Ženské veslování slaví 50 let své účasti na mistrovství světa

18.1.2024

Ženy poprvé soutěžily na mistrovství světa v roce 1974, původně závodily na trati 1000 m. V roce 1984 byly jako ukázkové disciplíny zařazeny do programu závody veslařek lehkých vah, kdy ženy poprvé jely na „mužské“ trati délky 2000 m. Od roku 1985 již závodí ženy a muži na stejné délce trati.

Moderní forma veslování odstartovala svou historii v Anglii. V roce 1715 se zde konaly první závody „watermannů“. Od roku 1828 se jezdí slavný závod Oxford–Cambridge.

V českých zemích se konal první veslařský závod v roce 1845 u příležitosti příjezdu prvního parního vlaku do Prahy. V roce 1860 založili v Čechách žijící Angličané veslařský kroužek English Crew (později přejmenovaný na English Rowing Club) se sídlem na Slovanském ostrově. 

V roce 1865 proběhl v Praze pokus založit Veslařsko-plaveckou jednotu Vltavan (nebyla úřady povolena). O rok později vznikl při Sokole pražském veslařský odbor, což se nedlouho poté stalo také v Hodoníně, Roudnici nad Labem, na Malé Straně v Praze a v Písku. 

Veslování je na programu olympiády od roku 1900. Mělo být jedním ze sportů prvních her v Aténách, proti se ale postavila nepřízeň počasí. 

První mistrovství světa se uskutečnilo v roce 1962 ve švýcarském Lucernu. Další ročníky pak následovaly ve čtyřletých intervalech. 

Od roku 1974 se mistrovství světa koná každoročně s tím, že v olympijských letech jsou na programu pouze neolympijské disciplíny.

Vzpomínku věnujeme především těm, které právě od oficiálního vstupu žen na mistrovství světa reprezentují československé a české veslování: Olina a Zdena „Tichošky“, Jarmila Pátková, Miluše Neffeová, Hana Kafková, Hanka Vajnerová, Blanka Ježková, Blanka Straková, Lubica Kurhajcová, Irena Soukupová, Míša Loukotová, Pavlína Křtěnová, Mirka Topinková, Lenka Lukšová, Jitka Antošová, Kristýna Fleissnerová, Světla Bartáková, Hanka Musilová, Magdaléna Šarbochová, Julie Suchá, Marta Šípová, a mnoho dalších.

Aktuálním reprezentantkám přejeme úspěšný olympijský rok a mladým juniorským závodnicím pevnou vůli, trpělivost a sílu na cestě seniorským veslováním.

 

Český veslařský svaz (ČVS) > Novinky > Ženské veslování slaví 50 let své účasti na mistrovství světa

Buďte v obraze

příhlaste se k odběru novinek, ať Vám nic neunikne         

  

 

 

 


Kategorie


Důležité


Kontakty

  • +420 233 313 352