brácha je stále na špičce vytrvalostních vícebojů už přes dvacet let a tvrdí, že ho to stále baví a naplňuje. Doufám, že mu to ještě dlouho vydrží.

V roce 1992 jsi získal titul juniorského mistra světa na párové čtyřce. Jak dlouhá a náročná etapa tomuto úspěchu předcházela?

Na podzim 1991 jsem přešel z otrokovického klubu do střediska mládeže při ASVS Dukla Praha pod trenéra Jardu Starostu, který mě dovedl nejen k juniorskému, ale později i k titulům v kategorii U23 a ke všem velkým seniorským medailím. Juniorský úspěch přišel hned v mé první sezóně po příchodu do Dukly, ale určitě bylo důležité, že i v Otrokovicích měl trénink potřebnou kvalitu.

Celý rozhovor s Michalem Vabrouškem najdete na: www.rowingracice.com

Text: Manfred Strnad       Foto: archív Michala Vabrouška

 

Český veslařský svaz (ČVS) > Reprezentace > Junioři > MSJ 2018 - Račice > Novinky > Michal Vabroušek: Na sto procent! Nebo veslujte jen rekreačně...

Buďte v obraze

příhlaste se k odběru novinek, ať Vám nic neunikne


 


Kategorie


Důležité


Kontakty

  • +420 233 313 352