Světový pohár v Lucernu je posledním závodem tohoto seriálu pro rok 2022

8.7.2022

Světové veslování zmiňuje v souvislosti s posledním startem společného závodu na mezinárodní úrovni před mistrovstvím světa i na fakt, že samotný seriál Světového poháru slaví 25 let. Pořadatelé zmiňují především rekordy tratí. 

I dnes do svých závodů odstartovali čeští reprezentanti. Můžeme sledovat jejich jednotlivé výkony a časy všech špičkových světových veslařů.Přímý přenos finálových jízd 10. července vysílá od 10:00 do 11:55 i ČT Sport. 

Zpět k 25letému výročí SP. Proč tento seriál závodů vzniknul? Hlavním důvodem bylo zmiňované zaznamenávání časů a vývoj rychlostí lodí v jednotlivých disciplínách. 

Nejrychlejší časy se měří jako nejlepší časy Světového poháru, nikoli jako rekordy Světového poháru. To zohledňuje vliv počasí a vody na časy závodů. Nejlepších časů se vždy dosahuje v podmínkách větru v zádech, takže každý závod nelze považovat za zcela srovnatelný s jiným.

V některých disciplínách došlo k výraznému zlepšení časů, v jiných se zvýšení rychlosti téměř nezaznamenalo.

Ve skifu žen máme zastoupení jak v těžkých vahách, tak lehkých.

Lenka Antošová v letošním roce absolvovala všechny tři závody SP. Vždy se umístila mezi nejlepšími šesti ve finále A. Kristýna Neuhortová startovala na dvosjkifu lehkých vah, kde se jí s kolegyní Veronikou Činkovou podařilo probojovat na prvním závodě SP v Bělehradu také mezi nejlepších 6 posádek. V Lucernu startuje Kristýna na skifu lehkých vah. 

„Historicky je u SP ve skifech žen vývoj časů pozoruhodně stabilní. Před seriálem Světového poháru byl nejlepším časem 7:17. V roce 2003 pak fenomenální německá veslařka Katrin Rutschowová zaznamenala na Světovém poháru v Lucernu čas 7:14. V následujícím roce se stala olympijskou vítězkou. Tento čas zůstal nejlepším po dobu 14 let, než Rakušanka Magdalena Lobnigová překonala na regatě v Poznani na trati Malta čas 7:13. Na olympijských hrách v Tokiu získala Lobnigová olympijskou medaili.“

Po ukončení skifařské kariéry Ondřeje Synka konstantě do trati v disciplíně mužský skif za Česko nikdo nenastupuje. V Poznani sbíral své zkušenosti mladý závodník Adam Šnajdr. Ten skončil ve finále C. 

„Na SP zaznamenal vývoj času u skifařů daleko většího skoku a zrychlení. Před začátkem seriálu Světového poháru se čas pohyboval kolem 6:37 a zůstal tam až do roku 2011, kdy byl na jedné regatě nejlepší čas překonán, znovu překonán a znovu překonán. V tomto předolympijském roce se sešla skutečná líheň siskifařů, kteří se snažili překonat jeden druhého. Na mnichovské regatě, na trati v Oberschleissheimu, to rozjel Alan Campbell z Velké Británie, který v prvním závodě zaznamenal čas 6:36. Nejlepší čas neudržel dlouho, protože v dalším závodě mu Ondřej Synek srazil čas o sekundu. Ani tento čas však nevydržel. Ve 3. rozjížďce místní veslař Marcel Hacker překonal nejlepší čas a zaznamenal 6:33.

Na olympijských hrách v Londýně v roce 2012 získal Synek stříbro a Campbell bronz. Hacker obsadil šesté místo.Hacker se držel svého nejlepšího času šest let, než ho při závodech v Poznani o tři sekundy překonal Novozélanďan Robbie Manson. Novým nejlepším časem Světového poháru se stal čas 6:30.“

První a druhý závod SP, v Bělehradu a Poznani, vysílalo Česko do závodů i osmiveslici. Mužskou osmu tvořili závodníci do 23 let a tyto starty jim umožnily získat potřebné zkušenosti na mezinárodní úrovni. V současné chvíli se posádka připravuje na svůj letošní vrchol, který ji čeká poslední týden v červenci. Společně s juniory vyrazí na mistrovství světa. Letos ho stejně jako Mistrovství Evropy juniorů 2022 pořádá italské Varese.

