Smutné loučení: zemřel významný lékař a veslař Tomáš Kára

28.3.2024

Foto: HN, Radim BeznoskaFoto: HN, Radim Beznoska
Foto: HN, Radim Beznoska

S hlubokým zármutkem oznamujeme, že naše veslařské řady navždy opustil, po těžké nemoci, doc. MUDr. Tomáš Kára, Ph.D. ve věku 56 let. 

Dlouholetý člen LS Brno byl několikanásobným reprezentantem, vybojoval čtvrté místo na MS juniorů v roce 1985 na 4+ a zvítězil v této disciplíně na závodech Družba. Poté byl členem Střediska vrcholového sportu v Brně a členem širší seniorské reprezentace.

Tomáš vystudoval lékařskou fakultu na Masarykově univerzitě v Brně a celý svůj život zasvětil medicíně v oboru kardiologie. Jako jeden z mála z ČR pracoval několik let na prestižní americké Mayo Clinic, kde se stal docentem. Po svém návratu zpět do České republiky byl iniciátorem a zakladatelem mezinárodního vědecko-výzkumného centra ICRC v Brně. Tomáš vyzařoval obrovskou energii, kterou využíval nejen při veslování, ale také pro motivaci ostatních a byl díky ní schopen celý život přinášet nové projekty.

Tomáš byl vždy oporou celé své rodině a ona naopak jemu. Se svojí manželkou MUDr. Šárkou Károvou vychovali 4 děti, všichni jsou úspěšní veslaři, tři z nich, Mariánka, Vojta a Barča s medailemi z juniorských šampionátů, nejmladší dcera Kristýnka svou veslařskou kariéru právě úspěšně začíná.

Jako špičkový lékař se Tomáš staral o srdce jiných. Jako mimořádný člověk rozdával to své - obrovské lidské. Jedinou věc nedovedl - nechat si kousek pro sebe. V letech 2013-2018 pracoval v lékařské komisi ČVS, byl spoluautorem důležité směrnice ČVS o lékařských prohlídkách, byl členem lékařského týmu ČVS na úspěšných OH v Londýně 2012 a pomáhal s lékařským zabezpečením na významných sportovních akcích.

Tomáš byl vždy neuvěřitelný dříč, v tréninku i v práci, všichni z jeho okolí ho znali jako nesmírně laskavého a obětavého člověka.

Čest jeho památce!

Poslední rozloučení s Tomášem se koná ve čtvrtek 4. dubna 2024 ve 13:00, v kostele sv. Tomáše v Brně. 

S hlubokým zármutkem v srdci vyjadřujeme soustrast rodině, přátelům a všem, kteří měli to štěstí znát Tomáše jako lékaře, sportovce, a především jako člověka. 

Jeho odkaz bude v našich srdcích žít dál jako inspirace pro budoucí generace.

 

Vzpomíná Miloš Doubek, trenér dvojky Kročil/Kára: „Tuto dvojku jsme vymysleli brzo na jaře roku 1985. Týden jsme na soustředění v Praze třífázově najezdili hodně kilometrů... na distančních kontrolkách pak suverénně vyhráli, stejně jako pak všechno v sezóně. Škoda, že nejeli dvojku na MSJ, kde jeli 4+, myslím, že by to bylo na medaili. 4+ pak byla čtvrtá, taky dobrý…  Celá sezóna byla skvělá především díky velmi poctivému tréninku. Proto přechod do chlapů zvládli bez problémů...“

 

Český veslařský svaz (ČVS) > Novinky > Smutné loučení: zemřel významný lékař a veslař Tomáš Kára

Buďte v obraze

příhlaste se k odběru novinek, ať Vám nic neunikne         

  

 

 

 


Kategorie


Důležité


Kontakty

  • +420 233 313 352