Párová čtyřka mužů vybojovala titul mistrů světa do 23 let

📷 Ondřej Kroutil📷 Ondřej Kroutil
📷 Ondřej Kroutil
📷 Zdeněk Šišma📷 Zdeněk Šišma
📷 Zdeněk Šišma

Vlajková loď českého týmu na Mistrovství světa do 23 let 2021 v Račicích splnila svoji roli nejlépe, jak mohla. Čtveřice Daniel Nosek, Tomáš Šišma, Dalibor Neděla, Filip Zima předvedla v dnešním finále fantastický výkon a dojela si zaslouženě pro zlaté medaile. Svěřenci Jana Navrátila se nenechali vyprovokovat o trochu rychlejším startem soupeřů z Nizozemska a Německa a drželi se své taktiky. Metou 500m projeli na třetím místě s minimálním odstupem na vedoucí lodě. O svém prvenství rozhodli v prostředním kilometru, kdy se posunuli na čelo startovního pole a vypracovali si rozhodující náskok. „Kluci jeli podle plánu. Řekli jsme si, že nám nesmí ujet na startu, kde však desetinky nerozhodují, a pak rozjedou dlouhý závěr. Přesně tak se závod odehrál. Ostré traťové tempo samozřejmě vezme hodně sil, ke konci se na nás Nizozemci a Italové tlačili, ale dotáhli jsme to ke zlatu,“ zářil spokojeností trenér Jan Navrátil. V závěru čeští veslaži odrazili útok italské párovky a s více jak 1s náskokem si dojeli pro vytoužené zlaté medaile. „Jsou to frajeři!“ Vyhrkl ze sebe minutku po dojezdu finálového závodu kouč. „Povedla se nám příprava. Jednou až dvakrát týdně jsme jezdili soutěživé tréninky na osmu. Kluci se snažili se jí držet, co to šlo, to nám hodně pomohlo,“ přiblížil spolupráci s trenérkou Ivou Uhlovou. Budoucnost mistrovské párovky směrem k Račicím 2022 a OH v Paříži 2024? „Určitě široká skupina závodníků. Skif je přísný základ přípravy. Každého prověří," hodlá se i dál držet osvědčeného receptu trenér Jan Navrátil.

„Po trenérově předzvědní řeči jsem věděl, že je to dnes naše! Byl jsem i méně nervózní než na začátku šampionátu. Cítil jsem se dobře a měl jsem absolutní důvěru ve svou posádku. Po startu jsme jeli v chumlu lodí a věděl jsem, že musíme být trpělivý. V posledních 750 metrech už jsem věděl, že vyhrajeme. I přes to to bylo velice těžké, ale jsem rád, že to dopadlo takhle,“ byl strok párové čtyřky Filip Zima přesvědčen již před závodem, že vybojuje svůj první titul mistra světa. „Náš trenér je nejlepší, i když má i své temné stránky. Je to machr na párovky a jsem moc rád, že ho máme. Je to i jeho vítězství,“ nezapomněl nejstarší člen posádky pochválit Jana Navrátila, který s párovou čtyřkou vybojoval již třetí světový titul napříč kategoriemi. Na dvou z nich se podílel Tomáš Šišma, který v Račicích vyhrál již juniorské MS v roce 2018. Pro Daniela Noska a Dalibora Nedělu se jedná stejně jako v případě Filipa Zimy o první světovou zlatou medaili! „Věděli jsme, že nemáme nejlepší start, tak jsme za to v prvním kilometru vzali. Je to úžasné. Je to má první medaile, moc si to užívám," řekl po závodě Dalibor Neděla.

V dnešním finálovém programu se představily další dvě české posádky, pro které byl velký úspěch už postup mezi nejlepších šest. Anna Šantrůčková poprvé v kariéře závodila na světové akci na skifu. V konkurenci 20 závodnic vybojovala pěkné 6. místo. Mužská osmiveslice Václav Baldrián, Ruslan Vikol, Matouš Dočekal, Jan Vacek, Štěpán Keller, Marek Diblík, Tomáš Zobal, Jakub Kyncl a Barbora Zelenková na kormidle splnila hlavní cíl, který si před šampionátem předsevzala. Posádka vedená zkušenou trenérkou Ivou Uhlovou doveslovala s podporou svého sponzora Povodí Vltavy do finále světového šampionátu do 23 let, ve kterém se česká osma objevila po dlouhých 10 letech. Domácí veslaři dnes již na své soupeře nestačili a stejně jako Anna Šantrůčková skončili na 6. pozici

V dopoledním finále B si Veronika Činková doveslovala při své skifařské premiéře na mistrovství světa pro 5. místo. Celkově tak skončila jedna z nejmladších účastnic ve startovním poli skifařek lehkých vah na 11. místě. Čtyřka bez kormidelníka mužů bojovala do posledních metrů o 10. místo. Cílem nakonec projela čtveřice Vít Baldinus, Adam Kulhánek, Aleš Pospíšil, Jan Chládek těsně na šestém místě finále B a končí tak na 12. pozici.

Český veslařský svaz (ČVS) > Repre > Senioři > 2021 > MS U23 2021 Račice > Novinky > Párová čtyřka mužů vybojovala titul mistrů světa do 23 let