Primátorky představují vítěze jednotlivých kategorií a disciplín pro rok 2022

10.6.2022

V souhrnu publikujeme širší přehled vítězných posádek letošního 109. ročníku Primátorek, které pořádal VK Smíchov.

Vítězné posádky starších žáků a žákyň otevřely finálový den Primátorek

Tato kategorie vyrazila do svých závodů po deváté hodině. Letošní rok představoval i barvy a tvary vesel. Žáci závodí na veslech s listy a barevnost určuje příslušnost k oddílu.

Vítězná posádka v žákyních starších byla společenstvím oddílů ČVK Praha a KV Kondor Brandýs, jmenovitě: Alice Cimrová, šarlota Vaněčková, Markéta Burešová, Eliška Bílková, Barča Suchánková, Laura Hašek, Eliška Trnková, Anita Syrůčková a kormidelník Jakub Mikeš. Posádka doveslovala v čase 3:34,3.

Následovala finálová jízda starších žáků. Tady pak vyhrála čistá posádka olomouckých veslařů ve složení: Sebastian Šana, Jakub Pavlita, Pepa Zavadil, David Vlček, Ondra Ptáček, Štěpán Doubrava, Štěpán Kyjevský, David Skopal a kormidelnice Ellen Grossertová. Jejich vítězný čas byl 3:15,7.

Dorostenky a dorostence vyhrály posádky společenství

Finálový závod dorostenek ovládla posádka pardubických a olomouckých veslařek. Vítězný čas byl 5:01, 3 a jmenovitě sestava: Anička Chocherčáková, Eliška Kubrychtová, Markéta Holčáková Markéta, Lucka Mrkvová, Gabriela Snopková, Natálie Štěrbová, Míša Uličná, Eva Slepičková a kormidelník František Lorenc. Chlapci dorostenci vyhráli ve společenství oddílů ČVK Praha a VK Jiskra Třeboň. Posádka ve složení Šimon Herda, Tomáš Kala, Toník Střelba, Petr Kocourek, Martin Houska, Lukáš Suchánek, David Dvorník, Matyáš Holý a kormidelník Sam Fábera vyhrála v čase 4:26,6.

„Zlaté veslo“ putuje za juniory do Hodonína

V roce 1958 dochází ke změně a součástí Primátorek se stává závod dorostenců a později juniorů. Letošní závod o Zlaté veslo hlavního města Prahy vyhrála čistá posádka veslařského klubu Hodonín v čase 6:08, 9.  Sestava: Šimon Foltýn, David Bukovský, Ondřej Chytil, Šimon Hýbner, Toník Baldrián, Martin Slavík, Daniel Kouřil, Adam Krůza s kormidelníkem Jakubem Kopečným.

Osma žen z VK Slavia má své přemožitelky

Společenství oddílů VK Blesk a SK Hamr-veslování bylo silnějším a rychlejším soupeřem. Ženy této posádky předvedly jízdu start-cíl a časem 6:36 doveslovaly o 9 vteřin rychleji než čistá posádka VK Slavia Praha.

Závod ženských osem byl prvně odstartován 10. června 1934 a tři zúčastněné posádky (ŽVK Praha, VK Libeň, Sokol Smíchov II) absolvovaly vzdálenost 1200 metrů. Původní putovní cenu – velkou plastiku akademického sochaře Ladislava Tomana – věnoval tehdejší trenér Ženského veslařského klubu Praha prof. Ing. Alois Houba. Soutěžilo se o ni až do konce 50. let, kdy byla při dopravě vážně poškozena a dalších dvacet let nebyla předávána. Obnovení plastiky zajistil v roce 1978 Spartak Praha 4 – ČVK. Medaile pro jednotlivé členky posádky věnuje Magistrát hl. města Prahy.

Sestava vítězné osmy žen pro rok 2022: Eliška Podrazilová, Barča Podrazilová, Kačka Hartmanová, Evelína Mašínová, Anička Šantrůčková, Veronika Zámostná, Valentýna Solařová, Ester Hajnovičková a kormidelnice Barunka Matoušová.

Gratulujeme!

Primátorky mají i nejrychlejší čistou posádku juniorek

Kategorie juniorek není na Primátorkách samostatným závodem. Dívky mohou usednou do posádek dohromady se ženami. Tento rok startovala i čistá juniorská posádka, společenství olomouckých a uherskohradišťských veslařek, která se probojovala do finále A. Složení této posádky: Vendula Hrubá, Ellen Grossertová, Klára Houdková, Nikola Langerová, Hana Hockaday, Miriam Viceníková, Eliška Martina Válková, Jana Slepičková a kormidelník František Lorenc. Holkám gratulujeme k pátému místu ve finále.

