Veslař Synek: Musím jíst 10 banánů denně

7.8.2008 iDNES.cz z Pekingu

Peking (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) - Jeho oči se smály, u veslařského kanálu v Šun-i po tréninku zvesela debatoval. Najednou Ondřej Synek zbledl a požádal: "Počkejte, musím si sednout. Motá se mi hlava. To vedro je brutální, potřebuju se pořádně napít a něco sladkého pojíst. Jak jsem velkej, mám často hypoglykemii." Za den vypije na olympiádě až osm litrů vody.

 

Omdlel jste už někdy?
Tady ne. Ale stalo se mi, že jsem sebou seknul po závodě. A jednou, když jsem byl malej, tak jsem sebou švihnul v lékárně.

Párová čtyřka si na poslední chvíli obstarala chladicí vesty. Nepůjčíte si ji od nich?
Radši si na ten hic zvyknu, než abych se podchlazoval. Na olympiádě v Aténách jsem se ve vestě rozběhával a upadl jsem. Je těžká, hůř se v ní pohybuju.

. Veslování rozjížďky skifu mužů (sobota 8.50)

Důležité je, abyste se dobře pohyboval na vodě. Připadáte si v lodi silný?
Nevím. Trénink ještě nic neukazuje. Teprve sobotní rozjížďka napoví. I když ji teoreticky ještě nemusím jet naplno. Trochu se bojím, abych to v tom vedru vydržel se silami až do konce.

Novozélanďan Drysdale, váš největší soupeř, dnes absolvoval speciální měřený trénink. Poznáte od pohledu, jak na tom je?
Zase tak moc ho nestuduju. To spíš můj trenér, jak pořád jezdí podél kanálu. Pořád kouká, kam nemá. Třeba v Mnichově se kvůli tomu na in-line bruslích rozbil.

Olympijský areál jste předtím neznal. Musí si veslaři na neznámé kanály dlouho zvykat?
Moc ne. Myslím, že už bych hned mohl závodit. Přiletět sem týden dopředu bylo důležité hlavně kvůli aklimatizaci. V Evropě by mi klidně stačily dva dny.

Kanál se vám zamlouvá?
Lepší jsem nikde na světě neviděl. Dobrá voda, velké prostory. Bezvadný a spravedlivý.

Dokonce je propojen s tratí pro vodní slalomáře. Navštívil jste je?
Včera. Mají to tam fakt těžké. Nabízeli mi, ať si vezmeme tu naši loď a jdeme si to k nim zkusit.

Zkoušel jste někdy divokou vodu?
Ne, jen jsem otestoval závodní kánoi na klidné vodě v Brandýse. Zaklekl jsem do ní a převrátil se.

Mirka Knapková se teď z olympijské vesnice odstěhovala do hotelu přímo u kanálu, kde bydlí se svým realizačním týmem (biochemik Bolek, manažer Jindra a další). Vy jste o hotelu neuvažoval?
Proč? Zůstanu ve vesnici. Ráno jedeme hodinu na kanál, přes den tu máme vyhrazenou místnost, kde se můžeme mezi tréninky prospat, večer jedeme zpátky. Je to stejné, jako když trávím den v Praze na loděnici. Jsem v pohodě.

Raději máte rozptýlení ve vesnici než soukromí hotelu?
Určitě. Ve vesnici víc proniknu do olympijské atmosféry. Třeba když jsem byl volit do komise sportovců MOV, dal jsem hlas veslaři Čopovi a atletovi Tergatovi. Navíc nikde jinde neuvidíte tolik rozdílných sportovců, ty kontrasty až bijí do očí.

Máte už patřičnou závodní váhu?
Nemám. Zhubl jsem asi o čtyři kila, jak se pořád potím. Musím to zase rychle nahnat.

Jak?
Doktor mi doporučil banány, jím jich deset denně. Včera jsem měl 97 kilo, do soboty bych to rád dotáhl na 101. Když bude vítr foukat jako obvykle proti, je lepší mít víc kil.

Nemusíte se aspoň v jídle omezovat.
Což o to, já se neomezuju nikdy. Na podzim, při dovolené, se dostanu i nad 108 kilo.

Na co jezdí špičkový veslař?
Na všechno. Kuře, mekáč, cokoliv. Nikdo mi nic nezakazuje. Já se sportem bavím.

Letos jste však kvůli přípravě na olympiádu prodal motorku. Koupíte si brzy jinou?
To se přijďte zeptat 16. srpna (po olympijském finále). Výsledek rozhodne. Protože veslováním si jinak extra velké peníze nevyděláte. Zvlášť když platíte hypotéku.

Ale kdybyste od ČOV získal milionovou prémii za zlato...
To by byla jiná. Za medaili si udělám radost a odměním se motorkou. Mám doma tlustý, třícentimetrový katalog, něco z něj vyberu. Líbí se mi motorka BMW, ale ta je drahá. Odstupňuju to podle hodnoty medaile.

 

Český veslařský svaz (ČVS) > O veslování > Média > Napsali o veslování > Rok 2008 > Veslař Synek: Musím jíst 10 banánů denně

Buďte v obraze

příhlaste se k odběru novinek, ať Vám nic neunikne         

  

 

 

 


Kategorie


Důležité


Kontakty

  • +420 233 313 352