World Rowing vyhlašuje po celý rok "hvězdu měsíce". Článek přináší přehledně 11 sportovců (v srpnu nebyl titul udělen). Vyhlášení sportovci ovlivňují světové veslování ve všech oblastech, od klasických disciplín, přes paraveslování až k novému příbřežnímu veslování. Pro většinu z nich byla sezóna velmi úspěšná a podařilo se jim kvalifikovat na OH do Paříže.

Více o každém z nich ZDE

LEDEN

Chrostopher Bak, USA

V den, kdy se mu podařilo získat titul mistra světa v plážovém sprintu, to bylo pro Chrostophera Baka přesně 10 let, kdy začal s veslováním. Američan se stal hvězdou měsíce ledna.

ÚNOR

Kasia Gruchalla-Wesierski, Kanada

Necelý měsíc před olympijskými hrami v Tokiu 2020 skončila Kasia Gruchalla-Wesierskiová po nehodě na kole v nemocnici se zlomenou klíční kostí. Podařilo se jí včas zotavit a získat olympijské zlato v ženské osmě. Od té doby přidala do své sbírky bronzovou medaili z mistrovství světa. Gruchalla-Wesierski se stala hvězdou února. V době ocenění před sebou měla ještě jeden úkol, Kanada se stala pořadatelskou zemí Mistrovství světa v halovém veslování. Kasia si dojela časem 6:43 pro titul vicemistryně světa, když nestačila pouze na vítěznou Ukrajinku Buriak.

BŘEZEN

Elizabeth Gilmor, USA

Elizabeth Gilmorová začala s veslováním na trenážeru jako doplňkem k běhu. Při tréninku na maraton si zlomila holení kost a trenažér jí umožnil vrátit se zpět do kondice. Na podzim roku 2022 prošla kvalifikací do závodu Versa Challange, který také v únoru 2023 na Mistrovství světa v Kanadě vyhrála. Elizabeth vede vědecký tým a s manželem vychovává čtyři sny. Veslování je pro ni osvěžující fyzická aktivita a všem ji doporučuje.

DUBEN

Katie O'Brien, Irsko

Katie O'Brienová se v roce 2022 stala mistryní světa na skifu v kategorii PR2, zároveň vytvořila nový světový rekord. V sozóně, právě v době vyhlášení hvězdy měsíce dubna, spřádala sny o kvalifikaci na OH v Paříži. Na Mistrovství světa v Bělehradě startovala na mixovaném dvojskifu a z pátého místa se s kolegou Stevenm Mcgowanem kvalifikovala do Paříže.

KVĚTEN

Melita & Antonia Abraham, Chile

Melita a Antonia Abrahamovy byly před šesti lety vůbec prvními Chilankami, které získaly zlatou medaili na MS do 23 let, a nadále píší historii chilského veslování. V roce 2023 získaly na Světovém poháru ve veslování v Záhřebu vůbec první zlatou medaili mezi seniorkami. Světové veslování je zvolilo veslařkami měsíce května, to zatím nikdo netušil, že se Melitě a Antonii podaří kvalifikovat na OH do Paříže. V září na Mistrovství světa obsadily 5. místo.

ČERVEN

Raphael Ahumada Ireland, Švýcarsko

Raphael Ahumada Ireland je teprve 22letý švýcarský veslař. V sezóně 2023 vyhrál seriál světového poháru na dvosjkifu mužů lehkých vah. Se svým kolegou Janem Schaeublaem útočí na titul mistra světa a ziskem startovního místa na OH v Paříži. Veslařskou hvězdou byl zvolen pro měsíc červen, kdy se stal čerstvě mistrem Evropy. V září získá s Janem na dvojskifu stříbro, zaostá o pouhé dvě vteřiny za zlatými Iry.

ČERVENEC

Ryuta Arakawa, Japonsko

Ryuta začínal s veslováním před deseti lety, v roce 2013 vše odstartoval v Tokiu a navíc jako lehkovážník. Když ve Varese přejel cílovou pásku hned za Ollim Zeidlerem a Sverrim Nielsenem, Ryuta Arakawa si pravděpodobně neuvědomil, že se právě zapsal do historie. Stal se vůbec prvním japonským veslařem na skifu, který stál na stupních vítězů ve Světovém poháru. V září se Ryuta kvalifikoval z osmého místa na MS na OH v Paříži.

ZÁŘÍ

Thomas Mackintosh, Nový Zéland

Po zisku zlata v mužské osmě na olympijských hrách v Tokiu 2020 v roce 2021 si Mackintosh vzal nějaký čas pauzu, aby se do týmu vrátil včas a ukázal, že je opravdovým králem veslování. V Bělehradě zajel fantastický závod, když se dostal do finále A na skifu. Bronzem si zajistil start na OH v Paříži, navíc porazil i olympijského vítěze Stefanose Ntouskose z Řecka.

ŘÍJEN

Janneke van der Meulen, Holandsko

Janneke van der Meulen, která je známou tváří na tradiční veslařské scéně na rovné vodě, velmi úspěšně přešla na pobřežní veslování. Jen v průběhu září a října získala van der Meulenová stříbro na mistrovství Evropy v plážovém sprintu, zlato na finále světového šampionátu v plážovém sprintu a dvě zlata na mistrovství světa v pobřežním veslování.

LISTOPAD

Kory Rogers, USA

Kory Rogers je teprve 21letý americký veslař, který má ambice v klasických disciplínách veslování na hladké vodě, ale stále více se mu daří u pobřežního veslování.  Po letošním titulu v plážovém sprintu a v pobřežním veslování chce na olympijských hrách v Los Angeles v roce 2028 startovat v nové disciplíně plážového sprintu.

PROSINEC

Sida Alih Boudin, Alžír

Z Mistrovství Afriky se jako alžírský skifař kvalifikoval na své třetí olympijské hry. Původně chtěl dělat plachtění, ale otec ho přihlásil do místního veslařského klubu v Alžíru. Sida je lehkovážný skifař, ale na OH bude startovat v těžkém skifu.