Sen lounských veslařů se splnil

11.5.2021

Soubor:
vypsani_plazovy_sprint_most_20210218.pdf
Formát:
pdf
Velikost:
581kB

Snem všech členů Veslařského klubu Ohře Louny vždy byla v minulosti možnost pravidelného tréninku na kvalitní dlouhé, rovné a hluboké veslařské dráze, pokud možno co nejblíž od loděnice. Toto se splnilo v sobotu 8. května 2021, přesně v 09:15. V tomto čase se vesla dvojskifu dorostenek – Kamily Krpcové a Amálie Bielecké – poprvé nakolmila k prvním tempům na Jezeře Most, v místě nazvaném Pláž pro psy na jihozápadní straně vodní plochy. Po Kamile s Amálkou zasedla postupně do skifů i dvojskifů také šestice dalších odvážlivců – chlapců (včetně dvou veteránů). To vše se stalo díky vstřícnosti vlastníka areálu, státního podniku PKÚ.

„Stejný pocit jako já měl nejspíš Sergej Koroljov, když posadil Gagarina do Vostoku v roce 1961. Taky nevěděl, jestli se vrátí“, prohlásil předseda klubu Martin Vorel při pohledu na zmenšující se lodičku na obzoru. V Lounech na Ohři je totiž o trénujících posádkách dokonalý přehled.

Bohužel při stavbě mol, ekomol a maríny se nepočítalo s potřebami veslařů, a proto vynášení a nasedání do lodí po kluzkém kačírku pláže bylo poměrně dobrodružnou záležitostí. Vše se zvládlo a neutrpěl lodní materiál ani žádný z veslařů a pomocníků.

Tréninky probíhaly ve dvou fázích a veslaři si mohli připsat do bilance až 22 naveslovaných kilometrů. Velice se hodil i teplý oběd v krabičkách z výdejního okénka blízké restaurace, dodaný panem Peroutem (ještě jednou díky!). Počasí bylo slunečné se svižným větrem od jihu. Ten způsoboval poměrně slušné vlny, které v Lounech opravdu nezažijete.

Na trénující posádky se přijela podívat řada bývalých i současných veslařů a o neobvyklé štíhlé lodě se zajímala i řada diváků z Mostu a Litvínova. Veslování na Jezeře má určitě budoucnost. Už za tři měsíce, konkrétně v neděli 8. srpna 2021 proběhne na hlavní pláži vůbec první závod v ČR v tzv. plážovém sprintu na mořských veslicích. Tento nový olympijský sport kombinuje slalom mezi bójkami s během, nasedáním a vysedáním z lodí. Hlavní závod bude doplněn řadou dalších veslařských aktivit – např. jízdě na dvojskifu s veslařskou osobností, veslařským trenažérem, atd.

První trénink veslařů na jezeře ukázal životaschopnost i udržitelnost tohoto krásného a fyzicky náročného sportu v Mostě. Je však ještě nutné vyřešit řadu dílčích otázek. Od bezpečného uložení lodí, přes nástupní můstky (plata), až po doprovodný motorový člun pro vlastní trénink i pomoc veslařům v nouzi.

-vko-

Přiložené snímky ilustrují atmosféru tréninků.

 

Český veslařský svaz (ČVS) > Kluby > Novinky z klubů > Sen lounských veslařů se splnil

Buďte v obraze

příhlaste se k odběru novinek, ať Vám nic neunikne         

  

 

 

 


Kategorie


Důležité


Kontakty

  • +420 233 313 352