Kvůli vypořádání dotací podá veslařský svaz po rozkladu ÚOHS žalobu k soudu

9.11.2023 Tisková zpráva

PRAHA, 9. listopadu 2023 - Úřad na ochranu hospodářské soutěže odmítl v rozkladovém řízení argumenty Českého veslařského svazu (ČVS) a potvrdil pokutu 90 tisíc Kč, kterou svaz dostal v srpnu letošního roku. ÚOHS pokutu veslařům udělil za údajně nesprávný postup při nákupu lodí v letech 2019 – 2021. Veslaři jsou připraveni pokutu bezodkladně zaplatit, po konzultacích s právními zástupci ale chtějí podat žalobu na ÚOHS u správního soudu.

Předseda ÚOHS uvedl, že ČVS nevytýká nákup přes prostředníka (Sportcentrum Račice, a.s.). V tom se rozchází se závěry Národní sportovní agentury, se kterou ČVS také vede spor o podobu výběrových řízení a výši marže. Předseda ÚOHS dále konstatuje, že se svaz snažil hospodářskou soutěž zachovat (s tím, že to Úřad zohlednil v rámci posouzení závažnosti přestupku a výše ukládané sankce). Jako naopak problematické i nadále považuje podmínku veřejné zakázky, která spočívala ve společném dodání lodí Empacher a Filippi. Proto rozhodnutí úřadu v rozkladovém řízení potvrdil.

Při nákupu lodí jsme postupovali přesně podle doporučení právní kanceláře formou otevřeného řízení a zároveň v dobré víře tak, abychom vyhověli všem dotačním podmínkám Národní sportovní agentury a neohrozili čerpání dotace. Šli jsme tou nejtransparentnější cestou – otevřeným zadávacím řízením podle zákona o zadávání veřejných zakázek,” říká současný předseda svazu Michal Kurfirst a odkazuje na předešlé vyjádření své organizace k celé kauze.

Půjdeme k soudu

Došlé rozhodnutí nechal ČVS posoudit právní kanceláří. Podle jejich posudku jsou závěry předsedy ÚOHS v rozkladu příliš akademické a nezohledňují reálný stav hospodářské soutěže mezi dodavateli veslařských lodí. Na základě jejich doporučení podá svaz správní žalobu, jejímž prostřednictvím se bude domáhat i navrácení pokuty, kterou nyní musí zaplatit.

Předmětem kontroly byla dodávka lodí (Empacher, Filippi, Swift, Wintech) pro českou seniorskou a juniorskou reprezentaci, katamaránů a dalšího vybavení pro přípravu reprezentace. Po doporučení právníků svaz nakupoval formou otevřených zadávacích řízení v režimu zákona o zadávání veřejných zakázek, neboť přímé nákupy od výrobců či distributorů právní úprava neumožňuje.

Jaká je obvyklá marže?

Stejně tak svaz potřeboval zajistit dodržení podmínek dotace Národní sportovní agentury (NSA), která by byla krácena v okamžiku, kdy by svaz na základě výsledku výběrového řízení nepořídil kompletní zamýšlené množství materiálu dle schváleného projektu. Agentura i tak – přes realizaci otevřeného zadávacího řízení podle zákona o zadávání veřejných zakázek, jako nejtransparentnější možnou formu veřejné soutěže – za údajně chybný postup požaduje vrácení dotace ve výši 940 tisíc Kč za dva roky, veslaře prozatím vyzvala k vyplacení 450 tisíc Kč. „Požadovanou částku jsme zaplatili, nicméně povedeme s NSA diskuzi o tom, jak mají být správně nastavené podmínky sportovních investic tak, aby podobné nejasnosti byly vyloučeny,“ doplňuje Kurfirst.

Předmětem sporu mezi ČVS a NSA je marže, se kterou lodě a vybavení prodala svazu dceřiná společnost Sportcentrum Račice, a to jako vybraný dodavatel veřejné zakázky. „NSA de facto dovozuje, že tato marže má být 0%, což však podle našeho názoru není slučitelné s daňovými a právními předpisy ČR. Zákonná úprava požaduje, aby bylo zboží dodáváno za cenu obvyklou. I když nikde není jasně specifikováno, co to přesně je, nula to však určitě není. I spřízněné subjekty si mezi sebou dle daňových předpisů musí prodávat s obchodní marží vždy vyšší než nula. Podle Českého statistického úřadu dosahovala obchodní marže na tržbách za zboží 16,2 %, v případě sportovního zboží dokonce 31,7 %. Nutno dodat, že v minulých letech marže při nákupu lodí ČVS nepřekročila 10 %. Rádi bychom proto, aby nám NSA sdělila, v jakém rozmezí je pro ni akceptovatelná výše obvyklé marže pro pořízení sportovního vybavení. Nebo ať stanoví jiné formy nákupu s jasnými podmínkami, a my tomu veškeré naše postupy přizpůsobíme,“ vysvětluje podstatu problému Michal Kurfirst.

Český veslařský svaz (ČVS) > Novinky > Kvůli vypořádání dotací podá veslařský svaz po rozkladu ÚOHS žalobu k soudu

Buďte v obraze

příhlaste se k odběru novinek, ať Vám nic neunikne



         

  

 

 

 


Kategorie


Důležité


Kontakty

  • +420 233 313 352