Víkendové Mistrovství ČR ve veslování vzpomenulo a ocenilo významné osobnosti

28.6.2022

Připomněli jsme si závodníky, trenéry a činovníky, kteří obohatili tento sport a svými aktivitami mu přinesli pozornost a prestiž. Některá ocenění jsou udělena in memoriam a některá stále aktivním členům. 

Veslování potřebuje mnoho takových osobností, ať už v řadách závodníků, tak těch, kteří sportovce vychovávají nebo se o prostředí veslování starají a kultivují ho. 

V přehledu přinášíme krátké medailonky jednotlivých osobností.

Čestný člen ČVS: 
Pafkovič Václav i. m.

Čestná plaketa ČVS:
Šimmer Eduard
Vondrouš Josef 

Čestný odznak ČVS:
Zoula Jaroslav
Vyšohlíd Josef  i. m.
Líska Jiří
Martincová Olina
Martinec Miroslav
Hellebrand Jaroslav
Pták Jiří

Václav Pavkovič (24. 4. 1936 –  +17. 11. 2019) - Slovácký veslařský klub Břeclav
Podílel se na vedení Slováckého veslařského klubu Břeclav a mnoho let byl jeho předsedou. Velké zásluhy má v trenérské činnosti, kdy vychoval celou řadu známých veslařů (např. Kruták, Kuba).
Zúčastnil se mistrovství Evropy i olympijských her. Největšího úspěchu dosáhl v roce 1960, kdy byl nominován do reprezentační osmy Československa na Olympijské hry v Římě. Spolu s dalším břeclavským veslařem Janem Švédou se jako první Břeclavané stali držiteli olympijských medailí. Za třetí místo si přivezli bronzové medaile.

Eduard Šimmer - Veslařský klub Neratovice
Dlouholetý trenér a předseda veslařského klubu v Neratovicích, mnoho let měl na starosti počítání bodů a sestavoval žebříček veslařských oddílů v republice, na závodech se objevoval také jako rozhodčí. 

Josef Vondrouš - Klub veslařů mělnických 1881
Aktivní a úspěšný veslař masters. Dlouhá léta byl členem výboru oddílu, kde měl jako stavař na starosti především správu a údržbu budovy veslařského klubu, mnoho let působil jako trenér mládeže. Je stále aktivní i při organizaci a přípravách závodů, které KVM pořádá. 

Jaroslav Zoula - Veslařský klub Neratovice
Člen výboru oddílu, více jak 30 let trénoval hlavně mládež. Je stále aktivním rozhodčním a působil i na mistrovstvích republiky. Velké zásluhy má díky svému oboru stavař, protože působil jako stavební dozor při přestavbě a rozšiřování neratovické loděnice.

Josef Vyšohlíd - Veslařský klub Neratovice
Člen výboru oddílu, obětavý trenér mládeže, spolu s Jaroslavem Zoulou vytvářeli sehranou trenérskou dvojici VK Neratovice několik desetiletí. Kromě trénování se podílel i na opravách lodního materiálu. 

Jiří Líska - Klub veslařů mělnických 1881
Mnoho let působil jako jednatel oddílu a se svou pečlivostí se staral i o obsáhlý archiv jednoho z našich nejstarších veslařských klubů KVM 1881. Byl také dlouholetým rozhodčím, působil především na závodech v oblasti Labe.  

Václav Bůžek - Klub veslařů mělnických 1881
Zasloužil se o jednu velmi úspěšnou etapu mělnického veslování, kdy se svou manželkou přivedl do klubu velké množství dětí, které pak společně trénovali. Tyto děti  dosáhly v  mládežnických kategoriích i na medaile na MČR. Václav Bůžek do vysokého věku aktivně vesloval jako masters, nyní jej již trochu omezuje zdraví, ale v klubu je stále nepostradatelným opravářem a organizátorem při stavbě trati pro mělnické závody. 

Olina Martincová  - VK Blesk
Letos oslavila životní jubileum, jako členka reprezentačního družstva žen 
se zúčastnila ME v letech 1962 a 1967, v oddíle působila jako trenérka párového veslování děvčat. 

Miroslav Martinec -  VK Blesk
Dlouholetý činovník ve výboru veslařského oddílu VK Blesk, vykonával i funkci kapitána, dlouhé roky trénoval v oddíle mužské posádky. Nyní je dvorním opravářem oddílových lodí VK Blesk. 

Jiří Pták - ASC Dukla Praha
Pochází z Děčína, všichni ho ale známe jako nestora veslařského oddílu ASC Dukla Praha.
Účastník 6 olympiád, 15 mistrovství světa (na kterých přivedl své posádky ke 4 medailím), 2 mistrovství Evropy a  mnohonásobný vítěz Primátorských osmiveslic. Nestor československého i českého veslování. 

Džordžíno, jak mu parťáci přezdívají, pracoval i jako tejemník, šéftrenér, a později jako vedoucí referátu služeb oddílu veslování ASC Dukla Praha.

Jaroslav Hellebrand -  Veslařský klub Smíchov
Startoval na 3 olympijských hrách - na párové čtyřce přivezl z montrealské olympiády bronzovou medaili. Stejnou a stříbrnou k tomu získal na párovce i ze světových šampionátů. Bronzovou medaili se mu podařilo v roce 1970 vyjet na MS i na skifu. Vyučoval na tělovýchovné škole a působil, samozřejmě, i jako trenér ve VK Smíchov.
Svou houževnatostí a vůlí je příkladem všem veslařům.

 

Český veslařský svaz (ČVS) > Novinky > Víkendové Mistrovství ČR ve veslování vzpomenulo a ocenilo významné osobnosti

Buďte v obraze

příhlaste se k odběru novinek, ať Vám nic neunikne         

  

 

 

 


Kategorie


Důležité


Kontakty

  • +420 233 313 352