Letošní skifařský závod vyhrál italský veslař

O vznik závodu se zasloužil Josef Rössler-Ořovský. V roce 1933, kdy zemřel, se Jarní skulérský závod připojil k Primátorkám a byl také po svém zakladateli pojmenován. V současné době se závodí již o třetí trofej. Původní cena byla vyzývací a vítěz obdržel zlatou sošku a zlatou medaili. První trofej stejně jako druhou získali do svého vlastnictví definitivně skifaři VK Slavia. Teprve třetí cena, kterou věnovala Ústřední jednota veslařů z Čech, se stala věčně putovní a o stříbrný pohár se závodí dodnes. Až do roku 1994 se nesměli zúčastňovat závodníci, kteří získali titul mistra republiky ve skifařských disciplínách. Od ročníku 1995 však bylo toto omezení zrušeno a byla současně povolena i účast zahraničních skifařů.

A právě letos, závod skifařů, vyhrál italský veslař s českými kořeny Patrick Rocek. Patrick dovesloval do cíle v čase 7:17,3 s desetivteřinovým odstupem na druhého závodníka Jaroslava Hellebranda z TJ Bohemians Praha.

Podolskou stuhu získala skifařka Lenka Antošová

Ženský skifařský závod založil v roce 1959 oddíl ČVK Praha. Pro tento závod platila do roku 1994 stejná pravidla jako pro skifaře. Startovat směly pouze ty veslařky, které nezískaly titul v kterékoliv párové disciplíně na domácím šampionátu. Do roku 1984 závodily ženy na trati 1000 m, po prodloužení dráhy žen Mezinárodní veslařskou federací se i tento závod přizpůsobil pravidlům a od roku 1985 se jezdí o Stuhu Podolí na trati dvou kilometrů.

Letošní vítězkou se stala veslařka oddílu VK Slavia Praha, která na nedávném světovém poháru v Bělehradě závodila mezi světovou veslařskou elitou ve finále A. Lenka Antošová letos usedla do skifa a s největší pravděpodobností bude v této disciplíně startovat i na Mistrovství světa v Račicích. Zmíníme její vítězný primátorský čas 7:58,2.

Lence držíme do zářijového MS pěsti!

Hlavní závod 109. ročníku vyhráli muži VK Slavia Praha

Loni, 108. ročník Primátorek, vyhrála VK Slavia Praha. Do posádky usedli kluboví veslaři tak i závodníci, kteří byli v přípravě ASC Dukla Praha. Současné pravidlo Primátorek umožňuje závodníkům, kteří se připravují ve střediscích, vrátit se do mateřského oddílu a usednout do jedné lodi s klubovými kolegy. Letos se tak nestalo a slávistická posádka byla složena pouze z klubových závodníků.

Svoje vítězství si zopakovali tři sportovci: Adam Kulhánek, Tomáš Zobal a Jan Chlebovský, ten se stal pro 109. ročník veslovodem. Kluky doplnili Vojta Římák a Jakub Paroulek. Vojta má na svém kontě jedno vítězství z roku 2016 s úžasným časem 5:24. Jakub vyhrál Primátorky již třikrát. Oba jsou zkušenými veslaři. Poslední tři si vylovili z Vltavy své první vítězství a oslavili ho hodem do vody. Jmenovitě to byli Olin Touš, Vítek Baldinus a benjamínek Jan Tichý. Poslední jmenovaný nese hrdě rodinnou štafetu, kdy otec Martin Tichý startoval v roce 1988 na letních olympijských hrách v párové čtyřce. I pro tento rok jim do lodi usedla stejná kormidelnice a současně i trenérka Martina Součková.

Primátorky, závod, který byl poprvé uspořádán roku 1910. První dva ročníky vyhrála VK Slavia Praha a v současné chvíli i poslední dva ročníky. Primátorky se staly prestižní událostí a vítězství je ceněno i mezi samotnými veslaři. Od roku 2000 je tento závod otevřen i pro zahraniční účastníky. Největší počet vítězství drží Dukla Praha.

Vítězná posádka závodu osmiveslic získá z rukou primátora hlavního města putovní cenu, tzv. Primátorský štít. Tepaný měděný štít, umělecky provedený Rudolfem Schortem, opatřil v roce 1909 podle návrhu architekta Františka Kavalíra František Kašpar.

Na štítu je heslo „Silné mládeži – opoře vlasti“.

Primátorky jsou oblíbeným závodem kategorie masters

Letos na nich startoval rekordní počet lodí, a to 11 ženských, z toho 7 čistých klubových posádek a 19 mužských, z toho 13 čistých klubových posádek. VK Slavia měla dokonce 2 čisté lodě v ženském závodě a 2 čisté lodě v mužském závodě, Bohemians a Blesk měli po 2 čistých lodích mužů masters a 1 čistou loď žen masters.
V letošním roce se zúčastnili závodů masters opět účastníci OH. V lodi
VK Slavia Praha - Hana Krejčová Vajnerová, Olina Pěkná, Zdena Tichá
Norková a dokonce v čisté mladé posádce jela i současná
olympionička Lenka Antošová. V mužích masters to byli Zdeněk Mejstřík,
Dušan Macháček, Václav Maleček a do společenství měl usednout i Jakub Podrazil, který pro nemoc nestartoval.

Český veslařský svaz (ČVS) > Novinky > Primátorky představují vítěze jednotlivých kategorií a disciplín pro rok 2022