Veslařská reprezentace odcestovala na MS do Bělehradu

1.9.2023

Foto: Ondřej LilingFoto: Ondřej Liling
Foto: Ondřej Liling

Čeští reprezentanti ve čtvrtek ráno společně odcestovali do Bělehradu, kde v neděli začne Mistrovství světa ve veslování. O týden později budeme znát nové mistry světa a také kvalifikovaná místa na OH. Před odletem ještě stihli závodníci tiskovou konferenci. Všichni byli ve výborné náladě a my si přejeme, ať jim vydrží co nejdéle. Držíme palce!

Letošní MS je kvalifikací na OH v Paříži. Státy si zajišťují svá místa státy v jednotlivých disciplínách, nehledě na jméno sportovce, který místo vybojoval. Dokvalifikace je již jmenovitá.

Boj o OH proběhne ve 14 olympijských disciplínách, v 7 ženských a 7 mužských. Celkový počet veslařů, kteří mohou jet do Paříže je 502.
Závodit budou také paraveslaři, kde bude Českou republiku reprezentovat Tomáš Nevěčný v disciplíně PR1 skif muži. V paraveslování se na MS startuje v 9 disciplínách z nichž 5 je olympijských. Pro nadcházející paralympijské hry je alokováno 75 míst pro muže a 65 míst pro ženy.

Lenka Lukšová, účastnice 3 olympijských her, startuje poprvé v kvalifikaci na OH v disciplíně skif. Na šampionát je přihlášeno 32 lodí. Přímo z MS bude kvalifikováno 9 lodí. Proběhne ještě kontinentální kvalifikace a dokvalifikace v Lucernu. Celkově je na OH pro skifařky 29 míst.

Ženský dvojskif bude reprezentovat úspěšná lehkovážná skifařka Kristýna Neuhortová, která letos na ME na Bledu získala bronz. Tentokrát usedne do „těžkého“ dvojskifu s Michalou Pospíšilovou. Michale se podařilo úspěšně medailově reprezentovat na evropském šampionátu v beach sprintu a na světovém šampionátu   v pobřežním veslování. Na Mistrovství světa v Srbsku stratují s dalšími 19 posádkami, z nichž se 11 kvalifikuje na OH. Kontinentální kvalifikace neproběhne a další možností budou 2 volná místa z dokvalifikace v Lucernu.

Velmi úspěšná posádka dvojky bez kormidelníka Pavlína Flamíková a Radka Novotníková, loňské vítězky finále B na Mistrovství světa v Račicích se pokusí kvalifikovat na nadcházející OH z 22 startujících posádek. Opět stejný postup jako u dvojskifu, 11 lodí přímo a 2 místa z dokvalifikace.

Startující ženské posádky uzavírá loď párové čtyřky ve složení Simona Pašková, Alžběta Zavadilová, Eliška Podrazilová a Markéta Nedělová. Tato loď, kde místo Markéty usedla do lodi Barbora Podrazilová, vybojovala na Mistrovství světa U23 v bulharském Plovdivu stříbro. Právě s obměnou na pozici háčka bude posádka bojovat o kvalifikační olympijské místo mezi 13 loděmi. Postupový klíč je 7 lodí z MS a 2 z dokvalifikace. Celkem bude startovat na OH v Paříži 9 párových čtyřek žen.

Dvojku mužů bude na MS reprezentovat posádka Lukáš Helešic a Tomáš Šišma. Sportovce Dukly Praha čeká těžký úkol, v jejich disciplíně startuje 28 lodí a umístěnku si zajistí 11 z nich. V Lucernu se mohou dokvalifikovat další dvě posádky.

Dvojskif mužů pojede ve složení Jakub Podrazil a Jan Cincibuch. Sportovci resortního armádního centra Dukly se dlouhodobě  připravují pod vedením trenéra Michala Vabrouška. Tato posádka má do závodu přihlášeno 30 lodí, počet míst na OH platí pro 11 z MS a 2 z dokvalifikace.

Jiný postupový klíč čeká dvojskif lehkých vah Jiří Šimánek, Miroslav Vraštil, čtvrtou loď z OH v Tokiu. Na strat se postaví 27 posádek, přímo z MS postupuje 7 a dále je tu možnost kontinentální nominace, kde jsou pro Evropu ještě dvě místa. Dokvalifikace v Lucernu umožní start dalším dvěma lodím. Celkem na OH v Paříži bude startovat 16 lehkovážných dvojskifů.

Párová čtyřka pojede ve složení Filip Zima, Jan Potůček, Dalibor Neděla a Marek Diblík. Filip Zima a Dalibor Neděla jsou mistři světa U23 z Račic 2021 právě na párové čtyřce. Aktuálně je postupový klíč 7 lodí z MS a 2 lodě z dokvalifikace v květnu v Lucernu.

Těšit se můžeme na přímé přenosy na ČT Sport, od čtvrtka 7. 9. do neděle 10.9.

Čtvrtek 7.9. – 9.50 – 13.30 hodin
Pátek 8.9. – 13.00 – 16.00 hodin
Sobota 9.9. – 12.55 – 15.25 hodin
Neděle 10.9. – 12.55 – 14.50 hodin

Pravidla kvalifikace: https://worldrowing.com/event/2023-world-rowing-championships/

Startovní listiny: https://worldrowing.com/event/2023-world-rowing-championships/

Český veslařský svaz (ČVS) > Novinky > Veslařská reprezentace odcestovala na MS do Bělehradu

Buďte v obraze

příhlaste se k odběru novinek, ať Vám nic neunikne         

  

 

 

 


Kategorie


Důležité


Kontakty

  • +420 233 313 352