Nejstarší veslař letošních Primátorek oslavil 90. narozeniny

7.12.2020

Jan Mach na háčku/ 📷 Sára MeuerováJan Mach na háčku/ 📷 Sára Meuerová
Jan Mach na háčku/ 📷 Sára Meuerová

Nejstarší veslař letošních Primátorek se narodil 7. prosince 1930, dnes tak oslavil kulatých 90 let. Jan Mach i v pokročilém věku se svými kamarády od vody trénuje dvakrát nebo třikrát týdně. „V létě chodíme na vodu, v zimě na bazén. K tomu zvedáme činky,“ popisuje dnešní oslavenec.   

Jan Mach přišel do loděnice ČVK Praha poprvé v roce 1949 a zůstal celý život. „Přišlo nás pět nebo šest ze školy. Na Veslařský ostrov nevedl žádný most. Jezdili jsme tam na pramici, anebo pomocí provizorní lanovky. Stavěla se nová loděnice. Před každým tréninkem jsme museli odvézt 20 koleček. Kamarády ze školy to přestalo bavit, u veslování jsem tak zůstal sám,“ vzpomíná na své začátky pravidelný účastník veslařských soutěží. V té době ale také začaly zdravotní potíže nejstaršího aktivního člena ČVK Praha. „Hodně jsme posilovali. Bylo to ale amatérské, ne jako dnes. Začaly problémy s plotýnkami, kvůli kterým mi bylo doporučeno, abych se nepřestal hýbat. Na veslování je ale nejlepší parta. Pravidelně trénovat nás chodí víc takto „postižených,“ shrnul pan Mach hlavní důvody, které ho drží u našeho sportu i ve věku, ve kterém se jeho vrstevníci raději věnují méně náročným koníčkům. Dříve rád i běžkoval, teď už si však netroufá. „Už bych nevěděl, jak se zvednout ze sněhu, kdybych spadl,“ dodal s úsměvem.

Na loňské Světové regatě Masters byl Jan Mach třetím nejstarším účastníkem. Do Maďarska však nejel jen pro čárku za účast! Z jezera Velence si odvezl dvě zlaté medaile za vítězství na čtyřce s kormidelníkem a osmě. „To se za ta léta nezměnilo. Ať je člověku 19 nebo 90, když stojí na startu, chce vyhrát!“ poukazuje dvojnásobný veteránský mistr světa z roku 2019 na touhu po vítězství v každém věku. Letošní Světová regata Masters byla bohužel přesunuta na příští rok. Dnes 90-ti letý závodník si ale vše vynahradil na tradičním Mistrovství ČR Masters v Třeboni, kde se svými kamarády z celé České republiky opět vítězil! „Už jsem kategorie J, ale užil jsem si to.“

My bychom se rádi připojili s přáním k tomuto významnému životnímu jubileu! K 90. narozeninám panu Machovi přejeme všechno nejlepší, pevné zdraví a ještě mnoho odveslovaných kilometrů!!

Český veslařský svaz (ČVS) > Novinky > Nejstarší veslař letošních Primátorek oslavil 90. narozeniny

Buďte v obraze

příhlaste se k odběru novinek, ať Vám nic neunikne                  

 

 

 


Kategorie


Důležité


Kontakty

  • +420 233 313 352