World Rowing vybralo veslaře pro měsíc listopad, je jím jednadvacetiletý Američan Kory Rogers

6.12.2023

World Rowing vybralo veslaře pro měsíc listopad, je jím jednadvacetiletý Američan Kory Rogers

Po letošním titulu v plážovém sprintu a v pobřežním veslování chce na olympijských hrách v Los Angeles v roce 2028 startovat právě v této nové veslařské disciplíně.

 

Sezóna 2023 byla fantastická. Kory získal dvě zlaté medaile ve finále plážového sprintu a na pobřežním mistrovství. WR udělalo s Rogersem rozhovor, aby zjistilo, jaký byl celý rok a jaké má plány, především jak se bude připravovat na OH 2028. 

 

Stále jsem na vysoké škole, takže jsem měl jen několik málo startů. Začátkem května jsem byl s týmem, s Marcem (Oria), Christopherem (Bakem) a Christine (Cavallo) v Peru. Peruánský tým pořádal závod v Limě a ten vlastně dopadl velmi dobře. Ale kromě toho žádné velké závody. Většinu důležitých věcí máme až na konci sezóny.

Závod v Limě byl naší kvalifikací na Bali (Světové plážové hry, které byly nakonec zrušeny). A ten jsme s Christine (Cavallo) vyhrály a zůstaly jsme tam ještě týden navíc na trénink.

 

Právě jsi získal první medaili z mistrovství světa v pobřežním veslování pro USA. Jaké to bylo? Co to pro tebe znamenalo?

Vyhrát tento závod pro mě znamenalo hodně. Bylo opravdu dobré předjet Švédsko v posledních 10 až 15 metrech. A jsem si jistý, že to byl jeden z nejtěsnějších finišů ve vytrvalostním závodě vůbec. Shodou okolností to byla první vytrvalostní zlatá medaile, kterou kdy Spojené státy získaly. Takže to bylo opravdu výjimečné.

 

Do olympijského programu Los Angeles 2028 byl nedávno zařazen plážový sprint. Je to něco, co máš ve svém plánu, přípravu na OH 2028?

Samozřejmě. Jsem ještě docela mladý, takže až bude rok 2028, bude mi asi 25 nebo 26 let. Takže si myslím, že to bude asi vrchol. Kolena mi snad ještě dovolí běhat, doufám i že docela rychle. S Chrisem (Bakem) to zkusíme ještě příští rok.

 

Jak jsi se poprvé dostal k pobřežnímu veslování?

Spojené státy začaly soutěžit na světovém finále plážového veslování v roce 2021 a pro mě to bylo upřímně řečeno všechno díky tomu, že jsem se znal s Marcem Oriem. On je ze Španělska a všechny evropské země dělají coastal mnohem déle. Věděl o coastalu všechno a já jsem ho náhodou oslovil pár měsíců před závody, protože jsem se kvalifikoval na čtyřku pro Panamerické hry U23. Nakonec jsem nezávodil, což nebylo skvělé, protože bych se poprvé probojoval do národního týmu. Ale všechno se vyřešilo, protože o pár týdnů později mě Marc oslovil a řekl mi: "Hele, dáváme dohromady tým pro plážové sprinty." A já jsem se rozhodl, že to zkusím: "No jasně! Jdu do toho!“

 

Když zrovna nevesluješ, jak vypadá tvůj současný život?

Nedávno jsem začal dělat trenéra. Vlastně jsem začal dva týdny před tím, než jsem odjel na soustředění do Barletty.

Trénuji středoškoláky ve veslování. A kromě toho ještě chodím do školy, takže mi to zabírá dost času. A pak, když to nedělám a netrénuju, upřímně řečeno, rád hraju basketbal.

 

Jaké jsou tvé nejbližší cíle ve veslování nebo ve sportu obecně?

