Noviny, televize a rádia o MR 2006 v Račicích

19.7.2006 ..

Soubor:
procchodihanakkvode-idnes17-7-06.doc
Formát:
doc
Velikost:
14kB

Informace o průběhu a výsledcích letošního MR v Račicích byly publikovány a komentovány v řadě médií. V ČT v hlavním nedělním zpravodajském pořadu i ve večerních BBS byla TV reportáž z finálových jízd, Radiožurnál zařadil reportáž do večerního sportovního zpravodajství, informace zazněly i na stanici ČRO Praha, radiu Blaník, článek s výsledky byl publikován v pondělním deníku Právo, regionálních severočeských novinách, na internetovém zpravodajství iDNES, Sportovni.net.

Rozhovory s V.Chalupou - Právo a J. Hanákem :

DNES.cz a MF DNES autor - Tomáš Nohejl

Proč chodí veslař Hanák k vodě v kravatě
17.07.2006 00:00 - P r a h a - Po dvouhodinové dřině v loděnici na sebe navlékne oblek, utáhne kravatu a vyrazí do kanceláře. Odpoledne se stihne vrátit a poctivě "odpracuje" druhou fázi na vodě. Někdy i tříhodinovou. Večer ještě zajde za klientem, nebo se chystá do školy. "Dá se to zvládnout. Budu rozkoukaný do dalšího života," říká třiadvacetiletý Jakub Hanák, stříbrný z aténské olympiády v párové čtyřce.

Pak se usměje: "Ještě, že přítelkyně odjela na měsíc na Kypr..."

Špičkový sportovec, který si umí vydělat zároveň prací? Jde to. "Jsem profesionální veslař, všechno si plním poctivě. Ale neberu tolik, abych se nemohl věnovat i jiným věcem."

V roce 2000, bylo mu 17 let a začínal na sportovním gymnáziu v Pardubicích, si napsal na tréninkový deník: "Atény 2004". Smáli se mu. A on si odtud přivezl medaili. Na letošním pracovním diáři zatím nemá nic. "Teprve se rozhlížím, zjišťuju možnosti."

Jako finanční poradce nabízí nejrůznější produkty bankovních domů. "Naši analytici je vyhodnotí a srovnají, já je pak probírám s lidmi podle jejich potřeb," vysvětluje. Přitom studuje Bankovní institut, do práce vplul za dva měsíce.

"Sport je jako podnikání. Musíš se spolehnout sám na sebe, bojuješ, abys byl lepší než ostatní," říká Radim Lukeš, zemský ředitel finančních poradců OVB Allfinanz.

Bývalý ligový basketbalista si záměrně vybírá sportovce. Pracují pro něj Petr Welsch - bratr jediného českého hráče NBA, David Huf - šampion v aerobiku nebo Robert Kůrka - mistr Evropy v thaiboxu.

"Většinou mám dobré ohlasy. Lidi řeknou: Hele, to dělá tenhle známej borec, to bude dobrý," pochvaluje si Lukeš.

"Mě ale lidi poznávali tak dva týdny po olympiádě," usmívá se Hanák.

Netrpí teď jeho sport? Přece jen ochudí přinejmenším odpočinek. "Ořezávám zatím práci," říká Hanák. "A přemýšlím, co dál. Pořád se mi to přežvykuje v hlavě." Když dostává pokyny v práci, vzpomene si na trenéra. "Když tahám za klacky a zůstanu na dvojskifu v C-finále, říkám si: Proboha, co tady dělám?"

Ve stříbrné párové čtyřce došlo za dva roky od Atén k zemětřesením. Skončil David Kopřiva, z něhož se stává úspěšný manažer, ale přitom stihl slušně odběhnout maraton.

Do posádky přibyli Václav Chalupa a Milan Doleček. Jeden z party vždy přebývá. Zpočátku jím byl Tomáš Karas, teď to platí pro Hanáka, jehož zbrzdila operace slepého střeva.

"Není tam pohoda jako dřív, nikdo nemá jistotu," říká. Na posledním světovém šampionátu zůstali těsně čtvrtí, teď vyhráli královský Světový pohár v Luzernu.

"Nejradši bych vydržel v párovce do olympiády v Pekingu 2010 a přitom si rozjel práci," plánuje veslař.

 

 

Chalupa se v párové čtyřce chystá na souboj s PolákyUž více než rok patří do české reprezentační párové čtyřky Václav Chalupa. Bývalý vynikající skifař se úspěšně zařadil mezi mladší veslaře v posádce a společně se na začátku července dočkali prvenství ve Světovém poháru.

