Nominační závody v Račicích splnily očekávání reprezentačního trenéra Jakuba Makovičky

10.8.2020

Jakub Makovička/ 📷 Ivana Roháčková/ ASC DuklaJakub Makovička/ 📷 Ivana Roháčková/ ASC Dukla
Jakub Makovička/ 📷 Ivana Roháčková/ ASC Dukla

Minulý týden proběhly na račickém kanále Nominační závody do reprezentačních výběrů, které se zúčastní Mistrovství Evropy 2020 v Poznani a ME do 23 let v Duisburgu. S odstupem času jsme položili pár otázek reprezentačnímu trenérovi Jakubu Makovičkovi, který zhodnotil tento test a prozradil, které posádky se nominovaly na vrchol letošní sezóny.  

Jak jsi byl spokojený s Nominačními závody? Co ti ukázaly?

Nominační závody splnily mé očekávání a zároveň můj cíl. Snažil jsem se o to, aby si všechny posádky zazávodily a poměřily svoji aktuální výkonnost mezi sebou.

Největší pozornost byla upřena na nově složený dvojskif Ondřej Synek – Jakub Podrazil. Jak se ti líbil jejich projev a výkon?

Posádka dvojskifu Synek/Podrazil předvedla po oba dva dny vyrovnaný výkon, se kterým jsem byl pro tuto chvíli spokojený. Nicméně mají stále co zlepšovat. Musí ještě zapracovat na sveslovanosti i fyzické kondici. Věřím, že tato posádka má velký potenciál a uspěje jak na letošním ME, tak v dodatečné kvalifikaci na OH příští rok.

A co ženský dvojskif?

S projevem této posádky jsem velmi spokojen, byla vidět změna v pojetí tempa. Oproti minulým letům jejich projev vypadal lehčeji a dynamičtěji.

Kdo tě nejvíce překvapil?

Nejvíc mě překvapil juniorský tým, kdy po oba dva dny předvedl srdnatý a závodnický výkon. Touto cestou mu chci poděkovat za to, že nám byl více než důstojným soupeřem.

Čekal jsi od některé z posádek lepší výkony?

Nikdo mě nezklamal! Vždy si přeji, aby všechny naše lodě jely co nejrychleji:) Byl jsem velmi příjemně překvapen, že většina posádek zaznamenala zlepšení po prvním závodě. Opět se potvrdilo staré známé pořekadlo, že “nejlepší trénink je závod”.

Už máš představu, jak bude vypadat nominace reprezentačních týmů na ME a na ME do 23 let?

Nominaci posádek mám jasnou. Do seniorského týmu se nominovaly dvojskif mužů lehkých vah, dvojskif mužů, dvojskif žen, dvojskif žen LV, čtyřka bez kormidelníka žen, skif mužů LV a skif žen LV. Na ME pojede také párová čtyřka mužů. Po vyrovnaných bitvách se o její finální sestavě rozhodne na konci srpna v posledním závodě. Vítěz pojede na ME párovku, druhá posádka zkusí štěstí na čtyřce bez kormidelníka.

Dvojskif mužů LV jel Nominační závody každý den v odlišném složení. V obou jízdách ale předvedl výborný výkon. V jaké sestavě bude startovat v Poznani?

Aktuálně je sestava stále otevřená. O postu ve dvojskifu se rozhodne až po ME U23. Na ME ale přihlásíme i párovku lehkých vah ve složení Cincibuch, Vraštil, Šimánek, Friedrich. Posádka nastoupí do závodu, pokud bude mít dostatečně silné soupeře. Je to plán trenéra skupiny LV Michala Vabrouška, se kterým souhlasím. Cíl této “šarády” je jasný, udržet tréninkovou skupinu pohromadě i do příští sezóny, ve které znovu proběhne výběr do dvojskifu LV.

A jak bude vypadat tým pro ME U23?

Na Mistrovství Evropy do 23 let, které se uskuteční na začátku září v Duisburgu, budou startovat obě osmiveslice, dvojskif mužů lehkých vah, párová čtyřka, Jan Cincibuch na skifu LV a Jan Fleissner na skifu.

V úterý 18. srpna ještě čeká obě osmiveslice U23 a párovku U23 měřený test v Račicích na 2km. Ve stejný den s nimi pojedou o poslední volná místa v reprezentačních výběrech další tři posádky. Nikola Vičíková s Terezou Cihelkovou se utkají na skifu lehkých vah o místo na evropském šampionátu do 23 let. Dvojka bez kormidelníka Dmytro Baranivskyj – Adam Kapa zabojuje o svoji pozici na seniorském ME v Poznani.

Neovlivní účast Jana Fleissnera na ME U23 přípravu jeho čtyřky, ať už párové nebo nepárové, před seniorským ME?

Honza se bude až do posledního dne připravovat ve své posádce. Na skif skočí den před odjezdem, a pak pouze na tři dny odjede do Německa.

Plánuješ nějaké společné soustředění všech nominovaných posádek, nebo necháš přípravu na jednotlivých trenérech?

Společné soustředění vzhledem k obecné situaci kolem epidemie Covid-19 neplánuji. Všem závodníkům a trenérům za předvedené výkony na NZ děkuji a přeji všem hodně sil a chuti do finální přípravy na obě ME.

Výsledky Nominačních závodů ČVS 2020. 

Český veslařský svaz (ČVS) > Repre > Senioři > Nominační závody v Račicích splnily očekávání reprezentačního trenéra Jakuba Makovičky

Buďte v obraze

příhlaste se k odběru novinek, ať Vám nic neunikne         

  

 

 

 


Kategorie


Důležité


Kontakty

  • +420 233 313 352