Snažím se dostat do pobřežního týmu pro rok 2028. A do té doby bych rád posbíral ještě pár zlatých, pokud to půjde. Také chci podávat natolik dobré výkony, abych se mohl dostat do národního týmu pro klasické veslování, pokud to půjde. Příští rok se určitě chci dostat do týmu U23, do párovky nebo čtyřky. Myslím, že možnosti tu jsou.

 

Jaké je tvoje oblíbené veslařské místo? Klasické nebo pobřežní?

Upřímně řečeno, nemám žádné. Zvláštní místo v mém srdci má teď Barletta. Za neobvyklé považuji Portugalsko (Oeiras). Ale myslím, že na vrcholu seznamu je Barcelona, protože tam se odehrává většina našich tréninkových kempů. Město samotné je pro mě dost výjimečné. 

Marc je v Barceloně místní celebritou. Žije tam už dlouho a trénuje tam. Nemůžeme projít dvěma ulicemi, aniž by někdo náhodný nevěděl, kdo to je. Je to fakt super.

 

Kdybyste mohl dát radu začínajícím veslařům, jaká by to byla?

Dejte se dohromady s lidmi, kteří umí skvěle vyvážit tvrdou práci a zábavu. Někteří lidé to totiž berou příliš vážně a nebaví se. A pak jsou lidé, kterým jde jen o zábavu. 

Prostě si najděte své lidi. A když se vám bude zdát, že jde do tuhého, budou to právě oni, kdo vás z toho dostanou. Když vám bude těžko, budou to oni, kdo vám z toho udělají zábavu. Takže je to opravdu důležitá rovnováha. A já jsem naštěstí našel lidi, díky kterým je to od té doby neuvěřitelné.

 

A co rada pro klasického veslaře, který váhá, zda zkusit pobřežní veslování?

Veslování je opravdu krásný sport... Lidé by to měli zkusit, zejména všichni, kteří přechází z hladké vody na plážové sprinty nebo vytrvalost, třeba jen pro trochu zábavy. Loni Emma Twiggová a všichni kluci z novozélandského týmu, právě skončili (klasické) mistrovství světa a jen si prodloužili sezónu. Když jsem viděl, jak skáčou do lodi, stříká na ně voda a celou dobu se usmívají... Je to prostě všechno zábava, s tím prostředím, jak se k sobě lidé chovají. Je to neuvěřitelné. S ničím jiným se to nedá srovnat.

 

Máš nějakého mentora nebo sportovce, kterého obdivuješ?

Určitě to bude Marc, můj učitel. A jestli k někomu vzhlížím, tak je to Chris (Bak), protože jsou to prostě dva úžasní lidé na vodě i mimo ni. A opravdu, opravdu myslím, že bez nich by můj život byl úplně jinde. Díky nim je pro mě všechno mnohem lepší.

 

Jaká je nejpamátnější rada, kterou ti někdo dal?

Celá Marcova mantra je najít dokonalou rovnováhu, která nás nutí extrémně tvrdě pracovat. Ale dělá to s námi, dělá všechny ty tvrdé tréninky, které připravuje. Tomu chlapovi je 44, 45 let. Mně je 21, jsem o více než polovinu mladší a on mě pokaždé porazí. Ale myslím, že po nás chce, abychom pochopili, že můžete trénovat na nejvyšší úrovni sportu, a přitom se bavit. Myslím, že to je něco, co je u coastlu tak jedinečné, protože všichni jsou vždycky tak milí, upovídaní a ochotní.

 

Myslím, že Mark odvádí skvělou práci, když nás takhle v americkém týmu inspiruje a dokáže to šířit dál i mezi ostatní. Opravdu chce, abychom toho byli ukázkovým příkladem.

 

ZDROJ WR

Český veslařský svaz (ČVS) > Novinky > World Rowing vybralo veslaře pro měsíc listopad, je jím jednadvacetiletý Američan Kory Rogers

Buďte v obraze

příhlaste se k odběru novinek, ať Vám nic neunikne         

  

 

 

 


Kategorie


Důležité


Kontakty

  • +420 233 313 352