„Mužská osma ve Světových pohárech zaznamenala poměrně velký nárůst rychlosti. V roce 1999 činil tento čas 5:25 a dosáhlo ho Rusko na vodách lucernského jezera Rotsee. Tento čas vymazali Australané v roce 2006, kdy australská posádka zajela v Poznani čas 5:21. V lodi seděl Karsten Forsterling, který na olympijských hrách v Londýně v roce 2012 získal bronzovou medaili na čtyřce a v Riu na ni navázal stříbrem, rovněž na čtyřce.

Australané se drželi nejlepšího času až do roku 2012, kdy se Kanada dostala pod hranici 5:20 a v Lucernu zaznamenala čas 5:19. Posádka pak později v tomto roce na olympijských hrách v Londýně získala stříbro. Jeden z členů lodi, Conlin McCabe, je stále aktivním veslařem a na olympijských hrách v Tokiu skončil na čtvrtém místě v mužské dvojce.

Nejlepší čas mužské osmy byl opět překonán v roce 2017, kdy v horkém červnovém dni v Poznani zaznamenalo Německo čas 5:18. Tento nejlepší čas zůstává zachován dodnes, přestože mnoho členů posádky ukončilo kariéru.“

V disciplíně dvojskif mužů startuje za ČR Jakub Podrazil a Jan Cincibuch. V kategorii lehkých vah má Česko zastoupení v posádce Miroslav Vraštil a Jirka Šimánek. Posádka, která na OH v Tokiu doveslovala na fantastickém čtvrtém místě a na prvním závodě SP v Bělehradu brala bronz. I tady historie SP nabízí zajímavé údaje. 

„Rekord za nejdéle trvající nejlepší čas a za nejméně změn patří mužskému dvojskifu. Před šestnácti lety zde Adrien Hardy a Jean-Baptiste Maquet z Francie dosáhli času 6:03 min. Nikomu se ho nepodařilo překonat, i když bratři Sinkovicové v roce 2014 zajeli nejlepší světový čas na dvojskifu a stali se také jednou z mála posádek, které se dostaly pod šest minut.“

 Podívejme si na ženské veslování.

„Největší změnu času zaznamenala ženská čtyřka. Když seriál Světového poháru začínal, čtyřka nebyla olympijskou disciplínou a nejlepší čas Světového poháru byl na hodnotě 6:38 min. Zůstala závodem Světového poháru, v němž dominovala Austrálie. V roce 2003 dosáhly nejlepšího času Světového poháru 6:30. Nejlepší čas zůstal zachován po dobu 14 let, když v roce 2017 zaznamenala Austrálie čas 6:22.“ 

Celou statistiku uzavírá pohled na vývoj časů nepárových čtyřek. Tam můžeme obdivovat osobnost Steve Redgrava, který se stal držitelem 5 zlatých OH medailí na 5 za sebou jdoucích olympiádách. V roce 2002 byl vyhlášen jako 36. nejvýznamnější Brit všech dob. Nedávno jsme ho zmiňovali jako ředitele slavného závodu Henley Royal Regatta a oslavence životního jubilea (60 let). 

„U mužské čtyřky dominovala při stanovování nejlepších časů Velká Británie. Poprvé jej stanovili v roce 1997 s časem 5:48 a slavnou posádkou Redgrave, Pinsent, Cracknell a Foster, která pak získala zlato na olympijských hrách v Sydney. Kanada krátce držela nejlepší čas, než jí ho v roce 2006 vzala zpět Velká Británie, která si ho pak v roce 2012 opět vzala s časem 5:37. Od té doby se nikomu nepodařilo tento čas překonat.“

V Lucernu bylo v průběhu let na vodě Rotsee dosaženo mnoha nejlepších časů Světového poháru. 

Bude jich tento víkend více?

Český veslařský svaz (ČVS) > Novinky > Světový pohár v Lucernu je posledním závodem tohoto seriálu pro rok 2022

Buďte v obraze

příhlaste se k odběru novinek, ať Vám nic neunikne



         

  

 

 

 


Kategorie


Důležité


Kontakty

  • +420 233 313 352