Impulsy pro rozvoj univerzitního veslování v ČR

1.10.2005

Letos se v britském Cardiffu uskutečnilo I. Mistrovství Evropy univerzitních družstev (MEU) ve veslování. Byl to historický počin, navíc okořeněn výrazným úspěchem osmy ČVUT Praha, který by mohl být impulsem rozvoje veslování i na českých univerzitách.

Veslování je klasickým univerzitním sportem, který ovšem v posledních letech není pravidelně zařazováno do programu Letních světových univerziád (LSU). Vždy záleží na pořadateli LSU, zda má v blízkosti vhodnou veslařskou dráhu, potřebné zázemí a tradici, aby mohli veslaři-studenti bojovat o univerziádní světové medaile. Naposled bylo veslování na programu LSU 1993 v Buffalu, soutěže i s českou účastí se jely na dráze St.Catherines v Kanadě.

Letos na LSU v tureckém Izmiru nebylo, a ani v r.2007 v thajském Bangkoku, veslování zařazeno opět není. Obrovskou motivací pro studenty nastupující do letošního 1.ročníku VŠ může být rok 2009, kdy veslařská regata zase bude součástí LSU v Bělehradu !

 Pravidelně se v sudých letech konají Akademická mistrovství světa (AMS), kterých se česká reprezentace s výraznými úspěchy zúčastňuje od r.1992 (tehdy ještě jako součást federální reprezentace). Medailová bilance mluví sama za sebe: sedm titulů akad.mistrů světa, jedna stříbrná a šest bronzových medailí. Nejúspěšnějším českým akademickým veslařem je skifař lehké váhy Michal Vabroušek (FTVS UK Praha), který získal 3 tituly akademického mistra světa v letech 1998, 2000 a 2002. Navázat na tyto úspěchy by se měli veslaři pokusit v r.2006 na AMS v litevské Trakai.

Evropská asociace univerzitního sportu (EUSA) rozhodla o zařazení další vrcholné soutěže veslařů do kalendáře, a to Mistrovství Evropy univerzitních týmů. Tato soutěž se bude pořádat nepravidelně v lichých letech v případě, že pořadatel LSU nezařadí veslování do programu. Nebude to soutěž, kde soupeří reprezentanti států (jako na LSU a AMS), ale reprezentanti univerzit !

Také účast na těchto soutěžích nebude financovat ČAUS, ale univerzita vysílající své závodníky. Tato praxe již v Evropě bezproblémově běží, ale pro naše univerzity to může být tvrdý oříšek. Snahou EUSA je veslování na evropských univerzitách ještě více oživit a pro ČR to může být velmi výrazný impuls.

Na domácí sportovní scéně se již zabydlely České akademické hry (ČAH), které se poprvé konaly v r. 2002 v Brně. Program ČAH je variabilní, pořádající univerzita zvažuje své možnosti nabídky sportovišť, zázemí, finance, a podle toho volí druhy sportu. Veslování bylo v programu ČAH zařazeno dvakrát, poprvé se jela v Ostravě 2003 regata na trenažérech, v Praze 2004 se podařilo zařadit regatu na vodě.

V obou případech se univerzitní regata setkala se zájmem jak samotných veslařů, tak diváků. Vítězové získali tituly Akademických mistrů ČR. Komise veslování ČAUS se bude snažit vždy ovlivnit pořadatele ČAH tak, aby veslování, pokud jsou k dispozici podmínky (dráha, zázemí, finance), bylo zařazeno do programu.

Další příležitostí pro univerzitní veslaře jak získat titul Akademický mistr ČR jsou regaty na trenažéru. Od r.1993 jsou pořádána Akademická mistrovství ČR ve veslování na trenažéru, která byla většinou součástí MM ČR. V současnosti je tendence k osamostatnění této soutěže, letos se bude konat 12.11.2005 v Brně v areálu BVV. Soutěž se více otevře všem studentům, nebude jen pro úzkou špičku nejlepších, kteří se kvalifikují na MM ČR.

Snahou vedení ČVS je požádat Mezinárodní federaci univerzitního sportu (FISU) o pořadatelství AMS ve veslování v ČR,které by se konalo v Račicích . V současné době probíhají jednání s nejvyššími funkcionáři ČAUS, zda to bude v r. 2008 nebo 2010. Vrcholná světová soutěž na domácí půdě by také pomohla rozvoji univerzitního veslování v ČR.

Mgr. Jiří Žídek, předseda komise veslování ČAUS

Český veslařský svaz (ČVS) > O veslování > Univerzitní veslování > Archiv > Impulsy pro rozvoj univerzitního veslování v ČR

Buďte v obraze

příhlaste se k odběru novinek, ať Vám nic neunikne



         

  

 

 

 


Kategorie


Důležité


Kontakty

  • +420 233 313 352