Odešla legenda československého veslování, zemřel Pavel Svojanovský

2.4.2024

Ve věku nedožitých 81 let nás v neděli 31. března opustila legenda československého veslování, Pavel Svojanovský. Jeho odchod byl náhlý a je ztrátou pro celý veslařský svět i pro ty, kteří ho znali a obdivovali.

Pavel Svojanovský se narodil v roce 1943 a byl součástí nerozlučné bratrské dvojice, která svým původem z Otrokovic a závodními úspěchy za Duklu Praha a VK Blesk, vstoupila do dějin sportu. Pod vedením olympijského vítěze Stanislava Luska dosáhli s bratrem výšin, které posloužily jako inspirace pro celé generace veslařů.

Pro mnohé z nás byl Pavel znám spíše pod přezdívkami "slon" a "Pablo", vždy však šlo o vysoce váženého sportovce s neotřesitelným duchem a silnou vůlí. Jeho úspěchy, od Olympijských her v Mexiku v roce 1968 až po Montreal v roce 1976, mluví samy za sebe a jsou svědectvím jeho výjimečného talentu a odhodlání. Vždy, když vzpomeneme na Pavla, vzpomeneme také na jeho bratra a jejich neodmyslitelnou spolupráci, která byla základem mnoha triumfů.

Jeho účast na mezinárodních veslařských soutěžích a množství medailí, které získal, z něj dělají jednoho z nejúspěšnějších veslařů naší historie. Vzpomínáme na jeho páté místo v osmě na OH v Mexiku, zlatou medaili na dvojce s kormidelníkem na ME v Klagenfurtu, stříbrné a bronzové medaile z OH v Mnichově a Montrealu, a mnoho dalších cenných umístění na mistrovstvích světa a Evropy.

Pavel Svojanovský zůstane navždy vzorem odvahy, síly a sportovního ducha. Jeho odkaz bude i nadále inspirovat a bude žít v srdcích všech, kteří milují veslování.

„Loučíme se s hlubokým zármutkem, budiž ti, Pavle, země lehká a tvoje duše ať nalezne věčný klid,“ Miloslav Laholík a veslařští přátelé. 

Poslední rozloučení s Pavlem Svojanovským proběhne 16. dubna ve 12:00 ve smuteční obřadní síni krematoria v Jindřichově Hradci. 

Český veslařský svaz (ČVS) > Novinky > Odešla legenda československého veslování, zemřel Pavel Svojanovský

Buďte v obraze

příhlaste se k odběru novinek, ať Vám nic neunikne         

  

 

 

 


Kategorie


Důležité


Kontakty

  • +420 233 313 352