Veslování se zapsalo do olympijské historie zařazením plážových sprintů do programu OH v Los Angeles 2028

15.10.2023

Výkonná rada MOV v pátek 13.10. oznámila, pro veslování, průlomové rozhodnutí o zařazení příbřežního veslování, resp. beach sprintu do programu olympijských her v Los Angeles v roce 2028. Poprvé se tak veslování na olympijských hrách představí ve dvou různých disciplínách, přičemž obě se budou konat v centru Los Angeles.

„Od zahájení naší olympijské strategie uběhla dlouhá cesta, ale ambiciózní strategie nám dnes přináší velmi pozitivní výsledek. Očekávám, že tento vývoj bude mít pro náš sport zásadní význam, pokud jde o celosvětové zviditelnění a zpřístupnění této atraktivní formy veslování novým zájemcům v nových zeměpisných oblastech.
Rád bych využil této příležitosti, abych srdečně poděkoval a vyjádřil vděčnost všem, kteří se o to zasloužili, uvnitř i vně světového veslování, za podporu, obětavost a důvěru v tak odvážný projekt. Bylo to všechno, jen ne zaručené. Myslím na všechny, kteří se na tomto úspěchu zásadně podíleli,“ uvedl po oznámení výkonné rady MOV Jean-Christophe Rolland, president World Rowing.

Zařazení plážového sprintu do programu olympijských her v roce 2028 je výsledkem desetiletého vývoje příbřežního veslování za aktivní podpory 159 členských federací po celém světě.
V roce 2023 se příbřežní veslování představilo na MS v plážovém sprintu v italské Barletě, které bylo součástí Středomořských plážových her v Řecku. Tento formát bude, kromě každoročně pořádaných kontinentálních multisportovních her a mistrovství světa, součástí Olympijských her mládeže v senegalském Dakaru a Her Commonwealthu v roce 2026. Vše vyvrcholí olympijskými hrami v Los Angeles v roce 2028.

„Věříme, že plážové sprinty mají potenciál obohatit olympijský program o plážovou kulturu a naše společné hodnoty univerzálnosti, genderové rovnosti a udržitelnosti a zároveň přinést skutečné inovace v oblasti sportu a zábavy,“ dodal Jean-Christophe Rolland.

Konečné rozhodnutí o disciplínách, kvótách a formátech soutěží přijme výkonná rada MOV po skončení olympijských her v Paříži 2024. World Rowing navrhne tři medailové disciplíny: skif muži; skif  ženy a smíšený dvojskif. Poprvé v historii se na olympijských hrách objeví veslařská smíšená disciplína.

Ač bez pobřeží, patří Česko v plážovém sprintu ke špičce světového startovního pole a v posledních dvou sezónách přivezli naši reprezentanti 4 medaile ze světových závodů. V roce 2022 získala stříbro z ME a bronz z MS Michala Pospíšilová, evropský bronz přivezl Aleš Suský. V letošním roce skončil Aleš Suský na mistrovství Evropy druhý.

„Ze zařazení plážového sprintu na program OH mám opravdu radost, vnímám to jako velký úspěch našeho sportu a jsem si jistý, že závody budou pro OH obohacením. Navíc jsou čeští reprezentanti v této disciplíně velmi úspěšní i přes to, že jsme vnitrozemský stát. Na druhou stranu je smutné, a to především z českého pohledu, že na OH končí kategorie lehkých vah, která je pro české barvy dlouhodobě velmi úspěšná. Závody této kategorie jsou vždy velmi vyrovnané a napínavé, prostě atraktivní pro diváky,“ uvedl Libor Kubrycht, místopředseda ČVS pro sport.

Co se týká klasického veslování, olympijská regata se bude konat na kanále v Long Beach, na trati olympijských her z roku 1932. Na programu již nebude dvojskif lehkých vah, který se jako poslední z „lehkých“ disciplín objeví na programu OH v Paříži v roce 2024.

Více o plážovém sprintu ZDE nebo ZDE.

Český veslařský svaz (ČVS) > Novinky > Veslování se zapsalo do olympijské historie zařazením plážových sprintů do programu OH v Los Angeles 2028

Buďte v obraze

příhlaste se k odběru novinek, ať Vám nic neunikne         

  

 

 

 


Kategorie


Důležité


Kontakty

  • +420 233 313 352