Opustil nás třeboňský veslař Jiří Vyhnal

3.2.2020

Jsou zprávy, které se nepředávají snadno a tato je jednou z nich.

Zarmoucená rodina a veslařský oddíl TJ Jiskra Třeboň s hlubokým zármutkem oznamují veslařské i široké veřejnosti, že v neděli 2. 2. 2020 odjel na svém skifu do veslařského nebe nejstarší třeboňský aktivní závodník pan Jiří Vyhnal.

Jirka patřil k nejstarším českým veslařům a ještě na loňské podzimní Žábě naposledy usednul do osmiveslice. Jirka Vyhnal byl ve svém životě především veslař a to tělem i duší.

Veslování mu bylo asi dáno do vínku dříve, než věděl, jaká je to řehole. Původně uvažoval o házené a lehké atletice. Zajímal se o oštěp a disk – běhání mu moc nešlo. Stále častěji pokukoval po vodě a lodích, které po ní jezdily. Rozhodla parta: „Chybí nám jeden do čtyřky, nechceš to prubnout?’’. Tak se zrodila třeboňská čtyřka a osma dorostenců, která pod vedením trenéra pana Raischla vyhrála přebory ČSR v Napajedlích. Silně na něj zapůsobily olympijské hry v Helsinkách. Všichni chtěli být jako olympijští vítězové Mejta, Havlis, Jindra a Lusk

Úspěchy v dorosteneckých, juniorských a seniorských kategoriích mu zajistily i vojenské roky v Dukle Terezín pod vedením trenéra V. Hvězdy. Po návratu do Třeboně ještě dva roky aktivně vesloval, než se začal naplno věnovat trénování. Na tuto dobu vzpomínal vždy rád, neboť se pohyboval mezi mládím a radost z vítězství, kterou tito mladí veslaři prožívali po vyhraném závodě, byla pro něj také vítězstvím. Někteří z nich se vypracovali do státní reprezentace a zúčastnili se MS juniorů (F. Krška, P. Petržala). Jiní pro třeboňské veslování získali tituly mistrů republiky a zvítězili na různých mezinárodních závodech. Svou trenérskou činnost ukončil v padesáti letech – jak říkají jiní – „a bylo toho dost’’. Jenomže láska k veslování a pohybu byla mnohem silnější.

Veslování neopustil ani ve věku, kdy většina ostatních už jen sedí v bačkorách u televize a získal ve svých věkových kategoriích celou řadu medailí na MČR i v mezinárodních soutěžích. V roce 2013 se stal dokonce v italském Varese mistrem světa na skifu v kategorii 75-79 let. Aktivně se naposledy zúčastnil MS Masters v roce 2017 ve slovinském Bledu.

Zajímavostí je, že Jirka zvítězil v roce 2016 v závodě Primátorských osmiveslic, přesně po 60 letech od svého prvního vítězství na Primátorkách v roce 1956.

V loňském roce už Jirku pobolívala noha a měl problém nasednout do lodi, ale stále rád loděnici navštěvoval, občas sedl na trenažér, sledoval úspěchy mladých třeboňských veslařů a měl z nich nefalšovanou radost. Lze říci, že mladí závodníci ho také měli velmi rádi a ani si neuvědomovali, že je rozdíl mezi nimi a Jirkou i 70 let.

Jirko, ať na tom nebeském tréninku máš jen hezké počasí, teplo a bez vln.

Poslední rozloučení s panem Jiřím Vyhnalem se bude konat v kostele sv. Alžběty (třeboňský hřbitov) v Třeboni v pátek 7. 2. 2020 od 11:00 hod.

Autor: Tomáš Klíma

Jménem Českého veslařského svazu bychom rádi rodině i přátelům pana Vyhnala vyjádřili upřímnou soustrast.

Český veslařský svaz (ČVS) > Kluby > Novinky z klubů > Opustil nás třeboňský veslař Jiří Vyhnal