Pojďme rozhoupat halové veslování

6.6.2024

V roce 2018 založilo tehdejší vedení ČVS spolek "Český veslařský svaz - halové veslování, pobočný spolek“ s myšlenkou, že rozvoj halového veslování v ČR bude zajištěn přes jednotlivce. Proto ve stanovách spolku bylo připuštěno členství pouze fyzickým osobám. S odstupem času je třeba si připustit, že tehdejší záměr nevyšel a pobočný spolek ČVS de facto nikdy nevykonával žádnou činnost. Nikdo ani aktivně zájem o rozvoj halového veslování v ČR neprojevoval.

Letos přišel nový impuls - únorové Mistrovství světa v halovém veslování, které do pražské haly O2 Universum přivedlo 1.350 závodníků z celého světa. Den před zahájením MS proběhla v O2 Universu ještě jedna akce - Česko vesluje, na kterou do haly dorazilo dalších 1.400 závodníků. Neuvěřitelné číslo! Zaveslovat si přišli žáci základních a středních škol, policisté, hasiči a zástupci firem, kteří společně vytvořili skvělou atmosféru. Zážitek z O2 Universum nakonec vedl k tomu, že se objevila skupina nadšenců, kteří by halové veslování v ČR v obdobném duchu chtěli dále rozvíjet. S Jaroslavem Starostou, Miloslavem Hartmanem a Martinem Vachkem vám přinášíme rozhovor. Všem jsme položili stejné otázky.

Byl jsi jmenován do vedení pobočného spolku „Český veslařský svaz - halové veslování“.

1. Proč do toho jdeš?

2. Jakou máš ambici? Co bys rád s halovým veslováním dosáhl?

3. Jaké budou první kroky? Čím chcete začít?

4. Jak plánujete spolupracovat s vedením ČVS?

5. Na co se nejvíc těšíš? A na co se mohou těšit veslaři?


Jaroslav Starosta
předseda komise pro rozvoj veslování a předseda VK Blesk

1. Kdo má nápady, připomínky, nesouhlasy a kritiku, musí být taky připraven pracovat. Tak jsem Mílovi slíbil pomoc a těším se.

2. Halové veslování má opravdu velký potenciál ve školách, fitness centrech, crossfitech, IZS atd. Rád bych využil energii a potenciál amatérských nadšenců k větší propagaci našeho sportu u veřejnosti a něco se od nich i přiučil.

3. Chceme získat nové členy – veslaře do našeho svazu. Vybudovat a nabídnout jim systém porovnání a závodů spolupořádaných svazem, a to v několika pilířích (firemní liga, veřejnost, IZS,.). Jedním z nich je i současné dobře fungující Česko vesluje, naší ambicí je dostat ho do celé republiky.

4. Trenažérové veslování je alternativa nikoli konkurence klasického veslování, úzká spolupráce se členy ČVS je tedy jasná.

5. Těším se energii nových veslařů. Pro nás, tradiční veslaře, je trenažer většinou nutné zlo, kdežto u „amatérů“ je cítit nadšení. Veslaři se můžou brzy těšit na novou konkurenci.


Miloslav Hartman
předseda SK Hamr veslování

1. Účastnil jsem se teď v únoru jako závodník všech 3 dní mistrovství světa v halovém veslování v Praze. Zahajovací den měl však suverénně nejlepší atmosféru, “tisíc závodících dětí” spolu s policisty a hasiči vytvořili neskutečnou energii.

Došlo mi, že to co tu vytvořil Michal Kurfirst a Jitka Tolarová, “projekt Česko vesluje”,  má velký potenciál s přesahem a je třeba ho využít.

2. Chci vytvořit několikanásobně vyšší členskou základnu než máme jako samotní veslaři. Dostat se do neveslařských krajů naší země jako je Plzeňsko, Liberec, Vysočina a vytvořit zde členské základny.

3. Vytvořit a obsadit týmy Morava, Čechy. Naplánovat budget. Změnit stanovy tak, aby se u nás mohli zaregistrovat i neveslaři a celé týmy.  Nastavit pilotní verzi Firemní ligy.