18.7. 2006 09:17 PRAHA - "Do posádky už opravdu patřím. Jakuba Hanáka sice musel kvůli slepému střevu nahradit Tomáš Karas, ale ve Světovém poháru se nám dařilo. A dobré výsledky nám přinášejí chuť do dalšího tréninku. A je znát, že tu chuť máme my i trenér Kruťjakov," libuje si sportovec z pražské Dukly.
Zapadl do party

V prosinci mu bude 39 let, přesto je vidět, že se pro něj závodění dosud nestalo stereotypem. "Do party jsem zapadnul dobře a to mi pomohlo, protože pocity svazující zodpovědnosti, které mě provázely zvlášť v posledních letech na skifu, se rychle rozplynuly. Kluci mě berou jako sobě rovného. I když občas o někom řeknou: ,Jé, ten je starej!� Pak se podívají na mě a trošku se zarazí... Ale když je nějaké společné posezení po sezóně, tak není jediný problém," usmívá se Chalupa, jemuž je věkem v lodi nejblíž 31letý háček Karas. To štrok David Jirka a Milan Doleček "ztrácejí" 15 let!

O víkendu v Račicích rozšířil svou sbírku prvenství z domácího šampionátu. Posádka se tam sešla po čtyřech dnech individuálního tréninku, předtím podruhé v sezóně vyhrála závod Světového poháru a přivezla si z Luzernu celkový triumf v seriálu.

Loni odjel Chalupa v párové čtyřce po dlouhých letech na skifu dva závody. V Luzernu skončil s novými kolegy druhý, na mistrovství světa v Japonsku ale česká loď nenavázala na olympijské stříbro z Atén a zbyla na ni až čtvrtá příčka. "Tenhle výsledek chceme letos rozhodně napravit a vrátit párovku nahoru, kam určitě už několik let patří," kývá hlavou Chalupa a už hledí do nejbližší budoucnosti.

"Ve středu začneme čtrnáctidenní soustředění ve Štětí, zaměřené hlavně na objemy a vytrvalost. A pak už budeme ladit formu tady v Račicích, vždyť mistrovství světa v Etonu začíná 20. srpna." Před rokem v Gifu byli nad síly české posádky Poláci, Slovinci a Estonci. "Poláci jsou letos jasnými favority na titul, i když jeli jen závod Světového poháru v Poznani. Ale předvedli suverénní jízdu stylem start-cíl. Náš úkol je připravit se tak, abychom vydrželi jet v kontaktu a mohli až do konce bojovat. V Poznani nás těsně porazili i Francouzi, Němci se taky derou nahoru. Estonci už by zase měli jet s Jurim Jaansonem. A šanci mají Rusové, Ukrajinci, Američani i Australané," vyjmenovává nebezpečné protivníky.

Myslí i na Peking

Letos se už nahlas hovoří o tom, že by měl vyrazit jako veslař na své již šesté olympijské hry. "Podepsali jsme v Dukle smlouvy na další dva roky. I trenér by byl rád, kdybych vydržel až do Pekingu. Ale bude záviset na tom, jestli vydrží zatím dobrá výkonnost a taky zdraví, na které jsem se dosud mohl většinou spolehnout. Pokud by se něco mělo zhoršit, bude třeba účast na hrách zvážit."

Není ale jisté, že by seděl v párové čtyřce. "Letos jsme chtěli s Davidem Jirkou zkusit v Mnichově dvojskif, ale nemoc Jakuba Hanáka všechno změnila. Takže uvidíme příští rok na jaře," přemítá Chalupa. Pokud by nebojoval v barvách veslařů, je možné, že by v Číně v rámci ukázkových závodů soutěžil jako člen posádky české dračí lodi. "Jet v Pekingu na dračí lodi? Je pravda, že jsem to slíbil, jenže jsem nepočítal s tím, že ještě budu veslovat. Ale pokud bude čas na trénink a odpovídající výkonnost, pojedu. I když u nás je tvrdá konkurence zkušených kanoistů, takže bude těžké dostat se do posádky," usmívá se stříbrný skifař z OH 1992 v Barceloně, který předloni vybojoval zlato a bronz s posádkou dračí lodi na světovém šampionátu v Šanghaji.

Petr Wilfer, Právo

 

 

Český veslařský svaz (ČVS) > O veslování > Média > Napsali o veslování > Noviny, televize a rádia o MR 2006 v Račicích

Buďte v obraze

příhlaste se k odběru novinek, ať Vám nic neunikne         

  

 

 

 


Kategorie


Důležité


Kontakty

  • +420 233 313 352