Zemřel Alois Říha – veslař, trenér a funkcionář ČVK Brno

6.12.2019

Alois Říha (vlevo) v debatě s Jaromírem Doubkem (uprostřed) na Brněnské přehradě v 60. letechAlois Říha (vlevo) v debatě s Jaromírem Doubkem (uprostřed) na Brněnské přehradě v 60. letech
Alois Říha (vlevo) v debatě s Jaromírem Doubkem (uprostřed) na Brněnské přehradě v 60. letech

Ve čtvrtek 28. listopadu 2019 v ranních hodinách zemřel ve věku nedožitých 92 let Alois Říha, dlouholetý veslař, trenér a funkcionář ČVK Brno. Ještě v letošním roce jsme jej mohli vidět v obrazové reportáži Technického muzea na výstavě Počátky sportu v Brně, kde hovořil o historii veslování na řece Svratce v Brně – Jundrově.

Jménem Českého veslařského svazu bychom rádi vyjádřili hlubokou soustrast celé rodině a přátelům pana Říhy.

Alois Říha (1927-2019)

Po celý život svůj volný čas věnoval veslování v ČVK Brno, kde působil od počátku 50. let minulého století jako veslař i trenér. Později jako člen výboru veslařského klubu pod vedením předsedy Jaroslava Doubka staršího pomáhal veslařům zvládnout nucený proces „sjednocení tělovýchovy“, kdy se klub ČVK Brno musel začlenit do struktury Sokola Brno1 a později se stal součástí TJ Zbrojovka Brno.

V roce 1956 se „Lojza“ Alois Říha ujal přípravy dorostenců mladších i starších. Titul z mistrovství získala jeho osma dorostenců Tyllman, Pleva, Neruda, Buchal, Všetička, Váňa, Vystrčil, Křivonožka, kormidelník Drápal. Z nich se později řada závodníků úspěšně prosadila i v seniorských kategoriích.

V 70. letech vedl Alois Říha juniorky. Velmi rád dodnes vzpomínal na osmu juniorek, které trénoval v letech 1973-1974. Osma v sestavě Janková, Skalníková, Čtveráčková, Karlíková, Maršíková, Grexová, Doležalová a Kalužová získala titul přebornic republiky. Při reprezentačním startu v Brandenburgu dokázala tato posádka porazit ve dvou dnech opakovaně osmiveslici NDR. Vítězství na osmě nad veslařkami z reprezentace NDR, která byla v té době považována za veslařskou velmoc, dosažené ke všemu na jejich domácí vodě v Brandenburgu bylo hodnoceno jako malá senzace a bylo pro naše reprezentantky z osmy velmi cenné. Veslařky z této posádky v následujících letech vytvořily základ ženského družstva veslování  v  nově vznikajícím Středisku vrcholového sportu v Brně a působily úspěšně ve státní reprezentaci.

Několik generací veslařů a veslařek z ČVK Brno vzpomíná na Lojzu jako na obětavého a úspěšného trenéra a celý klub ČVK Brno si cení několika desetiletí organizační práce, kterou vykonával ve výboru klubu pro rozvoj veslování v Brně.

Autor textu: Dušan Novotník 

Český veslařský svaz (ČVS) > Kluby > Novinky z klubů > Zemřel Alois Říha – veslař, trenér a funkcionář ČVK Brno

Buďte v obraze

příhlaste se k odběru novinek, ať Vám nic neunikne         

  

 

 

 


Kategorie


Důležité


Kontakty

  • +420 233 313 352