4. V první řadě spadáme pod jejich vedení. Dostali jsme jejich důvěru. Tato myšlenka není nic nového pod sluncem, jen jsme se s našim týmem rozhodli ji naplnit naší energií. Na druhou stranu chceme být razantnější v našich krocích a v expanzi.

5. Těším se na prvního veslaře, který se nominuje na Olympiádu, přičemž začne jako náš člen halového podspolku. Dnes to beru jako výzvu, jelikož řada lidí si myslí, že z halového veslaře se nemůže stát olympionik na vodě. A veslaři se mohou těšit na skvělou Tour, kterou budeme organizovat, přičemž finále plánujeme na 21. 2. 2025 v hale v Brandýse nad Labem. Jako  spolek s velkým potenciálem členů se veslaři  mohou těšit i na skvělé ceny od našich sponzorů, které už dnes poptáváme.


Martin Vachek
člen VK Roudnice nad Labem

1. Důvodů proč jsem se rozhodl aktivně se zapojit do dění kolem veslování je hned několik. Prvním impulsem bylo to, že dcera začala veslovat a já díky ní začal vnímat veslování a děni kolem něj z větší "blízkosti". Jak jsem začal více pronikat do veslařského prostředí, tak jsem pochopil, že mohu být aktivní a pomoct i jako "neveslař". Únorové MS v halovém veslování na mně udělalo obrovský dojem a když se naskytla příležitost se podílet na jeho dalším rozvoji, tak jsem neváhal a souhlasil. V halovém veslování vidím velký potenciál pro rozvoj a velkou příležitost jak rozšířit členskou základnu ČVS.

2. Rád bych halové veslování rozšířil po celé ČR a současně vytvořil prostředí, ve kterém by se mohli všichni vzájemně poměřovat a soutěžit. Vidím velký potenciál v rozvoji Česko vesluje, rozběhnutí firemní ligy a rovněž vytvoření online soutěží pro hobíky a aktivní sportovce, kteří již dnes používají trenažery jako součást své přípravy. Věřím, že všechny tyto aktivity by mohli zaujmout velké množství lidí a násobně rozšířit členskou základnu ČVS.

3. Základním úkolem je vytvořit nový tým, který bude schopen naše cíle realizovat. Musíme mít koordinátory nejen v Čechách, ale i na Moraně. Dáváme dohromady rozpočet a plán jednotlivých kroků v horizontu 1 až tří let. Máme v úmyslu vytvořit uživatelsky jednoduchou a příznivou platformu, do které se bude moci každý jednoduše přihlásit a stát se členem. Je toho opravdu hodně co nás čeká, ale opravdu se na to moc těším. 

4. Jsme součástí ČVS a bylo to právě vedení, které nám dalo důvěru realizovat náš plán jak posunout halové veslování kupředu. Bez podpory, ze strany vedení svazu si nedovedu představit, že můžeme uspět. Představili jsme vedení ČVS náš plán a cíle a nyní je jdeme naplňovat. 

5. Jedním z hlavních důvodů proč jsem do toho šel jsou lidé, se kterými budu spolupracovat. Takže já se těším na to jak s nimi budu postupně realizovat naše plány a věřím, že se nám podaří halové veslování posunout na novou úroveň. Současní veslaři se mohou těšit na novou tour a na konkurenci, která jim dle mého názoru na trenažérech velmi rychle vyroste.


Předsednictvo ČVS tuto iniciativu uvítalo a po předchozí dohodě s původním vedením pobočného spolku "Český veslařský svaz - halové veslování“ jmenovalo Miloslava Hartmana, Jaroslava Starostu a Martina Vachka do předsednictva tohoto spolku.

Tým pro halové veslování však není zdaleka uzavřen, ale teprve se tvoří. Případné další zájemce o účast ve vedení pobočného spolku, například z jednotlivých oblastí ČVS, prosíme, napište na  

Stejně tak se mohou ozvat i další zájemci o spolupráci z jednotlivých měst, kde by si přáli rozvíjet aktivity halového veslování, protože spolupracovníků není nikdy dost.

Český veslařský svaz (ČVS) > Novinky > Pojďme rozhoupat halové veslování

Buďte v obraze

příhlaste se k odběru novinek, ať Vám nic neunikne         

  

 

 

 


Kategorie


Důležité


Kontakty

  • +420 233 313 352